МИЛОВАНОВА РАЖ СА БАБИНА У СВЕТСКОМ ТРЕЗОРУ БИЉАКА! Пољопривредник,поносно, о семену које се чува у напуштеном руднику у Норвешкој

Алем Ровчанин

04. 09. 2022. у 12:00

МЕЂУ више од милион врста семена из свих делова света, у напуштеном руднику у Норвешкој, чува се и семе ражи коју у Бабинама сеје Милован Ланговић!

МИЛОВАНОВА РАЖ СА БАБИНА У СВЕТСКОМ ТРЕЗОРУ БИЉАКА! Пољопривредник,поносно, о семену које се чува у напуштеном руднику у Норвешкој

Фото: А.Р.

Како поносно говори овај пољопривредник који годинама сеје стрна жита на својим парцелама на готово 1.000 метара надморске висине, то је породична традиција. Открива нам да је, пажљиво посматрајући померања на тржишту хране у правцу аутохтоних врста житарица и реаговао у правом тренутку:

- Без икаквих проблема продам све вишкове произведене ражи јер се људи све више одлучују за такав начин исхране. Уместо тзв. дотераних врста жита бирају оригинално и природно. За цену питају тек пошто обезбеде тражене количине. А цена је, у просеку, два пута виша од уобичајених за жито произведено уз прилично учешће хемијских средстава од сејања па све до жетве.

На имању Ланговића, а има око 22 хектара земље, углавном пашњака и ливада, нема очекиване "затегнутости" каква би се очекивала од некога чијих је 500 зрна семена ражи од пре неког времена депоновано у Светској банци! Уместо тога опуштеност и уређеност по мери домаћина куће. А домаћин куће овде живи сам, "са својим овцама, кравама..., житарицама, понеком воћком на имању које доминира овим делом Бабина".

- Има много тога чега овде нема, али и онога чега овде има нема надалеко - лаконски одговара Милована питање да ли му нешто или неко овде недостаје.

Фото: А.Р.

Кад би се он питао, асфалтирао би се пут Рогушје-Барице, прокопан на тврдој подлози, али, како каже, "у општини веле да за тај путни правац нису предвиђена средства у овој години, а за убудуће зависиће да ли ће Месна заједница Бабине тај правац кандидовати као приоритетан".

Милован истиче изузетну сарадњу са људима из Одељења за ратарство Института за ратарство и повртарство.

- На предлог Пољопривредне саветодавне и стручне службе "Моравица" да кандидујем аутохтона семена стрних жита, стручњаци са Института су више пута обилазили моје имање и гледали житарице које сејем. Све анализе су показале да се ради о посебној, врло издржљивој и потпуној природној врсти семена, па је њихов избор пао на раж која је показала најбоље резултате у бројним анализама. Пре неког времена кандидовао сам и аутохтоно семе јечма које сам набавио у Пљевљима код једног произвођача сличног мени, али анализе и праћења су дуготрајни и захтевни па тек по њиховом окончању знаћу о каквом се семену ради. Ја сам убеђен да је у питању аутохтоно врло квалитетно семе о чему сведочи и парцела коју обрађујем. Јечам је у пуној фази зрења и ових дана ће бити пожњевен - каже Милован.

Суштина приче, ипак, није да Милован само експериментише са семенима већ да има сасвим задовољавајуће приходе производећи здраву храну од аутохтоних семена. Оно што је мање добра страна те приче су мањи приноси јер Милован не користи вештачке суплементе који, како каже, "билдују" принос, не водећи рачуна о квалитету производа. А жито, односно брашно не продаје принос по једном ару, већ квалитет хлеба који се испече од таквог брашна.

- Мало је рећи да имам списак наруџби које сукцесивно реализујем. Зову ме људи са свих страна. Највише се тражи управо раж, а она је актуелна посебно код приватних пекара који купују моје жито да оплемене хлеб па је, тако, прошле године цена ражаног брашна ишла и до 100 динара за килограм - аргументује своју причу Милован.

Милован је, у међувремену формирао Центар за одрживи развој "Бабине". Активности за референцу аутохтоног семена јечма води управо преко овог центра. Убеђен је да ће анализе потврдити његов осећај да се ради о максимално природном семену, а можда ће, вели, пут Норвешке ускоро и семе његовог јечма.

НА СВАЛБАРДУ СРПСКИХ 96 СОРТИ

СВЕТСКИ трезор биљака налази се на удаљеном норвешком острву Свалбард. У давно напуштеном руднику смештена је "Нојева барка за биљке" са више од милион различитих врста житарица и другог хранљивог биља.

Србија је засад депоновала 96 домаћих сорти пшенице, јечма, овса и ражи. Научници тврде да је на тај начин "направљен огроман корак за прехрамбену сигурност будућих генерација".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

НЕ МОЖЕ БЕЗ КОШАРКЕ: Лесор се вратио на терен, навијачи Панатинакоса одушевљени  (ВИДЕО)