БАЊСКА, СИМБОЛ ТРАЈАЊА СРПСКЕ ДРЖАВЕ И НАРОДА: Репортери "Новости" у манастиру на северу КиМ (ФОТО)
ЗВОНИЛО је звоно за вечерњу молитву. Звонило до обронака плаветног Рогозна и Црног врха. Планина је враћала тај звон, као какав небески часовник, подешен да у тачно време огласи вечерњу службу.
Био је то тренутак када се, како нам се учинило, бакарни звуци са звоника спуштају на Рашку и Ибар. На север Косова и Метохије и слежу се на немирне душе народа који стрепи од дана који долазе.
Ово је манастир Бањска. Крунска задужбина краља Милутина (1253 - 1321). Место свете историје Немањића. Сведок постојања и духовности српске средњовековне државе. Државе која је имала централну улогу у обједињењу православног Балкана. Кроз векове страдала и уздизала се.
Данас је ово место обнове. Обнове наше душе и вере. Историје. Светионик народу, не само на северу Косова и Метохије.
- Захвални смо свима који су помогли да ова светиња заживи и живи с народом. То је најважније. И, народ долази. Сваке године, све више. Манастирска слава, на Светог Стефана 15. августа, овде се саборовало као у најбогоугоднија времена - кажу нам монаси.
Манастир Бањска, некад чувен по лепоти и раскоши, сваким даном враћа стари сјај из доба Немањића. Извијају се куполе, одакле су звона, кроз векове, призивала народ на останак. Ово време невоља и недоумица, тражи нову снагу, па и жртву. Обновљени манастир, управо је снага и самопоуздање народу за опстанак и останак на овим просторима.
Овај пут, останка и опстанка, трасирала је и ововремена Србија. У обнову манастира Бањска уложила је пуно. У овај значајни подухват укључене су, годинама уназад, све релевантне институције државе. Рестаурирани су и заштићени најзначајнији делови манастирског комплекса. Обновљена улазна капија, по узору на време снажне средњовековне српске државе. И, на томе се није стало. У току је обнова јужне куле манастира, звоника са којег ће одјекивати звоно вере и наде народу да следи завете краља Милутина који је пожелео да почива управо на овом светом месту.
МЕСТО ВЕЧНОГ ПОКОЈА
КРАЉ Милутин (1253 - 1321), један од најмоћнијих српских владара у средњем веку, преминуо је у летњиковцу у Неродимљу, недалеко од данашњег Урошевца. На месту његовог упокојења још постоје изданци борова под којима се упокојио. Одавде је пренет у Бањску, задужбину коју је подигао као своју загробну цркву, манастир. Пред сам Косовски бој, мироточиво тело Светог краља пренето је у Трепчу. А, одатле, под најездом Турака 1460. године, пренето је у Софију. Он и данас почива у цркви Свете недеље у престоници Бугарске, где га поштују и поклањају му се као највећем свецу православља.
- Републички Завод за заштиту споменика културе, односно држава Србија, уложили су много да се обнови, придигне и оживи манастир Бањска, као симбол блиставог времена средњовековне немањићке Србије. Србије краља Милутина, који се уписао у историју као централна личност балканског православља - каже за "Новости" Драгољуб Тодоровић, архитекта и конзерватор јужне куле. - А, ови радови су ослоњени искључиво на приход од манастирске, скромне, економије. Планирали смо да буду завршени до краја године. Да ли ће тако и бити, зависи колико ће братство манастира бити обрадовано новим донацијама. Није лако. Одавде шаљемо поруку разумевања држави Србији, свесни да има и других приоритета.
КТИТОР ЦРКАВА СВЕТСКЕ БАШТИНЕ
КРАЉ Милутин је, током четири деценије владавине, подигао више од четрдесет цркава и манастира. Међу њима и манастире са светске баштине Унеска - манастир Грачаницу, обновио је Богородицу Љевишку у Призрену, краљеву цркву у Студеници. Саградио је Старо Нагоричане (сада Северна Македонија), манастир Бањска, где је био и сахрањен, цркву Свете Богородице Тројеручице у Скопљу (није преживела погроме). Обновио је Хиландар.
Како год ко гледао на ове приоритете о којима говори Тодоровић, најзначајније је да је манастир Бањска симбол седмовековног трајања српске државе и народа на овим просторима, на којима је краљ Милутин створио снажну и успешну српску државу и на њеном челу провео четири деценије.
ВРЕЛО ЗДРАВЉА
И ПРИРОДА се постарала да, уз манастир, оснажи живоносне изворе Бањске, по којима је ово место и добило име. И држава се постарала да Бањску обнови као лечилиште у ком су по здравље долазили невољници, седам векова уназад. Бањска је, данас, врело здравља. Термална вода и Милутинова светиња, богоугодни су за тело и душу.
- Звона поново одјекују према Рогозни. Јутрење је. Време молитве. А, који час после, радници су већ на јужној куполи. Као пчеле на кошници.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)