ШКОТСКА ДОКТОРКА КОЈА НИЈЕ ЖЕЛЕЛА ДА НАПУСТИ КРУШЕВАЦ У ВЕЛИКОМ РАТУ: “Не можете замислити колико је тешко овом малом и сиромашном народу“
"НАЛАЗИМО се овде у самом средишту страшне олује...", писала је 1915. године др Елси Инглис (1864-1917), шкотска болничарка која у најтежим данима Првог светског рата није хтела да напусти пацијенте у Крушевцу.

Foto:S.Babović,biblioteka Kruševac
- А када је реч о овом малом и сиромашном народу, на можете замислити колико им је тешко у овим данима и колико су јадни због свега што се догађа. Запамтите, они су се борили деценијама за своу независност, а сада се то руши. Читаву земљу преплавили су непријатељи са свих страна. Немци, Аустријанци и Бугари су на свим странама, а све оно што је остало је овде: долином Западне Мораве... а војни савезници, изгледа да од њих више нема никакве помоћи“.
Др Инглис је заједно са другим шкотским волонтеркама лечила рањенике и болеснике у потоњој згради Народног универзитета (некада Женска девојчка школа) и у војној болници „Цар Лазар“ у касарни. Др Елси Инглис је несебично збрињавала болеснике заједно са др Едит Холвеј.
- До њиховог доласка, у Крушевцу је постојала само окружна болница са 55 лежајева у приватној кући - истраживали су Слободан Д. Николић и Милош Д. Стојадиновић у књизи „Крушевац у Великом рату“. - Град Крушевац се одужио овим храбрим женама и поставио је спомен плочу на згради Народног универзитета,а једна улице носи њихово име.
Пре осам година су у Крушевачкој библипотеци успели да сакупе фотографије,писане и електронске изворе које непосредно сведоче о Шкотској женској болници и мисији др Елси Мод Инглис. Установљено је да су болничарке у Крушевцу лечиле од новембра 1915. до фебруара 1916. године и да су током тог краћег боравка учиниле много.
- Већ извесно знамо како су изгледали тешки дани њихове мисије у неусловној касарни, ту су бринуле о 800-900 пацијената - истраживала је мр Снежана Ненезић, директорка Крушевачке библиотеке. - Биле су у некој врсти магацина, збрињавајући рањенике на сталажама. Тежи болесници лежали су на нижим, лакши на вишим полицама.
А саме болничарке, како се види из више писаних извора, биле су смештене у једној соби, где су пронашле уточиште након повлачења наше војске из Крагујевца. У Лазаревом граду су и дочекале дефинитивну окупацију Србије у Великом рату. Нису хтеле да напусте Крушевац ни када су бомбе почеле да падају с неба.
У документима се спомиње сналажљивост др Инглис, која је упркос мочвари у војничком кругу успела да обезбеди топлу воду за рањенике, као и да су болничарке под стражом, уз бајонете, биле приморане да напусте Крушевац у поступку „репартирације“ хуманих мисија. Пацијенти су били упућени на кућно лечење или су завршили у Мађарској и у Аустрији. Др Инглис је све до смрти наставила да се бори за Србе.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (1)