ПОСЛЕ 80 ГОДИНА БИЋЕ УРУЧЕНЕ ПРВЕ БОРАЧКЕ СПОМЕНИЦЕ: Симбол захвалности свим нашим борцима и њиховим породицама

Кристина Шпирковић

24. 06. 2023. у 11:01

„ЗА верност отаџбини“, писало је на Албанској споменици, коју је краљ Александар Карађорђевић установио 1920. године, желеђи да ода пошту, захвалност и признање свом народу, који је учествовао у голготи Првог светског рата. Милион и триста хиљада наших предака оставило је своје животе на бојиштима широм тадашње Краљевине, али и изван ње.

ПОСЛЕ 80 ГОДИНА БИЋЕ УРУЧЕНЕ ПРВЕ БОРАЧКЕ СПОМЕНИЦЕ: Симбол захвалности свим нашим борцима и њиховим породицама

Фото: Министарство

Само нешто више од две деценије од Великог рата, српски јунак, поново је стао очи у очи са непријатељем, изборивши се за свој мир и независност. А звезда, две укрштене петокраке, оличена у Партизанској споменици, и данас је ту када обележавамо пробој Сремског фронта или славимо Дан победе у Другом светском рату.

У последњих 10 година донето је 6 прописа, од којих је један од најважнијих Закон о правима бораца, војних инвалида, цивилних инвалида рата и чланова њихових породица из 2020. године којим је извршена кодификација свих прописа у овој области.

Овим законом је по први пут, јединствено за територију Републике Србије, уређена област борачко-инвалидске заштите и заштите цивилних инвалида рата.

Такође, у марту ове године, донета је Уредба о борачкој споменици. Доношење Уредбе о борачкој споменици омогућено је да држава први пут након скоро 80 година додели посебно национално признање борцима који су стекли статус по Закону о правима бораца, војних инвалида, цивилних инвалида рата и чланова њихових породица, ратним војним инвалидима и постхумно палим борцима.

Свако ко је остварио статус борца има право на Борачку споменицу

Стицање статуса борца омогућава остваривање права на легитимацију, право на униформу и право на борачку споменицу, а од права које се тичу новчаних давања, за сада је омогућено да борац који има навршених 60 године може остварити право на борачки додатак у складу са Законом. Након доношења решења о утврђивању статуса борца, с њом корисник може остварити одређене погодности у општини/ граду где има пребивалиште (нпр. смањене трошкове комуналних услуга и др).

Министарство свакодневно ради на олакшавању стицања права својим корисницима, на поједностављењу процедуре и на крају на мотивацији грађана да поднесу захтев за стицање статуса борца. До данашњег дана, према Јединственој евиденцији корисника права из области борачко инвалидске заштите, статус борца утврдило је 33.080 бораца, 12.025 војних инвалида и 8.846 корисника породичних права по основу сродства са палим борцем. Али, тај број није коначан, те позивамо све борце да поднесу захтев за утврђивање статуса борца, како би, између осталог, могли да добију и Борачку споменицу.

 - Борци из деведесетих нису бирали време у којем ће бити борци, него је време бирало њих. Отаџбина их је позвала, они су се одазвали. Неко је изгубио живот, неко руку или ногу, ментално здравље. И наша генерација данас управо кроз Борачку споменицу жели да покаже поштовање и захвалност оним генерацијама које су од 1991. до 1999. године браниле Србију и браниле српски народ.

Борачка споменица је симбол захвалности свим нашим борцима и њиховим породицама за учешће у одбрани суверенитета и независности Републике Србије, и израз захвалности и пијатета према свим страдалима, погинулима и несталима.

Уочи Видовдана симболично ће бити почетак показивања те захвалности, на коју су многи од наших суграђана чекали дуже од 3 деценије, а неки, нажалост, то никада нису дочекали, тако да ће их данас са поносом добити њихове породице - рекао је министар Никола Селаковић.

Неговање традиција ослободилачких ратова

Државни програм обележавања годишњица историјских догађаја ослободилачких ратова Србије формулисан је на основу поштовања потребе очувања достојанственог сећања на жртве и учеснике оружаних сукоба у прошлости.

У претходних пар година, у жељи да се ода почаст и сачува сећање на жртве, у Државни програм је уврштено обележавање годишњица - Дан сећања на погром на Косову и Метохији, Годишњица Битке на Кошарама, Дан сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“, обележавање НАТО агресије, који раније нису били обележавани.


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама

ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.

27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.

25. 07. 2025. у 08:55

Коментари (1)

ШЕШЕЉ ОТКРИО КАКО ЈЕ УХАПШЕН: Полиција ме претресла и нашла моје рукописе