ОВАКО ЈЕ ДАНОЈЛИЋ ГОВОРИО ЗА "НОВОСТИ": "Доакаће човек и овој корони, проницљива је он животиња"
ДАНАС је у Француској, после краће болести, преминуо српски књижевник и песник, члан САНУ, Милован Мића Данојлић. Последње интервјуе, српски књижевник и песник, члан САНУ, Милован Мића Данојлић, дао је за "Вечерње новости".
Живим на периферији мањег града у југозападном делу Француске. Као писац, навикао сам на живот у кућном притвору. Свакодневно прошетам по околним пољима, поштујући полупречник допуштеног удаљавања. Извежбао сам се у одрицању, принудном и добровољном. Већ педесет година сам вегетаријанац, сад је велики пост са својим ограничењима, за време поста не пијем алкохолна пића, мере власти су дошле да крунишу све те фрустрације. Престао сам да одлазим на пијацу, у пошту, у књижару, пријатеља и познаника овде немам, остали су у Паризу, одакле сам се одселио пре четврт века, удаљили су се, или поумирали. Имам малу кућну башту, у којој се, кад је лепо време, жена и ја сунчамо. Дакле, стање је готово редовно.
* Како бисте описали ову ситуацију која нас је задесила?
- Догодио се лом. До јуче "жути прслуци" су демонстрирали тражећи повећање куповне моћи. Сад су заћутали, задовољни оним што могу да купе у било којој скромно снабдевеној самопослузи. Открили су важност пољопривредника и болничког особља, две слабо плаћене професије, тако битне за наш голи опстанак. Увиђамо, одједном, колико смо слаби, а уображени и обузети неважним циљевима, изгубљени у трци за материјалним богатствима, успесима, гомилањем сувишних ствари. Показале су се, за часак, размере наше таштине, а то је добро.
* Памтите ли нешто горе?
- Како да не! Од новијих догађаја, то је, за мене, било бомбардовање Србије из 1999. Био сам ужаснут, утолико више што је и Француска у том злочину учествовала. Бомбардовање је трајало седамдесетак дана; по неким предвиђањима, и ова пандемија ће се окончати у том року. Ружно и болно, не да се заборавити. А и иначе, у детињству и младости сам пролазио кроз разне невоље, сиромаштво, гладне године, нагутао сам се страхова и понижења, и све сам некако прегрмео, без већих оштећења. Оно што ме није убило, то ме је очврснуло. У овом хаосу много више бринем за друге, него за себе. Имам обезбеђену старост. Добро је, како има, и како може бити.
* Хоће ли, и како, човек умети из овога да се извуче?
- Људски род је, у својој историји, пролазио кроз тежа искушења, налазио начина да се одупре. Болести су део нашег путног пртљага. Човек је лукава и проницљива животиња, и овоме ће доакати, наћи ће вакцину. Рат је, гине се, свакодневно се броје жртве. Гледао сам, у детињству, како доносе лешеве са Сремског фронта. Сељанке су на сав глас нарицале. Модерно време тера човека да ћутке гута свој бол. Најтеже је, као и увек, мајкама.
* Какав свет видите после ове несвакидашње кризе?
- Биће као што је било. Исувише смо се заглибили у блато да би нас овакав потрес могао ишчупати из глиба. Ово што се догађа узима се као техничка сметња, као прекид уходаног и једино могућег тока... Већ се размишља о новом Маршаловом плану, дакле о новом старту за трку у истом правцу. Напред, у повећање продуктивности, у освајање тржишта, у богаћење једних и сиромашење других, у загађивање природне околине. Прогресу не сме бити краја, а он, неконтролисан, води у пропаст. Одбили смо се од Бога, изгубили смерност, осилили смо се, себе смо довели у смртну опасност. То су, сваки на свој начин, запазили и описали Достојевски, Ниче и Маркс. Ничега новог.
* Може ли, ипак, ово да буде крај либералног капитализма и мондијализма, који све посматрају кроз конкуренцију и профит?
- Било би добро да тако буде, али, велим, слаби су изгледи. У јеку садашње катастрофе појединци убирају дивиденде у износу од стотине милиона евра. Има онај виц о туристи кога људождери кувају у казану, а он, док вода ври, гута тестенину, не може да се уздржи. Неолиберализам није пао с неба, то је на земљи смишљено и уприличено. Против изабраног правца развоја не помажу лепе речи ни мудри савети, ни завођење ванредног стања. Пљачка, дарвинистичка конкуренција, наоружавање и освајање, то је, на нашој планети, редовно стање. Имали смо социјалистички опит, и он је једнодушно одбачен. Испада да управо ово заслужујемо.
