НАД СРБИЈОМ "ОМЕГА БЛОКИНГ СИСТЕМ": Метеоролог открива како утиче на време у нашој земљи

Биљана Ристивојевић

16. 02. 2023. у 08:28

НАД европским копном и Србијом ових дана доминатан је омега блокинг систем, због ког је ваздушни притисак веома висок, па преовладава суво, стабилно и ведро време, наводи метеоролог Ђорђе Ђурић.

НАД СРБИЈОМ ОМЕГА БЛОКИНГ СИСТЕМ: Метеоролог открива како утиче на време у нашој земљи

Фото: Танјуг/Д.К.

Познато је, наиме, да временску прогнозу диктира и синоптичка ситуација, односно и расподела ваздушног притиска над неким подручјем.

Грубо гледајући, низак ваздушни притисак везује се за циклоне и лоше временске услове, а висок ваздушни притисак за антициклоне и стабилно време. Србија се налази на подручју веома честих продора како циклона и облачних и падавинских система, а исто тако неретко доминарију антицклони, уз ведро и стабилно време, без падавина.

Када је Србија у питању, неколико врло битних система утичу на временске услове.

У летњем делу године над Атлантиком је доминантан утицај Азорског антицклона, који се шири преко југа Европе и Медитерана. Истовремено, циклони тада путују доста северније, али фронтови у склопу њих често својим ободним делом пређу преко наших предела и услове краткотрајна освежења.

Зими над Европом доминира Исландска депресија, док је Азорски антицклон доста јужније и ослабљен је, због чега су чести продори циклона са Атлантика унутар европског копна, а они доводе и до формирања секундарних циклона, који су директни одговорни за време у Србији. Током зиме над Европом је доминантан и утицај Сибирског антицклона, а када је он веома развијен, преко нашег подручја продре ледена ваздушна маса са североистока.

Поред описаних ситуација, догађа се још једна, веома интересантна појава. У питању је омега блокинг систем. Управо је ових дана овај систем доминантан над европским копном и Србијом.

При оваквој синоптичкој ситуацији, над Европом се налази веома снажан антицклон, ових дана са центром изнад централних и западних предела континента. Вредност вадушног притиска веома је висока и износи и преко 1.042 милибара. Осим у приземљу, ово поље притиска развијено је и до виших слојева атмосфере, а поље високог притиска на синоптичким картама је у облику грчког слова омега.

Дакле, ових дана над централном и западном Европом налази се центар напоменутог антициклона. Унутар овог поља, ваздушни притисак веома је висок, па над већим делом европског копна преовладава суво, стабилно и ведро, али због веома слабог струјања има и магле. Због овог система, онемогућен је продор облачних и падавинских система са Атлантског океана.

Снажни циклони са облацима и јаким падавинама, који се преко севера Атлантика премештају у западној висинској струји, наиласком на омега блокинг, као да су наишли на препреку у виду зида. Услед такве ситуације, они не могу да зонално (запад - исток) продру унутар Европе и Србије, већ добијају меридијонално кретање (југ - север), па тако ови циклони настављају пут са Атлантика или ка северу и ка поларним пределима или ка југу и ка суптропском подручју.

Захваљујући омега блоку и над Србијом се наредних дана очекује врло висок ваздушни притиска, уз стабилно и суво време. Дакле, све ово је последица што млазна струја (налази се на висини од 8 до 12 километара, а унутар ње брзина ветра је 300 км/х) губи зонално простирање и успоставља се меридијално струјање.

Када циклони крену ка југу, неретко донесу обилне кише, јаке ветрове и захлађење Шпанији, Португалији, западном и јужном Медитерану или земљама на северу Африке, а неретко тада може пасти и снег или доћи до сценрија са веома обилним кишама и поплавама. Тада се транспортује хладна ваздушна маса ка југу. Када крену ка северу, ови циклони трансопортују топлу ваздушну масу ка поларним пределима и доносе отопљење, али и падавине крајњем северу Европе, Исланду и субполарним пределима.

Наредних дана снажни циклони са обилним падавинама неће моћи унутар Европе, већ ће се ови системи испред западне Европе запутити мериђонално, у овом случају ка северу. На свом путу ка северу, они ће носити топлу ваздушну масу, па ће тако на Исланду и на северу Скандинавије бити и до 10 степени, уз кишу. Иначе, ова подручја зими имају обилне снегове и темпеатуре испод 0°Ц.

По преласку преко Исланда и севера Скандинавије, циклони ће се ободним делом антицклона, односно његовом источном страном спуштатати преко источне Европе и доћи ће до продора хладне ваздушне масе из поларних предела преко Русије даље на југ до Турске и Блиског истока. У оваквом случају, Србија ће бити унутар омега блокинга и заштићена од захлађења, јер ће се напоменути системи кретати источније од нашег подручја. Истовремено, до наших предела очекује се да са запада стигне топлија ваздушна маса, па да температура у четвртак и петак бити и преко пролећних 15 степени, а локално и до 18 степени и такве температуре би се задржале до суботе.

Ипак, напоменути циклон, који ће се током викенда кретатати преко истока Европе од севера ка југу, својим ободним делом донеће Србији у ноћи ка понедељку и у понедељак пролазну кишу и захлађење, а на планинама снег. Након тога са запада ће поново ојачати поље високог притиска, па ће у наставку следеће седмице бити стабилно и суво.

Омега блокинг може да се појави не само зими, већ и током осталих годишњих доба, али је учесталији зими. Такође, може се појавити било где у свету.

Омега блокинг неретко је све учесталији током летњих месеци.

У неколико наврата био је одговоран током прошлогодишњег  лета за топлотне таласе у Европи и Србији, када су температуре неретко биле преко 40 степени. Још драстичнији случај догодио се прошлог лета у Канади.

Тада се неколико дана изнад западних делова Канаде и северозапада Сједињених Америчких Држава налазио снажан антициклон, односно поље високог ваздушног притиска. Управо је овај антициклон представљао ''блокаду'' за зонална, односно западна висинска струјања која преовлдавају у умереним ширинама, а уједно и за продор циклона, облачних и падавинских система са Пацифика унутар копна.

Ови системи су заобилазили подручја са високим ваздушним притиском и премештали су се меридионално далеко северније или јужније, док су унутар подручја са веома високим ваздушним притиском преовладавала силазна струјања, која лети додатно загревају ваздух, јер се ваздух спуштахући уједно и загрева. Када се уздиже, ваздух се хлади и кондензује и доводин до формирања обака и падавина. И млазна струја, која обавија нашу планету, тада је добија меридионално кретање (север-југ или југ-север), па се струјања унутар ове струје тако и премештају, а са њима заједно и ваздушне масе из суптропских или поларних ширина.

Захваљујићи синоптичкој ситуацији која је током тих дана имала карактеристике ом, рекордне температуре бележиле су се на северозападу Сједињених Америчких Држава и на западу Канаде. У Канади је срушен национални рекорд од 45°Ц, јер је температура 27. јуна у месту Лyттон (Британска Колумбија) достигла 47°Ц, 28. јуна 48°Ц, а 29. јуна невероватних 49,7°Ц, односно 50 степени, а овај малени градић потом је потпуно изгорео у шумском пожару, уз велики врој жртава.

Напоменуте вредности температура биле су више него у Лас Вегасу и другим местима на југозападу САД. Лyттон се налази око 100 км источно од Ванкувера, одвојен планинама од Пацифика и налази се у долини, између веома високих планина. Досадашњи рекорд у овом месту је био 44°Ц, а за целу Кандаду 45°Ц, колико је мерено на југу Канаде, у пограничном делу са САД. Рекордне високе температуре бележене су широм запададне Канаде и северозапада САД, уз вредности преко 40°Ц, па и до 45°Ц, а рекорди су пали и у Сијетлу, Портланду и у другим градовима. Овај приморски део Пацифика одликује се океанском и веома благом климом, где летње темперетуре веома ретко прелазе 30°Ц, а исто тако зими се веома ретко спуштају испод 0°Ц, па клима подсећа на климу Британских острва. Нешто другачија клима је унутар копна, где су зиме ледене и веома снежне, а лета ипак топлина него на обали Пацифика.

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ЦЕНА СИРОВЕ КАФЕ НИКАД ВЕЋА: И произвођачи у Србији морали да коригују цене