ЕВО КАД ЋЕ ПОЛИЦИЈА ОДУЗИМАТИ ВОЗИЛА: Ових 18 ставки у изменама Закона о безбедности саобраћаја стаје на пут "дивљој" вожњи

Кристина Шпирковић

25. 03. 2023. у 19:34

УКОЛИКО направите тежи прекршај биће вам одузето возило, али како и под којим условима? Оваква ригорозна казна једна је од ставки која је обухваћена предложеним изменама Закона о безбедности саобраћаја, чије се усвајање очекује можда већ у наредних месец дана.

ЕВО КАД ЋЕ ПОЛИЦИЈА ОДУЗИМАТИ ВОЗИЛА: Ових 18 ставки у изменама Закона о безбедности саобраћаја стаје на пут дивљој вожњи

Фото: Б. Грујић

О могућности одузимања возила због прекршаја у саобраћају говори се годинама уназад. Почетна идеја била је да се возачима на које казне једноставно не делују аутомобил одузме трајно.

Међутим, ово решење наишло је на опречна мишљења, како код стручњака за безбедност саобраћаја, тако и међу познаваоцима права.

Док су једни сматрали да је одузимање возила противуставно јер задире у право приватне својине, други сматрају да ова мера има упориште у највишем правном акту, као и у важећем Закону о прекршајима.

У сваком случају, донета је нека врста средњег решења, по којем ће се за одређене прекршаје возило одузимати, али само до окончања судског поступка.

- Постоји могућност да возило буде одузето и трајно. Али то се може догодити једино у случају да суд тако одлучи. Саобраћајној полицији заиста није циљ казна сама по себи, већ и превенција, односно да неке мере делују као упозорење. Зато смо се определили за могућност привременог одузимања и унели у текст Закона да полиција може од несавесног возача да одузме аутомобил, али само у случају да је тај возач у претходне две године био осуђен због прекршаја у саобраћају - објашњава Славиша Лакићевић, начелник Управе саобраћајне полиције.

Он такође додаје да возило може бити привремено одузето искључиво за грубо кршење прописа.

- Ради се о прекршајима из чланова 329 и 330 ЗОБС-а. Примера ради, за вожњу са преко 1,2 промила алкохола, прекорачење брзине од 100 километара на час у насељу, велико прекорачење у зони успореног саобраћаја и у зони школе... Дакле, прекршаји који директно угрожавају друге учеснике у саобраћају - напомиње наш саговорник.

Идеја је дакле јасна. Одвратити оне који нису дисциплиновани претњом одузимања возила док траје поступак у суду. И са те стране, можемо да разумемо потребу да се нешто уради, јер подсећања ради, саобраћајна полиција је прошле године написала више од милион казни и то без снимака са камера, радара или пресретача...

Опет, постоји и други угао. Нема сумње да уколико један члан породице понови неки озбиљан прекршај возећи породични ауто, биће практично колективно кажњена цела породица. А знамо да процеси могу трајати и по две године...

Можда зато вреди размислити о увођењу оштријих казни у будућности. Наиме, ни по актуелном Закону, ни након измена Закона није предвиђено да најтежи прекршиоци, чак ни они који понављају тешке прекршаје, иду обавезно у затвор, већ је то остављено на процену судији.

Уосталом, погледајмо које су казне за вожњу без дозволе.

Ако имате нпр. АМ, А1, А2 или А категорију (за мопед или мотоцикл), а ухвате вас да возите ауто, казна је 20.000 до 40.000 динара или затвор до 30 дана.

Али ако никада нисте имали возачку дозволу ни за једну категорију, казна је затвор од најмање 15 дана или новчана казна од 100.000 до 120.000 динара.

Укратко, по закону може да се вози ауто без возачке дозволе и да се не оде у затвор. Само мора да се плати новчана казна. Наравно, све ипак зависи од судије - судија може да одлучи да новчана казна није довољна и да возача без возачке дозволе ипак пошаље иза решетака.

Тешко је дати процену ефикасности уколико се усвоји одузимање возила због прекршаја у саобраћају, пошто се ова мера по први пут уводи. Све зависи од тога како ће да се спроводи на терену.

Ту су и возачи на које одузимање возила једноставно неће имати ефекта. На пример, возачи који у власништву имају више аутомобила, па ако им се одузме један, они ће само да седну у други.

Затим они којима куповина другог возила не представља никакав проблем у финансијском смислу.

Подсетимо се да до окончања судског поступка возач и даље сме да вози уколико има важећу возачку дозволу и нема забрану управљања. Можда би у неким наредним изменама надлежни могли да ову област разраде до најситнијих детаља, како би се спречиле манипулације.

Дакле, ако овакав текст Закона буде усвојен, полиција ће моћи привремено да одузме аутомобил возачима, али само онима који су у претходне две године били кажњени од стране суда за прекршај у саобраћају.

Прекршаји за које ће се привремено одузимати аутомобил:

1. Вожња под дејством алкохола са више од 1,2 промила

2. Одбијање алкотестирања или тестирања на опијате

3. Прекорачење брзине за више од 100 км/х у насељу

4. Прекорачење брзине за 90 км/х у насељу

5. Прекорачење брзине за више од 60 км/х у зони школе или зони "30"

6. Прекорачење брзине за више од 50 км/х у зони успореног саобраћаја

7. Превоз детета млађег од 12 година на месту сувозача

8. Превоз детета млађег од 12 година на месту које није предвиђено за седење (пртљажник, инструмент-табла, задња полица, спољњи делови возила и сл.)

9. Пролазак кроз најмање два црвена светла на семафору у размаку краћем од 10 минута

10. Претицање колоне возила преко пуне линије

11. Вожња без положене иједне возачке категорије

12. Вожња током мере забране управљања возилом

13. Вожња након одузимања возачке дозволе због накупљених казнених поена

14. Вожња за време привременог искључења из саобраћаја

15. Вожња ноћу на неосветљеном путу без иједног укљученог светла на возилу

16. Претицање или обилажење возила које се зауставља или се зауставило ради пропуштања пешака на пешачком прелазу

17. Претицање колоне под пратњом

18. Непропуштање возила под пратњом

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОЋ ОБРАЗОВАЊА: Кључ за инклузивнију и праведнију будућност