ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА РХМЗ ЗА НОВЕМБАР: До када ће бити натпросечно топло и да ли ће крајем месец пасти снег
ПРЕМА тренутним прогнозама Републичког хидро-метеоролошког завода (РХМЗ) током прве недеље новембра очекује се јачи утицај антциклона, па се прогнозира стабилно и суво време, које ће пратити натпросечно високе температуре за овај период године.

Фото: Депоситпхотос
Јутарња температура кретаће се од од пет до десет степени, а током дана износиће око 20 степени.
Директор РХМЗ-а Југослав Николић најавио је топло време у новембру и у тромесечној прогнози.
„Од 2. до 5. новембра максималне вредности у већини места биће од 17 до 23 степени, а од 6. до 10. новембра у интервалу од 14 до 19 степени. Падавине ће у току периода бити учесталије у региону Јадрана и западног Балкана, док се у Србији тек понегде очекује краткотрајна киша уз кошаву која ће у Војводини, Подунављу и Поморављу дувати од 4. до 6. новембра. Јутарњи мраз се у првој декади новембра не очекује, као ни снег на планинама, док ће у другој и трећој декади бити од два до осам мразних дана у нижим пределима“, каже Николић.
Он додаје да се у Србији очекује топао новембар са средњом температуром ваздуха до једногстепена изнад вишегодишњег просека.
„Средња новембарска температура имаће вредности у интервалу од шест до осам степени, а у планинским пределима од три до шест степени. Прогнозира се да ће средња максимална температура ваздуха за новембар бити од 11 до 14 степени у нижим пределима, а у планинским пределима од шест до 10, док ће средња минимална температура ваздуха бити у интервалу од два до пет степени, а на планинама од нула до два степена“, објашњаваон, и додаје да се у другој и трећој декади месеца прогнозира од два (у Сомбору и Кикинди) до осам (у Крагујевцу и Нишу) мразних дана у нижим пределима са минималном дневном температуром ваздуха нижом од нула степени, а на планинама од 10 (на Црном Врху) до 13 (на Копаонику и Златибору) дана.
Током новембра се прогнозира количина падавина у домену вишегодишњег просека у већем делу земље, док се на југозападу Србије очекује дефицит падавина.
Прогнозира се да ће новембарска количина падавина у нижим пределима бити од 50 до 70 мм, а на планинама од 60 до 90 мм. Очекује се од 10 (у Куршумлији) до 12 дана (у Ваљеву и Пожеги) са падавинама а у брдско-планинским крајевима од 12 (у Сјеници) до 15 дана (на Црном Врху), пренео је „Курир“.
Снег у другој половини месеца
Према прогнози метеоролога Ивана Ристића у другој половини месеца уследиће промена времена, таласи влажног и све хладнијег ваздуха условиће пролазна наоблачења и постепен пад температуре са кишом у низинама и снегом на планинама. У трећој декади месеца пад температуре и снег.
Ристић прогнозира јаче захлађење у последњим данима новембра које ће донети и појаву првог снега у нижим пределима.
„Током треће декаде јутарње температуре од нула до пет степени а највише дневне од пет до 10 степени. Јаче захлађење крајем треће декаде, тачније око 26. новембра, када се очекује појава снега и у нижим пределима“, закључује он.
sputnikportal.rs
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)