ПРЕТИ НАМ ВИРУС ЗАПАДНОГ НИЛА: Комарци вребају са свих страна, а ово су препоруке "Батута"
КОМАРЦИ увелико досађују грађанима, врзмају им се око главе и пију им крв, а како се температура повећава, њих је све више, а самим тим су и веће шансе да они буду заражени грозницом Западног Нила.
Према информацијама надлежних служби, овај вирус још није регистрован ни међу досадним крвопијама, па тако ни међу људима, а очекује се следећег месеца. У новосадском јавном предузећу "Циклонизацији" кажу да се Западни Нил може појавити у јулу.
- За сада је ситуација под контролом - кажу у овом предузећу.
Комарци за вирусом Западног Нила очекују се тек током дужег периода топлог времена.
- Присуство вируса у популацији комараца очекујемо тек у узорцима из јула и августа јер су за развој вируса у комарцима потребни дужи периоди топлог времена. Вирус Западног Нила је присутан на нашем подручју већ годинама и људи морају да буду свесни да он неће нестати. Званично је детектован 2012. године, а већ 2013. године Србија је имала највећу епидемију на територији Европе. Резервоар овог вируса су птице, а присутност вируса Западног Нила у комарцима очекује се у другој половини јула и током августа. Преношење вируса са комараца на људе обично се дешава пред крај сезоне, у августу и септембру, јер је то време када комарци мењају домаћине и крвни оброк узимају и са птица и са људи - кажу у "Циклонизацији".
Шта је вирус Западни Нил
Западни Нил, иначе, на људе преноси наш домаћи, кулекс пипиенс комарац. Претпрошле, 2020. године први пут после осам година није забележен ниједан случај ове грознице код људи у Србији, иако су заражени комарци били присутни у 11 градова, и иако је ова грозница у Европи потврђена код 308 особа. То се, међутим, није десило прошле, 2021. када је било заражених грађана.
ПРЕПОРУКЕ "БАТУТА" ЗА ЗАШТИТУ
- користите репеленте на откривеним деловима тела приликом боравка на отвореном
- носите одећу дугих рукава и ногавица, светле боје. Најбоље је да буде комотна, јер комарци могу да убадају кроз припијену одећу.
- избегавајте боравак на отвореном у периоду најинтензивније активности комараца – у сумрак и у зору
- користите заштитне мреже против комараца на прозорима, вратима и око кревета
- ако је могуће, боравите у климатизованим просторима, број инсеката у таквим условима значајно је смањен
- избегавајте подручја са великим бројем инсеката, као што су шуме и мочваре
- најмање једном недељно испразните воду из саксија за цвеће, посуда за храну и воду за кућне љубимце, из канти, буради и лименки
- уклоните одбачене гуме и друге предмете који могу да прикупљају воду
Ова инфекција је званично први пут регистрована код грађана у Србији крајем јула 2012. године. Од 2012. до 2019. године у нашој земљи регистровано је укупно 1016 случајева заразе и 98 смртних исхода, званични су подаци Института "Батут".
Ради се о вирусном обољењу које се преноси убодом зараженог комараца. Већина инфицираних особа, 80 одсто, нема никакве симптоме и знаке болести. Код мањег процента заражених особа, око 20 одсто, симптоми подсећају на грип, са наглом појавом повишене телесне температуре, главобољом, боловима у мишићима и зглобовима, умором, благим пролазним осипом и лимфаденопатијом (увећање лимфних чворова).
Код појединих особа долази до настанка асептичног менингитиса или енцефалитиса, односно неуроинвазивног облика болести, који захтева хоспитализацију. Код њих се јавља главобоља, укочен врат, ступор (тупост), дезоријентисаност, кома, тремори, конвулзије, слабост мишића и парализа. Након прележане инфекције често долази до развоја дуготрајних последица, као што су умор, губитак памћења, тешкоће приликом ходања, мишићна слабост и депресија.
Како се преноси
Смртност је већа код старијих особа, нарочито код особа изнад 75 година живота.
На срећу, западнонилски вирус не преноси се контактом међу људима, али може путем трансфузије крви, трансплантацијом органа, трансплацентарно са мајке на дете и дојењем. Особа се може заразити само ако ју је ујео заражени комарац, а симптоми болести се јављају за три до 14 дана после убода.
Иначе, најоптималније температуре за активност комараца су између 20 и 25 степени, али активност такође зависи и од тога којој врсти комарци припадају. Женке обичног комарца, хранећи се крвљу заражених птица, унесу вирус у своје тело. У телу комарца вирус се умножава и када женка комарца убоде човека може му пренети вирус. Да ли ће се неко заразити вирусом или не зависи од низа фактора.
БОНУС ВИДЕО - МАЛА СРПСКА СВЕТА ГОРА: Са Каблара прелеп поглед из стакленог видиковца
(Телеграф)
Препоручујемо
КРПЕЉИ ПРЕТЊА ЧОВЕЧАНСТВУ: Лајмску болест имало скоро 20 посто светске популације
20. 06. 2022. у 09:50
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (1)