ПРЕПОРУКЕ "БАТУТА" ЗА ПОНАШАЊЕ ГРАЂАНА ЗБОГ ИЗЛИВАЊА АМОНИЈАКА: Ево како да се заштите од штетног дејства
ИНСТИТУТ за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" објавио је препоруке како се треба понашати у случају акцидента са изливањем амонијака, који се у недељу догодио код Пирота.
- Амонијак је слабо обојени гас, оштрог и непријатног мириса, запаљив. Амонијак је јак иритант за очи, респираторни тракт, гастроинтестинални тракт и кожу. Доминантан пут уношења амонијака у организам је инхалациони, путем плућа. Степен повреда изазваних излагањем амонијаку зависи од трајања излагања и његових концентрација - наводи "Батут".
Препоруке за заштиту од штетног дејства амонијака непосредно и током периода потенцијалног присуства амонијака у ваздуху и води:
- да становници остану код куће током периода изложености (Пирот, Бела Паланка и околина);
- да затворе прозоре, врата и не проветравају своје станове;
- да без преке потребе не излазе напоље;
- да уколико излазе из својих кућа и станова користе маске Н95 или преко уста и носа носе тканину натопљену водом;
- да избегавају употребу воде за пиће са отворених изворишта и из индивидуалних бунара у насељима уз обалу реке Нишаве;
- у региону акцидента да прате препоруке територијално надлежних института/завода за јавно здравље који редовно контролишу здравствену исправност воде за пиће објеката јавног водоснабдевања;
- да уколико постоји сумња на тровање амонијаком, што пре потраже медицинску помоћ;
- неопходно је пратити препоруке Штаба за ванредне ситуације.
Здравствени ефекти акутног излагања амонијаку:
- надражујуће, корозивно и може бити штетно на све начине излагања (акутно, хронично, преко коже, слузница ока, респираторног и дигестивног тракта);
- акутно удисање може у почетку изазвати иритацију горњих дисајних путева;
- задесна акутна изложеност већој концентрацији амонијака доводи до болова, прекомерног лучења пљувачке и опекотина слузнице респираторног и дигестивног тракта;
- знатна изложеност може изазвати опекотине усне дупље, ждрела, гркљана, са опструкцијом дисајних путева, респираторним дистресом и бронхиоларним и алвеоларним едемомима корозивни ефекат и на слузнице капака и очи.
У току краткорочне изложености контакт са очима или кожом са амонијаком може изазвати иритацију, опекотине, промрзлине (дехидрирани амонијак) и трајно оштећење. Иритира респираторни тракт изазивајући кашаљ, „шкрипање“ при дисању и кратак дах.
Већа изложеност може изазвати плућни едем (ургентно клиничко стање), које може бити одложено и неколико сати. Излагање може изазвати главобољу, губитак чула мириса, мучнину и повраћање.
(Телеграф)
Препоручујемо
Зашто труднице на порођај НЕ СМЕЈУ СА НАЛАКИРАНИМ НОКТИМА? Може да вам спаси живот!
26. 12. 2022. у 13:53
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)