ВАЗДА ПАМТИМО БРАТСКУ РУКУ КОРЗИКАНАЦА: Делегација савеза потомака Србије на острву које нам je било уточиште у Великом рату
НА иницијативу Савеза потомака ратника Србије од 1912. до 2000. године, 45 чланица те организације из свих крајева Србије, посетили су Корзику, а у њој Бастију, родно место великог војсковође Луја Бонапарте, али пре свега околна места Учијани и Кјавари, где су били смештени деца и жене избеглице из Србије.

Наша делегација испред некадашње школе и интерната за српске дечаке, Фото В. Митрић
А, 20. јануара 1916. године, када су наши преци, ратна сирочад и избеглице, након испловљавања из лука на албанској обали у Медовском заливу и целоноћне пловидбе са два санитетска брода упловили у луку Бастија, житељи овог градића али и суседних села закупили су све кафане и посластичарнице и пуна четири дана прослављали долазак Срба, ратних савезника, јунака, пријатеља и победника са Цера и Колубаре.

Цвеће за др Густава Хакла, Фото В. Митрић
- У објекту су смештена наша деца, а у старој згради Лицеја сви столови у трпезаријама и собама били су прекривени слаткишима и јужним воћем које су доносили мештани, упознавајући се са придошлицама и позивали их као госте у своје домове - прича професор Сретен Цветојевић, пуковник полиције из Љубовије, потпредседник Савета потомака ратника Србије.
- Након пуна четири дана славље је завршено заједничким колом Срба и Корзиканаца уз звуке "Марсељезе", величанственим ватрометом на обали и мору и говорима локалних званичника у којима су величали јунаштво Срба као својих пријатеља.
Док су пролазили поред бастијске луке, гости из Србије подсетили су се на јануар 1916. године, када су наши људи упловили у луку, где су их дочекале француске и српске заставе и из хиљада грла проламали повици "Живела Србија", "Живели српски јунаци", "Добро дошли храбри савезници"...!
У месту Бокоњано септембра 1916. године основана је основна школа за дечаке у закупљеној вили Chalet на два спрата са интернатом и комплетно опремљена потребним намештајем, а њом је руководио учитељ Драгољуб С. Ђоковић из Севојна, касније и васпитач на колеџу у Ајачију. Сећања на учитељске дане на Корзици, сабрао је и објавио у Ужицу 1965. године и оне се данас као драгоцени документи чувају у Педагошком музеју у Београду.
- Ту у Бокоњану где су била смештена наша деца имали смо врло емотиван и дирљив сусрет са домаћинима, званичницима овог града на пријему и предивној изложби под називом "Срби у Француској", приређеној у част нашег доласка, али и сусрете са мештанима.

Документи о боравку српских избеглица 1916., Фото В. Митрић
Дочекала нас је и Олга Стефановић, жена нашег порекла из Јагодине, праунука некадашњег српског ђака са Корзике - прича проф. Цветојевић.
Корзиканци, прича наш саговорник, нису заборавили наше претке, сироту децу избеглу из Србије, која су овде била примљена, удомљена и похађала школу на француском и матерњем језику, али и југословенског лекара чешког порекла доктора Густава Хакла, који је лечио и мештане Корзиканце. Остао је заувек да почива међу њима, на малом сеоском гробљу испод цркве у Бокоњану.
ВЕНАЦ ЗА ДОКТОРА
- ПО завршетку пријема, заједно са домаћинима, на "вечну кућу" доктора Хакла, положили смо венац са свежим црвеним ружама, понетим из далеког Пожаревца и залили га понеком искреном потомачком сузом - каже проф. Цветојевић.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (1)