У БЕОГРАД СТИГЛА ЕКСКЛУЗИВНА ГРАЂА: Краљевска Влада у Лондону 1942. одржала помен стрељаним ђацима
СРПСКИМ историчарима ускоро ће бити доступна изузетно вредна, до сада непозната историјска грађа, која показује да је крајем новембра 1942, у Лондону, југословенска краљевска Влада у егзилу одржала прву државну комеморацију у спомен на жртве крагујевачког покоља, посебно децу, 21. октобра 1941.

Фото: Музеј жртава геноцида
Музеј жртава геноцида је до ових докумената дошао преко најновије аквизиције и јавност обавестио симболично, на дан када се обележава спомен на покољ у крагујевачким Шумарицама, када су припадници Вермахта у садејству са љотићевцима извршили масовна стрељања цивила, међу којима и више стотина средњошколаца.
Овај корпус грађе садржи информацију о одржавању помена и комеморације, њен програм и говоре југословенских и иностраних званичника. Из садржаја грађе сазнаје се да је помен одржан 22. октобра 1942. у грчком православном храму у Лондону. Црквени обред служио је прота Живојин Ристановић, уз саслужење грчког архимандрита Вирваса. Помену су присуствовали југословенски краљ Петар Други, председник краљевске Владе Слободан Јовановић са свим члановима Владе, као и многобројне званице. У проповеди прота Ристановић је дирљивим и бираним речима указао на сву трагедију крагујевачке "крваве жетве".

Прва званична државна комеморација "ђацима виших разреда крагујевачке гимназије и мученицима свесавезничке омладине", како је наведено, одржана је 25. новембра 1942. године, у лондонском хотелу "Хајд Парк".
Комеморацији су присуствовали југословенски краљ Петар, министар двора, председник краљевске Владе Слободан Јовановић са члановима Владе, бројни чланови Горњег и Доњег дома британског парламента, истакнути појединци, јавни делатници и друге значајне личности.

Програмом је било предвиђено да говоре југословенски министри иностраних послова и просвете Момчило Нинчић и Милош Трифуновић, заменик белгијског министра просвете Ј. Хосте, чехословачки министар унутрашњих послова и просвете др Јурај Славик, државни комесар за правду и просвету Борачке Француске Рене Касин, британски министар просвете Р. А. Батлер, грчки министар правде С. Димитракакис, низоземски министар просвете Г. Болкштајн, пољски министар пропаганде Станислав Стронски и совјетски отправник послова у Уједињеном Краљевству А. Богомолов.
Југословенски министар просвете, поред осталог, говорио је о храбром држању крагујевачких средњошколаца и њихових професора непосредно уочи погубљења, када су одбили да окрену леђа својим џелатима, већ су достојанствено у смрт отишли са узвицима "Србин смрти гледа у очи! Живела Србија!" и "Живео Краљ".

Из Музеја жртава геноцида напомињу да само они појединци и друштва који су утемељени у знању могу успешно да се одупру све учесталијим и агресивнијим појавама потпуне или делимичне дисторзије, односно кривотворења прошлости. Ове године, кажу, Музеј као никада до сада врши експертизу и пријем бројних архивских докумената, фотографија, предмета и других сведочанстава о страдању народа, посебно током Другог светског рата, а то ће наставити да чини и убудуће.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)