ПОЧИВАЛИШТЕ МАСАКРИРАНИХ АНИЧИЋА НЕЋЕ БИТИ ПРЕСЕЉЕНО: После текста у "Новостима" - Гроб мајке и петоро деце, жртава усташа, заштитиће држава
УСАМЉЕНИ гроб усред њиве у сремском насељу Јамена, који већ 80 година у тишини чува језиву истину о усташком злочину почињеном на имању породице Аничић 1943. године, добиће ускоро заштиту Завода споменика културе.
Потресна прича објављена у "Новостима" почетком овог месеца о страдању Савке Аничић (38), мајке у благословеном стању и њених петоро деце - Николе (11), Саве (9), Јелке (7), Гордане (5) и Миленка (3), које су усташе поклале на њиховом имању док је глава куће Иван са групом мештана већ био депортован у Јасеновац из коjeг се никада није вратио, алармирала је јавност, али и надлежне институције државе да заштите гроб и споменик од могућих нових оштећења насталих орањем и сетвом парцеле на којој се налази већ деценијама.
Састанку у Новом Саду, који је иницирао директор Архива Војводине др Небојша Кузмановић, присуствовали су - Михаило Јањић, сарадник државног секретара у министарству за рад и борачка питања, Небојша Илић, помоћник председника Општине Шид, др Бојан Арбутина из Музеја жртава геноцида, Горана Лемајић из Завода за заштиту споменика културе у Сремској Митровици, Дејан Уметић, директор сремскомитровачког Историјског архива и заменик председника СУБНОР-а у Лаћарку, и Борислав Селаковић, потомак породице Аничић.
Договорили су да се гроб Савке и њене деце не измешта са садашње локације, као и да сремскомитровачки Завод за заштиту споменика културе покрене процедуру за проглашење гроба културним добром. У тој фази рада стручњаци Музеја жртава геноцида пружиће неопходну стручну помоћ у састављању образложења, које ће бити прослеђено Републичком заводу за заштиту споменика културе.
Општина Шид обавезала се да ће решити питање прилаза гробу, а Музеј жртава геноцида да ће, по стицању услова, посредством своје фондације обезбедити средства за уређење гроба и надгробног споменика. Комплетна процедура требало би да буде завршена у наредних неколико месеци, а најдаље до краја године.
САХРАЊЕНИ У ОРМАРУ
МОЖДА би Савка и њена деца избегли сурову судбину да она није непоколебљиво веровала у људску доброту. На позив родбине и мештана који су начули да долазе усташке формације, да се склони са салаша, она је одбила: "Ма, што би моју децу и мене са оволиким стомаком ико нападао?" Нажалост, доброта је тог дана оманула. Шест оскрнављених тела рођаци су положили у шифоњер (собни ормар) и сахранили их на месту злочина. После рата подигли су им на том месту споменик. Нису желели да тела измештају на месно гробље, а њиву из пијетета према жртвама - никада нису обрађивали.
- Савка Аничић и њена деца су један од најтрагичнијих симбола страдања целог српског народа. Пуно смо ми крварили кроз историју, много је свирепих злочина учињено над нашим народом, али масакрирати трудну жену и њених петоро деце, од којих је најстарије имало 11, најмлађе три године, то су могли да учине само нељуди - каже за "Новости" др Кузмановић, уз напомену да би о страдању породице Аничић неизоставно требало снимити филм.
Мада заштита споменика није директно у надлежности Архива Војводине, Кузмановић је уз подршку покрајинске владе на вест из Јамене да је споменик Аничића оштећен, одмах послао сараднике на лице места, а затим обавестио надлежне државне институције. Убрзо је уследио састанак у Новом Саду.
Брзином којом се све одвијало задовољан је и Борислав Селаковић, потомак породице Аничић.
- Људи с којима сам био на састанку у Новом Саду показали су изузетну посвећеност и искреност и ми као породица искрено верујемо да ће договор бити испоштован - вели овај професор историје из Мартинаца код Сремске Митровице.
Имање на којем почивају Савка и деца наследила је професорова мајка Зора (преминула прошле године), али је била принуђена да га пре десетак година прода јер је педесетак километара удаљено од Мартинаца, где они живе, па нису могли да га често посећују. Зора Аничић продала је њиву, али не и гроб. Захтевала је да се у катастру уцрта гробно место од шест квадрата, али речено јој је да тако ситна катастарска честица не постоји.
Остало је на интерном уговору. Нови власник имања, повратник из Швајцарске, земљу је почео да обрађује, а крајем прошле године трактор је нагазио бетонску плочу испред споменика, појавиле су се напуклине. Власник Милан Савић рекао је за наш лист да је његов син орао земљу и нехотице оштетио споменик.
Препоручујемо
ХИЉАДЕ СРБЕ УБИЛИ БЕЗ МЕТКА: Сећање на страшни усташки злочин над Србима у Дракулићу
05. 02. 2023. у 11:21
СВА ИНДУСТРИЈСКА ПРЕДУЗЕЋА ОБУСТАВИЛА РАД: Криза због одлуке Зеленског о прекиду руског гаса
СВА индустријска предузећа у Придњестровској Молдавској Републици (ПМР), осим прехрамбених, обуставила су рад због недостатка енергетских ресурса, изјавио је први заменик председника владе и министар економског развоја непризнате Придњестровске Молдавске Републике, Сергеј Оболоник.
02. 01. 2025. у 15:26
ЊИХ ЈЕ УБИО ПОМАХНИТАЛИ АЦО МАРТИНОВИЋ: Сејао смрт и немилосрдно побио недужне људе - Објављене читуље настрадалима (ФОТО)
СТРАВИЧНИ масакр на Цетињу однео је дванаест живота, а међу страдалима су и Драгана Драшковић (52), Бранислав Мудреша (60), Радивоје Марковић (70), Јошо Оташевић (55), и Мирко Васиљев (45). Њихове породице увелико се опраштају од трагично настрадалих, а како сазнајемо, њих троје биће сахрањени сутра, 3. јануара 2025. године.
02. 01. 2025. у 15:49
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (1)