СРБИЈИ ПРЕТИ БЕСНИЛО: Још једна зараза паразитом лисице, због намножених звери и рата на удару човек и домаће животиње
У СРБИЈИ је потврђен нови случај мултилокуларног ехинококуса, болести коју преносе лисице, а код човека расте као тумор и може да буде фатална ако се не открије на време.
Као и први случај заразе, и овај нови откривен је такође код жене у Срему. То, међутим, није једина опасност која нам прети од намножених лисица - и беснило је све ближе границама наше земље.
Да је регистрован нови случаја мултилокуларног ехинококуса, која се преноси преко земљишта контаминираног лисичјим паразитом, као и да постоји реална опасност од беснила, потврдио нам је професор Медицинског факултета у Новом Саду др Душан Лалошевић, са Катедре за хистологију и ембриологију.
Управо је др Лалошевић радио патолошку анализу заражене јетре 67-годишње пацијенткиње из Сремске Митровице, код које је први пут у нашој земљи, почетком ове године, откривена ова болест. Резултате је представио јуче, на Првом форуму Академије медицинских наука Српског лекарског друштва. Потврду заражености дала је др Наташа Тасић, микробиолог и паразитолог из Ниша.
У међувремену је испитиван и други случај сумње на исту болест, за који је сада стигла потврда. Карактеристично је да се лисичја пантљичара шири као канцер, може да метастазира, човек може да је пренесе на кућне љубимце... Осим лисица, овог паразита преносе и шакали.
ЧОЛОВИЋ: ОПЕРИШЕ СЕ КАО ТУМОР
ПРОФЕСОР др Радоје Чоловић, председник Српског лекарског друштва, потврдио је да је мултилокуларни ехинококус сасвим ново обољење код нас. Како је казао за "Новости", имао је прилике само једном да присуствује његовој операцији, и то у Швајцарској, када је одстрањен као тумор јетре.
болести због непостојања ветеринарске контроле, а међу њима и беснила. Овај смртоносни вирус већ је регистрован у Румунији и Мађарској, и то не само код дивљих, већ и код домаћих животиња, што представља опасност по човека, а врло брзо би могао да стигне од северно-источних суседа и на границе са нашом земљом. Како се види на мапи са локацијама бесних животиња, које свакодневно ажурира "Пастеров завод" у Новом Саду, у Мађарској је регистрована једна бесна лисица, а у Румунији, на три локације, укупно седам лисица, 13 крава и два пса.
Према речима професора Лалошевића бесне животиње се брзо крећу, уједајући све испред себе, и за час могу да пређу 100 километара. Уколико би беснило ушло у Србију, посебна опасност прети заражавању домаћих животиња, са којима човек има контакт. Познат је случај из 1947. године у Црној Гори, када је на тај начин девет људи преминуло. Три бесна вука су 2000. године изуједала више људи, али су ови успешно заштићени серумом.
Код нас је нарочито ризичан број намножених лисица, а у последње две године оне нису вакцинисане (преко мамаца).
- Целу деценију је Управа за ветерину, уз финансијску помоћ ЕУ, врло успешно спроводила вакцинацију лисица против беснила и акција је дала изванредне резултате, па је беснило готово искорењено - каже проф. Лалошевић. - Међутим, не би требало да се опустимо јер се популација лисица премножила, што видимо по великим губицима зечева и фазана. Раније их је, између осталог, десетковало и беснило. Због сталне потенцијалне опасности не можемо прекинути вакцинацију људи.
ПОСЛЕДЊА ВАКЦИНАЦИЈА 2021.
ДА се кампања вакцинације лисица не спроводи од 2021. потврђено је за "Новости" у Управи за ветерину:
Последњи случај бесне лисице у Србији регистрован је 2018. године, а бесног пса 2011. Завод за антирабичну заштиту - Пастеров завод, као национална референтна лабораторија за беснило, редовно прати стање у земљи, као и у окружењу, потврдила је др Драгана Газибара, директорка Завода:
- Беснила годинама има код животиња у Мађарској и Румунији. У току 2022. и ове године регистровани су случајеви у тим земљама на североистоку, на граници са Украјином, што је још далеко од нас. Епизоотиолошка ситуација по питању беснила у Србији је повољна, захваљујући добром и савесном раду ветеринарске и здравствене службе. Код људи ову болест немамо више од 40 година, док је последњи случај код животиња забележен око Крупња, 27. јула 2018, а међу домаћим животињама код једне мачке, у близини Пожаревца, 2012.
Према речима директорке, Пастеров завод поседује довољан број вакцина и серума за заштиту грађана од ове болести.
- У свих 27 антирабичних станица, које редовно снабдевамо вакцинама и серумом против беснила, ради стручан кадар епидемиолога и инфектолога и, под надзором Завода, пружа адекватну заштиту свима којима је потребна - каже др Газибара.
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"
ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.
08. 11. 2024. у 09:02
ПУТИН ЗАПУШИО УСТА ЗАПАДУ: Његове речи о Олимпијским играма парају уши
ВЛАДИМИР путин говорио је Олимпијским играма које су пре неколико месеци одржане у Паризу
08. 11. 2024. у 18:34
УДАРИО НА ПОЛИЦИЈУ: Како је умро Ромео Савић, Кнелетов друг - у ноћи кад је Александар убијен сумња се да му је оставио поруку у хотелу
"ОТИМАО сам 'робу' и аутомобиле поквареним полицајцима. Волео сам да то радим инспекторима који су и сами криминалци, а нису имали смелости да стану наспрам мене. Можда сам и претеривао, али се кунем да нико поштен од мене није страдао. Увек сам узимао од цинкароша, пијанаца и 'индијанаца', понижавао их и малтретирао! Често сам то чинио због других. После ме је то много коштало."
08. 11. 2024. у 19:44
Коментари (1)