У СТРАХУ ОД МИГРАНАТА И КУЋЕ ПРОДАЈУ: "Новости" са житељима пограничних места на северу наше земље,указују на проблеме са избеглицама

Јелена Лемајић

31. 07. 2022. у 11:15

ПУЦЊИ у Храстовачи у Суботици и Селевењској шуми у Хоргошу, на самом северу наше земље, тик уз границу са Мађарском, постали су свакодневни јер су оне "незванична база великог броја миграната".

У СТРАХУ ОД МИГРАНАТА И  КУЋЕ ПРОДАЈУ: Новости са житељима пограничних места на северу наше земље,указују на проблеме са избеглицама

Фото Фејсбук

Сукоби међу мигрантима су све чешћи, а последњи инцидент догодио се пре неколико дана, када је један мигрант рањен у суботичкој шуми.

Иако полицијске службе патролирају без престанка по насељима у суботичкој и кањишкој општини, све чешће се организују акције и одводи велики број миграната, мештани Макове седмице, Таванкута, Бачких Винограда, Хоргоша, Мартоноша, Ђале, Мајдана-Рабе, тврде да "се не осећају безбедно и траже већу заштиту".

У селима у околини Кањиже у сваком моменту борави око 1.500 миграната, а у неким местима их је више него домаћег живља. Због тога је Општина јавно затражила помоћ и веће присуство полиције дуж граничног појаса.

Фото Ј. Л.

Ситуација није од јуче, али је, како кажу мештани, у последње време озбиљнија, јер су, како тврде, "мигранти наоружани".

- Сада улазе и у настањене куће и дању, дешавају се крађе... једноставно грађани нису сигурни. Полиција са овим саставом извлачи максимум, али то је у овим тренуцима једноставно недовољно - каже Роберт Лацко, председник Скупштине општине Кањижа. - Све је више људи који овде долазе, све су агресивнији.

Фото Фејсбук

Мигранти који буду склоњени из насеља, поновно се, кажу мештани, појављују после неколико дана.

- Не можемо да објаснимо како прелазе границу без икаквих докумената, а ми чак и своје кућне љубимце не можемо да превеземо преко границе са пасошем и потврдом о вакцинацији - додаје Лацко.

Слична ситуација је и у насељима на ободу Суботице. Пре скоро месец дана у Храстовачи је рањено шест миграната, један је, у међувремену, убијен, а после полицијске акције заплењена је велика количина оружја. Међутим, слика се није пуно променила.

- Грађани Суботице, не само Макове седмице, не осећају се сигурно. Ово је проблем свих нас. Надлежни не решавају проблем миграната који шетају без докумената, не знамо ко су, нити одакле долазе, а многи од њих су и наоружани - истиче Жељко Частван.

Са једног од протеста у Суботици, Фото Ј. Л.

- И даље имамо стотине миграната на локацијама у близини границе. Недавно је на прузи и код Железничке станице пронађено на десетине комада оружја и лажних докумената. Било је чак и покушаја силовања код главне аутобуске станице.

Због свега је покренута петиција у којој се тражи да се обезбеде наше границе и забрани мигрантима улазак у нашу земљу. Да би захтеви ушли у скупштинску процедуру неопходно је 10.000 потписа, те ће ова акција, најављују мештани, бити проширена и на Кањижу, Сомбор, Хоргош и друга места која већ годинама имају овај исти проблем.

- Тражимо да се одреди погранични појас 35 километара од саме границе са Мађарском, која је већ дигла неколико редова ограде, а најавили су да ће подићи још. Поставили су неколико хиљада полицајаца и припадника војске и имаће и добровољце који ће бити обучени да помогну чување јужне мађарске границе. Најавили су да ниједан илегални мигрант неће проћи границу, а то значи да ће нам се овде акумулирати све већи број миграната, иако они апсолутно више немају шта овде да траже - објашњава Частван.

Мигранти под будним оком органа реда, Фото Фејсбук

Грађани са којима смо разговарали указују да се ситуација делимичмо смирила.

- Позивамо људе да дођу у насеље Макова седмица и да виде како све то изгледа. Не знамо више одакле долазе, само се појаве на улици у групама. Недавно је један комби тачно испред моје куће довезао групу од њих 30 - причају нам две Суботичанке из овог насеља.

- Таксисти стално маневришу, а када их питамо зашто то раде, кажу да су уредно регистровани за превоз путника.

Фото Ј. Л.

Док жене тврде да се осећају небезбедно и да не излазе саме из кућа увече, мушкарци кажу да мигранти обично пристижу аутобусима или таксијем предвече и да се крећу према граници и спавају по околним шумама и камповима.

- Има и оних који су у Хоргошу и Мартоношу почели да продају куће јер се плаше. Не можемо ништа да урадимо, а да будем искрен, човек сам нема храбрости да оде до њих, када знамо да код себе имају оружје - прича нам Арпад А. из Хоргоша и све "неверне Томе" позива да проведу ноћ у његовом селу.

Фото Фејсбук

МАЂАРСКА ДИЖЕ ЈОШ МЕТАР ОГРАДЕ

ГРАДЊА ограде на 175 километара дугој граници између Мађарске и Србије започела је 2015. године и од тада је у више наврата ојачавана и технички опремана. Службено гласило мађарске владе објавило је одлуку да се уради прилагођавање постојеће ограде на мађарско-српској граници на начин да се на постојећу додају елементи висине од једног метра. Под тачком "б" у истој одлуци наведено је да ће се градити ограда и на делу српско-хрватске деонице у оквиру Националног парка "Дунав-Драва".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОДГОВОР СРБИЈЕ НА ПРОТЕСТНУ НОТУ ИЗ САРАЈЕВА: Дочекујете Куртија, а нас оптужујете да нарушавамо интегритет БиХ

ОДГОВОР СРБИЈЕ НА ПРОТЕСТНУ НОТУ ИЗ САРАЈЕВА: Дочекујете Куртија, а нас оптужујете да нарушавамо интегритет БиХ

"ПОВОДОМ медијских навода о слању протестне ноте Министарства иностраних послова Босне и Херцеговине (БиХ) институцијама Србије, морамо изразити своје запрепашћење садржајем и намером оваквог дипломатског демарша, посебно у светлу недавних дешавања и поступака званичног Сарајева", наводи се у саопштењу Министарства спољних послова Републике Србије.

09. 01. 2025. у 16:05

Коментари (6)

РУГЛО СПЛИТА! Шокантне фотографије згрозиле Хрватску