ОЗРАЧИО СЕ РЕМОНТУЈУЋИ ТЕНКОВЕ СА КиМ: Адвокат Анђело Фјоре Тартаља за „Новости“, о судбини италијанског војника и последицама НАТО агресије

ЂУЗЕПЕ Триполи, италијански војник, водник старије класе, није био у мисији на Косову и Метохији након НАТО бомбардовања СРЈ 1999. године, а оболео је од последица осиромашеног уранијума.

ОЗРАЧИО СЕ РЕМОНТУЈУЋИ ТЕНКОВЕ СА КиМ: Адвокат Анђело Фјоре Тартаља за „Новости“, о судбини италијанског војника и последицама НАТО агресије

Фото И. Радуловић

Отпуштен је из војске када је имао само 20 година након што му је дијагностификован тумор настао од последица дејства овог радиоактивног материјала коришћеног у нападима западне војне алијансе на вашу земљу. Отров је, испоставиће се стигао у Италију на тенковима и возилима која су враћена из мисије са КиМ.

Открива ово, у ексклузивном разговору за "Новости", адвокат Анђело Фјоре Тартаља који годинама води битку са италијанским правосуђем како би се сазнала истина о стравичним последицама НАТО агресије те 1999. Према речима адвоката Тартаље који је у више наврата боравио у нашој земљи и истраживао са српским колегама шта се заиста дешавало после бомбардовања, Триполи, рођен у граду Мазара дел Вало на Сицилији 1980, почео је војничку каријеру када је постао пунолетан, у Ливорну у бригади "Фолгоре":

Фото Приватна архива

Адвокат Тартаља и Триполи

- Бавио се логистиком пука одакле су војници са војним возилима и материјалом отишли у мисију на Косово. После највише шест месеци возила су враћана у базу зато што су, или имала техничких проблема, или је било такво правило о замени са другим. Требало их је сређивати, расклапати, на некима демонтирати оклопе. Када су стигла прва возила у луку у Ливорно Ђузепе је добио задатак да се бави управо тим послом и то је радио на тенковима годину и по, крајем 1999, 2000. и почетком 2001. Радио је и на чишћењу полигона где су била смештена возила.

Тих година, преноси Тартаља Триполијеве речи, није се још слутило шта се догађа са војницима из састава КФОР који су били у мисији на Косову. Није, како каже, на Апенинском полуострву постојала реч осиромашени уранијум.

"Радио се без икакве заштите, не знам да ли се на високом хијерархијском нивоу знало за то, али ми војници нисмо могли знати ништа о томе".

Током 2001. почињу и први проблеми са здрављем - чудан умор, пликови и свраб на телу. Започео је Ђузепе, који данас живи у Бергаму, са испитивањима и у августу те исте године дијагностификован му је тумор - лимфома ходгкин.

 

Сведочио је Ђузепе нашем саговорнику како је сазнао за страшну истину:

"У том моменту Министарство одбране Италије ме отпушта са посла, имао сам 20 година и почеле су да се појављују прве вести о типологији оболелих из мисија са бомбардованог подручја и сумњи на узрочник. Оперисан ми је тумор на грлу и туморални чворови на тироиди, потом сам био подвргнут хемиотерапиији, потом и радиотерапији. Урађена је анализа оперисане материје у лабораторији и тада су пронађене честице осирамашеног уранијума 238, у грлу и средини груди... у крви је нађена велика количина тешких метала".

Борба за истину и одштету овог младог војника, жртве осиромашеног уранијума трајала је пуних 16 година. Адвоката Тартаља је "победио" све жалбе Министарства Одбране Италије које није оприхватало узроке оболења и поред свих експертиза. Борбу су заједно добили лане, Битку за Ђузепеа, уз још 300 процеса, колико је за 20 година водио у борби за жртве осиромашеног уранијума.

Фото: Д. З.

Италијанско Министарство коначно је признало узроке обољења Триполија.

- Морали су да признају на крају шта је разлог обољења, али у документима се никада не пише осиромашени уранијум већ "обољење од посебних фактора ризика". Добио сам пензију и одређену суму одштете - преноси нам Тартаља Ђузепеове речи. - Ништа нисам смео да радим пуних пет година, лекари су ми саветовали да не обављам било какву физичку активност... Оженио сам се и имам двоје деце, ја сам имао среће да сам могао да постанем отац, а многи су осим што су жртве тешке болести постали стерилни. И данас се лечим од онога што су последице основног обољења.

БОМБЕ ЗАГАДИЛЕ И ЈАДРАН

Амерички бомбардери А-10 засипали су теписима пројектила, забрањених свим међунардоним конвенцијама током 1999 СРЈ. Када нису успевали да откаче бомбе из разних разлога бацали су их у италијански део Јадранског мора. Данас, више од две деценије касније, шира јавност на Апенинима, полако, али сигурно сазнаје да те су бомбе са осиромашеним уранијумом који је загадиле, како воду тако и живи свет у мору.

 

ТИК УЗ ПРОЈЕКТИЛЕ

СВЕДОЧИО је Триполи адвокату Тартаљи и како је један његов пријатељ, који је је добио битку на суду после много година, био на носачима у Јадрансом мору:

"Читао сам његова и документа Војне морнарице Италије и видео да су они који су били у тој операцији на мору, када су се НАТО авиони ослобађали пројектила, били на удаљености од стотинак метара од места избацивања бомби".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (1)

ГОРАН ИВАНИШЕВИЋ ПРЕД ИЗЛАЗНИМ ВРАТИМА: Могућ раскид сарадње са Рибакином