ЉУДИ ОСЕЋАЈУ СВАКИ СТИХ: Академик Матија Бећковић приредио празник говорећи своје песме љубитељима поезије (ФОТО)

Д. Матовић

18. 10. 2022. у 20:27

АКАДЕМИК Матија Бећковић поклонио је дивно вече љубитељима његових стихова. У до последњег места испуњеној Галерији "Прогрес" бард писане и усмене речи говорио је своју поезију из књига "100 мојих портрета", "Мојих 80" и "Онамо намо", које је објавила Компанија "Новости".

ЉУДИ ОСЕЋАЈУ СВАКИ СТИХ: Академик Матија Бећковић приредио празник говорећи своје песме љубитељима поезије (ФОТО)

СТИХОВИ Вече посветио стогодишњици рођења Душана Радовића, Васка Попе и Борислава Михајловића Михиза, Фото И. Маринковић

Вече је посветио стогодишњици рођења Душка Радовића, Борислава Михајловића Михиза и Васка Попе.

- Нека ове песме буду део тог славља - поручио је Бећковић.

Фото: Новости

Током једносатног песничког празника, Матија је рецитовао песме о Бранку Миљковићу, Стевану Раичковићу, Васку Попи, Миодрагу Павловићу, Миодрагу Булатовићу, Танасију Младеновићу, Миловану Ђиласу... Испевао је песник стихове о Његошу, Николи Тесли, Милутину Миланковићу, Меши и Андрићу, Бранку Ћопићу, Десанки и Ћосићу. Песник чије су песме можда најчитанија поезија данашњице говорио је стихове о патријарху Павлу, митрополиту Амфилохију, као и о Црној Гори и Косову и Метохији, којих има у све три збирке.

А, све три је посветио својим пријатељима и познаницима. Највише му недостају они за које још није прихватио да их нема. Најпре они који су отишли изненада и недавно.

- Имао сам срећу да ми пријатељи буду неке од најзначајнијих личности нашег времена - каже песник.

- Они су ме усрећили и обогатили својом мудрошћу и памећу. Ово није само моје, већ и њихово књижевно вече.

Фото: Новости

Песник из чијих стихова већ деценијама исијавају духовност, традиција и историја, одушевио је присутне. Са препознатљивим шармом и експресијом говорио је мудре мисли уткане у стих.

- Суштина поезије је комуникација са људима - истиче Бећковић.

- У време пре него што су проглашени крај историје и крај човека, чули смо и за крај књиге и уметности, крај пера и мастила. Све ће то заменити друга средства, други медији.

Другим речима, то ће бити крај света. Срећом, то ће пре бити крај пророка него њихових пророчанстава.

Свака Матијина песма има два лика, један је у наслову, други у потпису. Заједно су песникови укућани, преци, родитељи, потомци, научници, уметници, политичари, ратници, живи и покојни, победници и жртве. Јединственим бећковићевским језиком, Матија говори о ономе што нас мучи, притиска, о ономо што волимо и без чега не можемо.

- Што се више трудим да моја поезија не буде аутобиографска, бивам сумњивији - у свом маниру ће Матија.

Фото: Новости

- Као да величајући друге подижем кредите за себе, па испада да је то кобајаги поезија о другима.

Бећковић говори своје стихове, као што су народни песници своје епове говорили, и то најчешће уз гусле. Овај песник не користи чак ни гусле, а као да ипак чујемо неки неодољиви инструмент. Томе утиску се не можемо отети. Публика га готово без даха слуша. Духовитим опаскама песник бритке мисли их повремено насмеје.

- Вреди се обраћати оваквој публици - каже песник.

- У време када се говори људи не читају, да се више пише него што се чита, на оваквим местима се види да таква прича није тачна. Не само да људи читају, него осећају свако место, сваки стих. Поред толико опција и изазова где би могли да се забаве, људи одлазе на књижевне вечери. Нико их не тера, сви их одвраћају да тамо иду. Пропаганда против књиге је као и остале којима смо засути сваки дан. Тешко је разликовати лаж и истину.

Љубитељи Матијине поезије нам откривају да им је доста било измишљања и фантазије и да воле песника који им у стиховима открива истине из стварног живота.

- Читаоци ме често запање и изненаде - каже Бећковић.

- Дешава се да ми "најудаљенији" и "најнепознатији" приђу после промоције и из својих новчаника изваде неку моју песму коју су изрезали из новина. Често ми цитирају моје стихове. Јуче ме је позвао један антиквар који продаје дрангулије на Бајлонијевој пијаци да ми одрецитује неке моје песме. Тако је на сваком кораку.

У "Новостима" пре 60 година

ЈАВНОСТ је  о младом, наочитом и талентованом песнику Матији Бећковићу сазнала из прве објаве у новинама, пре 60 година. Тог 26. маја 1962, управо у "Вечерњим новостима", тада најтиражнијем дневном листу у Југославији објављена је фотографија која је најавила рођење великог песника - рекла је Јелена Јововић, уредник издавачке делатности "Новости".

Фото И. Маринковић

- На средњим странама, поводом прве књиге "Вера Павладољска", објављена је велика a уз текст "Златни стихови љубави". Сликан је са књигом која ће га после објаве у "Новостима", винути у 170 издања многих песничких књига које су имале невероватне тираже и по 50.000!

БОНУС ВИДЕО - НАЈБОЉЕ КАРИКАТУРЕ У СРБИЈИ: Отворена изложба, почео Фестивал “Новости”

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину