УЗ ПАВЛОВУ ЦРКВУ ОБНАВЉА СЕ И КУЋА: У селу Кућанци у Славонији данас се обележава дан рођења некадашњег српског патријарха (ФОТО)
НА дан рођења највољенијег и једног од најцењенијих српских патријараха, Павла, и на празник Усековања главе Светог Јована Крститеља, у храму Светих апостола Петра и Павла, у његовом родном месту, славонском селу Кућанци, данас ће бити служена света архијерејска литургија.

Патријарх Павле / Архвиа
У питању је црква у којој је крштен некадашњи патријарх, изграђена 1928. године, а која је пред поноћ, 20. децембра 1991. године минирана и дигнута у ваздух. Од ње је остао само звоник. У међувремену, он је обновљен и изграђена је нова црква из темеља, са епископским троном од камена.
- Цркву смо обновили, а сада почиње фрескописање - каже овдашњи парох, протојереј Драган Гаћеша.
- До зиме би требало да почне и рад на зиданој огради на родном имању патријарха Павла. Стару ограду смо срушили и поставили стуб и крст, да се зна да је то његово родно имање.
Кућа у којој је патријарх рођен одавно више не постоји, јер је срушена, а ова садашња потиче из 1967-68. године. Имање је неколико пута продавано, а СПЦ је пети власник по реду. Плац је последњи купио Милија Костић, привредник из Чачка, који га је 2009. поклонио Епархији пакрачко-славонској и она се сада води као титулар.

Фото: Д. Гаћеша
У будућности је планирана и обнова оригиналне родне куће патријарха Павла, а на основу сачуваних фотографија, са којих се види да је у питању био аустроугарски тип градње са тремом. Проблем је у томе што недостају средства, па радови теку споро.
- Ситуација је тешка, а помаже нам колико може начелник општине Магаденовац, којој Кућанци припадају, Стјепан Живковић. Сада би требало да откупимо кућу поред парохијске куће, чији је власник, Србин, преминуо, и од које ћемо направити коначиште - каже отац Гаћеша.
Колико је ово место значајно за православне хришћане можда најбоље говори податак да је баш у Кућанцима, приликом посвећења храма, обележен јубилеј 800 година аутокефалности СПЦ.

Фото: Д. Гаћеша
У истом храму је, 14. августа, одржан парастос за невине жртве нацистичког терора, убијене пре осам деценија, у августу 1942, али и 1944. године, као и за погинуле партизане 51. војвођанске дивизије, који су страдали током ослобађања села.
УВОЂЕЊЕ ВЕРОНАУКЕ
У ВРЕМЕ када је патријарх Павле провео на трону СПЦ, веронаука је, 2002. године, уведена у школе. Богословски факултет враћен је у оквире Београдског универзитета.
Кућанци су, иначе, у време када је патријарх Павле рођен као Гојко Стојчевић 11. септембра 1914, припадали аутономном Краљевству Хрватске и Славоније у склопу Аустроугарске. Рођен је у земљорадничкој породици и рано је остао без родитеља. Гимназију је завршио у Београду, шесторазредну богословију у Сарајеву, а Богословски факултет у Београду. Монашки живот почео је у Манастиру Свете Тројице у Овчару, када је, за време Другог светског рата, радио и као вероучитељ деце избеглица у Бањи Ковиљачи.
Замонашен је у манастиру Благовештењу 1946.

Фото: Д. Гаћеша
Као епископ рашко-призренски, остао је упамћен по сведочењу у УН о проблемима Срба на КиМ, а током рата у БиХ говорио је да страдају и Срби, и Хрвати, и Муслимани, као и да је мир свима потребан, "јер смо сви ми деца Божија".
Умро је у 96. години и сахрањен је на црквеном гробљу у београдској Раковици.

Фото: Д. Гаћеша
Црква је изграђена из темеља

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)