* Верујете ли да постоје завере око вируса, лека и тренутне ситуације у свету?
- Не волим ту врсту нагађања. Ако постоји завера, она је скована у високим финансијским и политичким круговима, у чије послове нисам упућен. Верујем да смо се тешко огрешили о меру, да смо пореметили животну равнотежу, да се јаз између богатих и сиромашних страшно продубио, да смо нанели зло природи чији смо део, и да нас, због свега тога, стиже ова казна. Верујем у постојање врховне правде, у космичко законодавство. Грешећи против тог, општег устројства, увек избијамо у исто беспуће где нас је, као дежурни извршилац правде, дочекао један мали вирус, јачи од свих берзи и атомских бомби.
* Која су средства за очување нације у овом тренутку?
- Она која су нам завештали наши преци, којима нас је наоружала наша тешка прошлост. Традиција од нас тражи да је осавремењујемо, прилагођавамо новим потребама, да, уз њену помоћ, налазимо одговоре на оно што нас сналази. Садашња криза је цео свет подсетила на важност државе као институције. Како бисмо се без државе и њених принудних мера борили против овог зла? Свака државна управа је боља од нереда и безвлашћа. Наш обичан свет је душеван по природи, осетљив на туђу муку, и његове врлине су, у овој ситуацији, веома видљиве. Део елите то не осећа, прекинуо је везу са народом и његовим врлинама. Велика штета.
АКТУЕЛНИ САРТР
- НЕКО се досетио и актуелизовао Сартра. Он има оно "Пакао то су други", има комад "Прљаве руке", као и комад "Иза затворених врата", па се добија парола за борбу против епидемије "Пакао то су други (заражени), држите прљаве руке иза затворених врата". Добри писци су увек, на један или други начин, актуелни.
* Дописујемо се у време изолације, је ли то прилика и да поведемо рачуна о писмености и очувању језика?
- Не користим интернет, али зато свакодневно телефонирам у родно село, и у Београд, знам отприлике шта се збива. Наше новине ретко узимам у руке и кад сам тамо, на селу, а француске сам престао куповати откако су се прославиле учешћем у антисрпској кампањи. Телевизију, нажалост, и даље пратим, уз метеоролошке извештаје сазнајем и број нових жртава. Што се језика тиче, видим да је необавезни и безсадржајни глаглог "причати" потиснуо и надвладао многобројне синониме (говорити, расправљати, дискутовати), што је још један пример општег срозавања, одустајања од озбиљног промишљања и изражавања. "Говор и језик, културна смотра народа", а не прича и језик: Исидора Секулић је још како правила разлику. Убих се "говорећи" о томе, не вреди. Причају, па причају. А видех, на једним вратима Клиничког центра у Београду, да је "најстрожије" забрањен улазак у салу: тако ће цела земља научити погрешан суперлатив придева "строг".
* Имамо, сада, и много времена за читање. Са те стране, ово и није тако лоше.
- Чита ко је и иначе томе склон. Мени читање, у последње време, служи као хигијенска мера. Кад се упрљам слушајући оно што се говори преко ТВ екрана, узмем Чехова, или Андрића, да се очистим. Њихове приче су уистину лековите.
* Људи размењују своје видео-радове, пошалице, језичке мудрости, музичка извођења... То је добар начин да се сачува дух?
- Принуђени су на то. Било би добро да тако наставе и кад прође принуда.
ОКРЕНИТЕ СЕ ОБИЧНИМ СТВАРИМА
Шта бисте поручили читаоцима у Србији?
- Више бих волео да чујем шта они мени поручују. Ово је, свакако, опомена, корисна порука свакоме ко хоће да слуша. Треба се окренути обичним, малим стварима, у њима је сва лепота живота. Посветити се породици, пријатељима, ближњима, природи, земљи, повртарству. Што даље од дневне политике, од њених рачуна и обрачуна.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Препоручујемо
ПРЕМИНУО АКАДЕМИК МИЋА ДАНОЈЛИЋ: Огроман губитак за српску књижевност
23. 11. 2022. у 09:39
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
МНОГИ ЋЕ СЕ ИЗНЕНАДИТИ: Знате ли колико је висока Лепа Лукић?
ДА ли сте знали овај податак?
29. 12. 2024. у 10:36
Коментари (0)