МАМАМА ТРАЖИЛИ И СУВИШНЕ ПАПИРЕ: Удружења сугеришу измене у уредби о субвенцијама за некретнине

Ј. Ж. С.

06. 08. 2022. у 10:00

ПРОБЛЕМ сарадње између министарстава и локалних самоуправа, комуникација између продавца, купца и банака, као и непоштовање рокова за доделу субвенција три су главне недоумице на које је указало Удружење "Маме су закон", а због којих су поједини родитељи остали без државне субвенције за куповину првог стана. Зато би, кажу у удружењу, требало брзо изменити владину Уредбу и омогућити што већем броју мајки да стекну кров над главом. Министарка за рад Дарија Кисић у четвртак је и најавила да ће прописи бити преиспитани.

МАМАМА ТРАЖИЛИ И СУВИШНЕ ПАПИРЕ: Удружења сугеришу измене у уредби о субвенцијама за некретнине

Фото: Н. Живановић

Према речима Татјане Мацуре, председнице удружења, службеници у локалним самоуправама задужени за спровођење ове Уредбе нису често ни довољно упућени.

- Дешава се да многи траже папире који се прибављају по службеној дужности или им се траже непотребна документа, као што су извод из матичне књиге рођених, уверење о држављанству за мајку детета, пријава пребивалишта за бебе о којима мајка непосредно брине, уверење из катастра да не поседују непокретност или доказ о одобреном кредиту - наводи Мацура.

Велики проблем је, сматра наша саговорница, време између потписивања предуговора и уговора о купопродаји непокретности који зависи од продавца, банке и маме која аплицира, а највише од Комисије која одлучује о додели субвенције.

- У случају склапања предуговора купцима ће пропасти капара док дочекају одговор комисије - каже она.

- Предлажемо да министар финансија и Удружење банака склопе посебан вид сарадње за ове клијенте и да банке уместо 30 овим купцима толеришу рок од 60 дана између предуговора и уговора. У пракси неких банака је довољна изјава која се оверава код нотара пре закључења главног уговора у случају да се из оправданих разлога тај рок пробије.

Зато би Уредба могла да се унапреди тако што би подносилац захтева достављао уверење из катастра о непостојању имовине у тренутку рођења детета.

- У том случају би било свеједно да ли је предуговор или уговор о купопродаји који закључе у међувремену, јер су обично биле у раскораку од неколико дана између ова два документа. Неће сви продавци да чекају мајку која подиже кредит и конкурише за субвенцију и да то траје и до 83 дана, колико је требало за најдуже одбијајуће решење - објашњава Мацура.

РЕШЕЊЕ ПО ХИТНОМ ПОСТУПКУ

У УРЕДБИ би морало јасно да се дефинише да Комисија одлучује по хитном поступку, односно одмах по пријему захтева, а најкасније за 30 дана. Нарочито је важно, каже Мацура, да се решења комисија прослеђују мамама у најкраћем року.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама

ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.

27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.

25. 07. 2025. у 08:55

Коментари (0)

КАД СЕ ПЛОВИ СРЦЕМ, ДРИНА ОСТАЈЕ ЧИСТА: Фондација Mozzart у великој еко-акцији на Дринској регати