ГАРАНТУЈУ СПЦ ВЛАСНИШТВО НАД ХРАМОВИМА: Објављена радна верзија Темељног уговора
ДРЖАВА Црна Гора јемчи Српског православној цркви неповредивост права својине и државине над манастирима, храмовима и другим непокретностима у њеном власништву.
Црна Гора се обавезује да укњижи све неуписане непокретности у власништво Митрополије црногорско-приморске, Епархије будимљанско-никшићке, Епархије милешевске и Епархије захумско-херцеговачке.
У овим објектима и просторима државни органи не могу предузимати безбедносне мере без претходног одобрења надлежних црквених органа, осим у случајевима када то налажу разлози хитности заштите живота и здравља људи.
Ово је предвиђено радном верзијом Темељног уговора, у 20 тачака, који су усагласиле радне групе Владе Црне Горе и СПЦ, а који ће потписати Влада Црне Горе и Свети Архијерејски Синод СПЦ.
Наведено је да СПЦ има право да самостално уређује своју унутрашњу организацију и да оснива, мења, укида или признаје црквено-правна лица. Такође, каже се и да држава јемчи Цркви, свештенству, монаштву и верницима слободу одржавања духовних и административних веза, сагласно православном канонском праву и Уставу СПЦ, са својим највишим црквеним телима, са другим помесним православним црквама, као и са и верским заједницама.
- Црква има искључиво и неотуђиво право да слободно у Црној Гори уређује сопствено црквено устројство, као и да оснива, мења и укида архијерејска намесништва, црквене општине, парохије, манастире и друге организационе јединице - наведено је у радном документу, чије потписивање би требало ускоро да буде заказано, бар судећи по најавама председника црногорске владе Дритана Абазовића. - Држава јемчи Цркви слободу богослужења, верских обреда и осталих верских и хуманитарних делатности.
Црква, такође, има право да гради храмове и црквене објекте, као и да врши просветне, културне, научне, информативне, издавачке и других делатности које су повезане са њеном духовном мисијом. СПЦ може да оснива и уређује радио и телевизијске станице, у складу са важећим законима. Предвиђено је и да СПЦ може да оснива верске образовне и културне установе. Загарантовано је и право да родитељи могу деци да обезбеде верско образовање, а у школама то ће бити регулисано у складу са прописима Црне Горе.
Влада се обавезала и да ће омогућити богослужења у војним, здравственим и другим јавним установама, простор за богослужење и посну храну за вернике у болницама, затворима, домовима... Дефинисани су и нерадни дани за верске празнике, а примену уговора пратиће мешовита комисија представника обе стране.
О ФИНАНСИРАЊУ ПОСЕБАН СПОРАЗУМ
У НАЦРТУ је констатовано и да држава финансијски помаже Цркву, нарочито обнову и очување православних верских објеката који имају културно-историјску вредност. Финансирање просветних и културних установа у Црној Гори, чији је оснивач Црква, као и статус њиховог особља и корисника, ближе ће бити уређен посебним споразумом.
Препоручујемо
ХОРОР У ТРЕБИЊУ: Жену ујела шарка, а драма је почела тек кад је дошла Хитна помоћ - искочио и поскок
28. 06. 2022. у 14:23 >> 19:45
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)