КАЗНУ ОД 35 ГОДИНА ИЗДРЖАВА У ЕСТОНИЈИ: Мартић из затвора тражи да му се укине пресуда за ракетирање Карловца

Војислава Црњански

07. 07. 2023. у 18:35

МИЛАН Мартић затражио је од хрватског правосуђа да му се укине пресуда за ракетирање Карловца, објавили су загребачки медији.

КАЗНУ ОД 35 ГОДИНА ИЗДРЖАВА У ЕСТОНИЈИ: Мартић из затвора тражи да му се укине пресуда за ракетирање Карловца

Фото приватна архива

 Он казну од 35 година затвора, које му је изрекао Хашки трибунал, издржава у естонском Тарту, али овом осудом није обухваћено гранатирање Карловца, током међуетничкогг сукоба у Хрватској 1991-1995, већ само Загреба. Зато је пред загребачким Жупанијским судом накнадно осуђен, у одсуству, 2020. године, на седам година затвора.

Мартићева жалба презентована је на седници Врховног суда, који би о њој требало да одлучи, као и о жалби Милана Челекетића, бившег генерала војске Републике Српске Крајине, који је, такође у одсуству, осуђен због ракетирања Карловца и Загреба на максималних 20 година затвора. И он и Мартић су неправоснажно ослобођени оптужби за ракетирање Јастребарског.

Мартић у жалби, коју је представио његов адвокат Тихомир Рубеша, сматра да су неправоснажном пресудом повређене одредбе Казненог закона, јер његово деловање није правно квалификовано као продужено казнено дело, док Челекетићево јесте.

- Већ у тренутку подизања оптужнице пред Међународним кривичним судом за бившу Југославију (МКСЈ) било је јасно да се Мартић терети и за гранатирање Карловца, Сиска и других места у Хрватској, све на основу јединствене заповести, но тај суд је одлуку донео само у односу на ракетирање Загреба. По мишљењу обране, у истој чињеничној правној ситуацији није било исправно применити различите концепте - у случају Челекетића продуженог казненог дела, а у случају Мартића појединачног казненог дела - казао је Рубеша.

Фото приватна архива

Затвор у Естонији у ком Мартић издржава казну


У жалби је наведено и да није доказано постојање Мартићеве наредбе да се ракетном и топничком ватром гађају цивилни циљеви.

-  Употребу оружја непосредно одређује заповедник јединице, а то није био Милан Мартић. Нека наредба у смислу напада на одређене градове постојала је и раније, није утврђено ко ју је донео, а у спису постоји податак да је Челекетић, 1. маја 1995, на састанку Већа одбране у Книну изричито заповедио командантима корпуса да се изврши одмазда по циљевима у Сиску, Карловцу, Загребу и Кутини, али циљеви нису прецизирани - наведено је у Мартићевој жалби.

Кад је у питању висина казне, у жалби се наводи да је Жупанијски суд требало да изрекне јединствену казну, јер се Мартић у то време већ налазио на издржавању казне коју му је изрекао Хашки суд.

- Пропуст суда да то учини иде на штету осуђеника, који би у том случају, након издржане прве казне, морао у целини да одслужи и другу - навео је у жалби Мартић, а преносе хрватски медији.

Тужилаштво се жалило на висину Мартићеве казне јер је сматрају прениском и тражи да му се казна повиси.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

Стигла вам је једна 110 година стара порука са фронта