ИНФЛУЕНСЕРИ И У ДЕВЕДЕСЕТОЈ: Пет милиона људи у Србији користи друштвене мреже, четвртина припада трећем добу
НАЈСТАРИЈА "инстаграм" инфлуенсерка на свету има 94 године, 3,8 милиона присталица и припадница је такозваних гранфлуенсера - људи трећег доба који су полако овладали техникама коришћења социјалних мрежа. Четири најбоља "Тикток" гранфлуенсера, просечне старости 89 година, укупно зараде 304.000 фунти годишње!
Најпознатија од њих је Лили Еберт, која је са пратиоцима поделила преживљено искуство Холокауста. Са само 20 година доспела је из родне Мађарске у Аушвиц. Данас је прати више од 1,7 милиона људи, а на објавама је скупила више од 26 милиона "лајкова". Изузетно је популаран и Британац Џо Алингтон из Личфилда, који у видеима плеше, од трагичних ситуација прави комедију, шали се са свим и свачим, па и на рачун сопствене болести. Његова годишња зарада је око 134.000 фунти, што је осам пута више од просечне годишње пензије у овој земљи.
Бројни су профили на "фејсбуку" и "Инстаграму", који објављују фотографије старијих људи из целог света. На једном од њих - Краљеви трећег доба (kings_third_age), свака објава има по више хиљада, па и десетина хиљада свиђања.
У време када су се због ковида нашли у некој врсти друштвене изолације, многи старији житељи планете, па и наше земље, окренули су се комуникацији преко интернета, користећи "Скајп", "Зум" или друштвене мреже - "фејсбук", "Инстаграм", "Јутјуб".
Највећи број старијих од 60 година, како су показала истраживања, користи "фејсбук", као социјалну мрежу са најдужим стажом. Чак 41 одсто корисника "фејса" старије је од 65, а око 60 процената "Јутјуба" је старије од 56.
У Србији је, према званичним подацима, регистровано више од пет милиона налога на друштвеним мрежама, а "фејсбук" користи 56 одсто укупне популације. Од тога, 8,8 одсто корисника има између 55 и 64 лета, а око 5,5 процената старије је од 65. "Јутјуб" је готово изједначен са "фејсом" , док је на "Инстаграму" регистровано 3,25 милиона корисника из Србије, од чега 4,9 одсто старости 55-64 година, а 2,5 процента преко 65.
Истраживања такође показују да је главни разлог коришћења друштвених мрежа код ове популације недостатак контаката, било са члановима породице, који су у иностранству, било са познаницима. Мреже су старијима добар начин да се изборе са усамљеношћу, да виртуелно путују чак и када не могу физички, да стекну нове хобије, открију радионице или спортске активности намењене старијој популацији, нађу јефтине излете. Преко њих се остварују међугенерацијски контакти, јер се везе граде на заједничким интересовањима, а не на годинама.
Љубица (68) из Новог Сада је прво почела, како каже, да користи "Воцап" и "Вибер", да би комуницирала са породицом и пријатељима, а затим "Пинтерест" за претрагу.
- Налог на "Инстаграму" сам отворила пре нешто више од пет година, са идејом да пратим неке профиле из области које ме занимају: путовања, излети, природа, уметност, архитектура, књижевност... Убрзо сам и сама почела да постављам слике, неке моје занимљиве моменте. "Воцап" и "Вибер" користим искључиво за комуникацију са особама које лично познајем, док ми је профил на "Инстаграму" откључан и сигурно 95 процената људи које пратим и који ме прате не познајем лично - каже Љубица.
"Инстаграм" је за њу, пре свега, забава, али и могућност да сазна нешто ново. Понекад, признаје, добија и неугодне поруке и "пратиоце", али на њих не обраћа пажњу. Чак је детектован и један њен лажни профил, који је након интервенције угашен.
- Мислим да су мреже изузетно корисне, без обзира на то да ли људи живе сами или не. Лепо је виртуелно упознати друге сличних интересовања, видети да се људима допада нека ваша објава, прочитати позитиван коментар - каже наша саговорница.
И Драгана (66) из Београда користи "Инстаграм", а профил је отворила 2014. године, пошто је чула да се на тој мрежи људи баве аматерском фотографијом.
- Волела сам да фотографишем телефоном разне ситуације, а најчешће пределе са путовања, и да размењујем мејлом фотографије са пријатељима и пишем кратке путописе, сматрала сам да је "Инстаграм" баш за мене. Ускоро је постао моја велика љубав. Развијао је моју креативност, научила сам пуно о коришћењу разних апликација, упознала многе занимљиве људе, као и интересантне дестинације, боље упознала своју земљу. Сваки слободни тренутак ми је постојао чаробан уз помоћ мреже - каже Драгана.
Раније, каже, није имала посебне замерке међутим, сада за њу то више није "исто место". Повећао се број корисника, а и "поремећаји у друштву се осликавају и преносе на мрежу". Све јој је теже да нађе профил који је задовољава, каже да је много самопромоције, а мало љубави за друге.
- И даље делим различите садржаје о своме граду, са путовања, тренутке из свога дома, посете музејима и изложбама, дружења са пријатељима и драгим људима. Волим да пратим сличне садржаје које и делим, такође о филмовима, књигама, позоришним представама. Код мене се ништа није променило од периода када сам радила, пре годину дана, можда сада само мало више времена проводим на "Инстаграму", јер имам више слободног времена. Однедавно сам приметила доста старијих људи на овој мрежи, нарочито жена које су усамљене и помоћу ње налазе друштво за комуникацију и прозор у свет - каже Драгана.
Психолог Бранка Кордић констатује да је штета што велики проценат припадника генерације трећег доба у Србији нема техничке вештине, а учење новог их плаши, па тако пропуштају многе привилегије које технологија доноси.
- Много је усамљених људи, чија су деца у иностранству, и пуно би им значило да могу са њима да се виде, макар и преко "Скајпа". И моја деца су на Новом Зеланду и знам колико ти разговори значе. Такође, интернет ми је пуно значио у време пандемије и изолације, када сам онлајн учила јапанско уметничко штоповање и вез. Усамљеност је погубна за старије и често је повезана са депресијом - каже наша саговорница.
ВЕЖБАЈУ МЕМОРИЈУ И МОТОРИКУ
СТАРИЈИ људи, такође, путем мрежа откривају попусте за које можда на други начин не би ни сазнали. Неки обнављају контакте са пријатељима из детињства и школе. Други, пак, играју игрице или шах, вежбају меморију или моторику.
Она још додаје да су старији некада поштовани због свог знања и искуства, док се данас управо уважавају те врсте искуства које они не поседују и према којима имају отпор. Друштвене мреже и уопште интернет помогли би им да размене мисли са неким и развију различите вештине.
- Старост је привилегија, а од особе зависи да ли ће је тако и користити и спојити искуство са учењем и новим знањима - закључује наша саговорница.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)