ЛЕК ЗА ДУШУ - ЗВУК КОСОВСКИХ ЗВОНА: Промоција песничке књиге др Снежане Кецојевић Миљевић, специјалисте психијатрије
ПЕСНИКИЊА Снежана Кецојевић Миљевић свој завичај није заборавила, иако пуне три деценије живи далеко од постојбине предака и родног града - Приштине.
У новој збирци "Косовска звона", која ће бити представљена вечерас у Удружењу књижевника Србије, ова лекарка, примаријус, специјалиста психијатрије, проговорила је на дијалекту којим се говори у Сиринићкој жупи, најудаљенијој српској енклави на Космету, у којој је рођена њена мајка.
С много топлине и душе писала је о прохујалим временима, као и о српском народу који у тешким условима чува своја огњишта и траје на КиМ. Помало архаичним језиком исклесала је стихове песама "Сречанка", "Не за мхе", "Нам'ле", "Капиџик", "Галије шарске", "Младино оро".
- Наречје којим се говори у Сиринићкој жупи припада тимочко-призренском дијалекту, који је тешко разумљив Србима изван тог подручја. Сиринићка жупа смештена је у врло суровом панинском пределу, па дијалект није попримио туђице. Највећи утицај имали су македонски и језик јужне Метохије, а несловенских, као што су турски и албански, веома је мали - каже Снежана Кецојевић Миљевић за "Новости".
Оживела је Метохију и њене храмове, пробудила болна сећања на погром, описала живот иза жичане ограде. Тугује над распетом земљом, али није изгубила наду у повратак.
- Први пут сам, после 20 година, отишла у Сиринићку жупу, међу своје рођаке, 2016. - прича нам.
- Јаке емоције истрчале су из мене да се преточе у стихове. Тако је настала моја прва збирка "Твоје слике, моје песме, наше приче", коју сам објавила пре три године.
Вредност нове збирке "Косовска звона" може се сагледати и у многим фотографијама, које као живи споменици причају и дочаравају живот српског народа. Њихов аутор је песникињин рођак Славиша Реџић, који живи у Штрпцу и годинама се аматерски бави фотографијом.
У Приштину, град у коме је провела детињство и младост, од деведесетих није ниједном отишла...
Питамо песникињу за ким звоне косовска звона, а она одговара:
- За свима нама у Србији. Косовска звона више него икад нас подсећају на то да на Космету живи наш народ који је тамо вековима, са својом духовношћу, великим културолошким наслеђем и обичајима. Са својим језиком. Кроз тај звук звона ми треба да чујемо гласове тих љиди и не смемо да их заборавимо.
ЛЕКАРИ - РАЊИВИ ИСЦЕЛИТЕЉИ
ПИТАЛИ смо др Снежану Кецојевић Миљевић зашто се лекари често окрећу уметности, а она је одговорила:
- Лекари су у својој бити рањиви исцелитељи, сензитивни и осетљиви на људску патњу и трауму. Није чудо што имамо потребу да преточимо силне емоције које наши пацијенти побуђују у нама у уметност. Писана реч може да помогне у уређивању или смирењу психичког живота.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)