БУРНА ИСТОРИЈА ВАСИНОГ МОСТА: Трстенички трговац Василије Анђелковић (1843-1930) заслужан за подизање најлепшег прелаза на Западној Морави
ТРГОВАЦ и народни посланик Василије Васа Анђелковић (1843-1930) био је човек захваљујући коме је Трстеник добио најлепши мост на Западној Морави 1899. године.
НАТО га је срушио у суманутом бомбардовању тачно век касније.
Педесетак година пре него што ће Анђелковић "излобирати" прелаз преко Западне Мораве, Трстеничани су прелазили реку првим дрвеним мостом, који се срушио 1895. године, а две године касније срушио се и други, алтернативни прелаз преко реке.
- Васа Анђелковић се са генералом Јованом Белимарковићем договорио како ће наступити пред краљем Александром Обреновићем: посланик из Трстеника требало је да се појави као тумач народне воље, а краљ као "извршитељ" - записао је Милан Д. Сотировић у књизи "Трстеник од најстаријих времена до 1900. године".
Сусрет се догодио у Нишу. Краљ је заиста одобрио подизање моста, упркос противљењу министара и упркос чињеници да су у том тренутку и Крушевац и Краљево били за престоницу важније стратешке тачке од Трстеника. Велелепни мост изградила је бечка фирма "Гридл". Подаци са портала "Трстеничани", који се бави локалним наслеђем, наводе да је овај, у то време једини стални прелаз преко реке на релацији од Сталаћа до Краљева, током Првог светског рата минирала српска војска у октобру 1915. године.
Поправљан је од 1922. до 1924. године, делом од ратне одштете, а детаљно и генерално је реконструисан 1987. године - наводи Сотировић.
Пре 23 године, НАТО је бомбардовао понос моравске вароши. Од снажног удара пројектила настрадале су и многе куће и зграде у општини. Оштећена је и Црква Свете Тројице, чију је изградњу, као и мост, помогао посланик Васа Анђелковић.
На мањем делу непорушене конструкције моста лежало је тело Надежде Петричковић (45), а у води је нађено тело Дејана Ђорђевића (40). Обоје су били невини цивили. Мост је обновљен и стављен у функцију после годину дана, али остала жал за старим "Тумбасом", како га и данас зову најстарији Трстеничани.
ЦРКВА СВЕТЕ ТРОЈИЦЕ
ВАСА Анђелковић помогао је и изградњу Цркве Свете Тројице у центру Трстеника. Градила се од 1898. до 1900. године, на месту старе богомоље. Сат на необично високом звонику (33 м) купљен је дућаном који је Трстенику завештала хуманитарка Ћирка Стаматовић 1912. године. Петнаест година касније, Васа Анђелковић нашао је писани траг о овом поклону. Црква је добила и нова звона, јер су стара претопљена у оружје. Ово је била прва црква у тзв. неоморавском стилу. Важи за једну од најакустичнијих у Србији.
ГРАД РОЂЕН ДА ИМА МОСТОВЕ
ТРСТЕНИЧКИ крај се налазио под турском влашћу све до 1718. када је Пожаревачким миром граница између Аустрије и Турске прошла Западном Моравом. Две монархије река је раздвајала све до 1739. године и до Београдског мира, када овај крај поново долази под турску власт. Након ослобођења у 19. веку, а по одобрењу кнеза Милоша, 1832. године подиже се нова варош Трстеник на високој речној тераси.
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)