БЕЛЕГ ХЕРОЈИМА НА ТРОМЕЂИ: У Јабланици чувају успомену на јунаке Лимског одреда, браниоце границе државе у великом рату 1914. године
ДА би се лакше и чешће долазило до спомен-обележја на Цигли у чајетинском селу Јабланица, подигнутог пре осам година јунацима Лимског одреда који су спречили Швабе да избију на Златибор у августу 1914. године, у време Церске битке, Златиборци настоје да обезбеде бољи пут, али и услове за целодневни боравак посетилаца.

Фото ТО Златибор
- Цигла са околином је значајно историјско место по догађајима од пре једног века, дубоко урезано у памћење и традицију народа овог краја. Започели смо припреме за градњу спомен-куће, да доведемо воду са извора удаљеног пола километра, али и "вратимо" струју и нашу трафостаницу - казује Вукомир Божанић, председник Туристичког удружења "Јабланица".

Фото ТО Златибор
Од магистрале на Златибору до Цигле је 25 километара и још десетак киломатара макадама до регионалног пута Прибој - Вишеград у селу Штрпци у општини Рудо. Две комшијске општине су минулих година улагале у саобраћајницу, а баш преко Јабланице је Краљевина Србија пре Првог балканског рата имала план да споји Златибор са Полимљем и Подрињем.
У Јабланици је до 1912. године била тромеђа две царевине - Турске и Аустроугарске и Краљевине Србије, а на коти 1030 српска караула Цигла, једна од највећих у крају. У првој години Великог рата на овим просторима, на јужном делу Дринског фронта, Ужичка војска је штитила леви бок три српске армије, бранећи гранични фронт од Рогачице до Прибоја и запречавала правце који воде ка Ужицу, у долину Западне Мораве и на Пештер.

Фото ТО Златибор
- У окршајима са четири-пет пута надмоћнијим 16. аустроугарским корпусом, који је надирао из Босне и преко Лима, уз јеку топова и борбе често на бајонет и гушање, 21. и 22. августа (по новом календару) на Цигли, Црном врху и Оштрељу погинуло је преко 100 војника и добровољаца Лимског одреда, као и мајор Василије Луковић, родом из Кнића, командант 3. батаљона IV (ужичког) кадровског пука у Лимском одреду Ужичке војске - подсећа Божанић.
После дугог немара, пре осам година почео је да се скида вео заборава, па је у славу и част бранилаца границе недалеко од тромеђе Чајетине, Прибоја и Рудог подигнута спомен-чесма са 37 имена ратника палих на Цигли. У чесму је уграђен стари крајпуташ, белег мајору Луковићу, што је дуже од века чамио у врзини украј сеоског пута. У камену су делови одеће и опреме српских ратника - шајкача и чутурица из које истиче вода, дело вајара Владана Митровића из Трнаве.

Фото ТО Златибор
Златиборци чувају успомену на браниоце границе 1914. године новим белегом и сабором сећања у недељу по Госпођиндану. Божанић каже да су у у обнављању памћења на претке и неговању традиција све чвршће везе и сарадња општина Чајетина, Прибој, Рудо и Кнић, а од летос су им се придружили и Град Ужице и Општина Вишеград, из којих су били ратници.

Фото Златибор прес
ЕПИТАФ КОМАНДАНТУ
ПОШТО су сахранили мртве другове, војници су бајонетима у камену урезали епитаф команданту кога је на Цигли погодио шрапнел гранате и издахнуо им на рукама:
"Мајор Василије Луковић погинуо 9. VIII 1914. г. Испунио своју дужност према Краљу и Отаџбини...Завидимо ти, и поздрављамо ти породицу..."

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)