ТОРНАДА, ПИЈАВИЦЕ И ВАТРЕНИ ВРТЛОЗИ: Сцене као из филма, екстремно лето у Европи далеко од краја (ФОТО, ВИДЕО)
ТОПЛОТНИ таласи који обарају температурне рекорде, олујно невреме, пожари и поплаве – на северној хемисфери лето се одвија, како је то описао ЦНН, попут апокалиптичног филма, док научници упозоравају да то може да буде само увод у непредвидиви хаос који долази ако свет настави да загађује и загрева планету.
Док ће екстремно време можда постати “нова нормала” – или “нова абнормала” како је то недавно описао један стручњак – појава пијавица и торнада свакако је шокантан призор у Европи, посебно у нашем региону.
Торнада у Европи
Торнада су уобичајена у Америци – у САД се годишње деси више од 1.200 торнада, што је четири пута више од Европе. Али, у среду ујутро је морем код Дубровника протутњала пијаваца. Шокирани мештани објавили су снимке на друштвеним мрежама.
Иако је, како кажу, пијавица била близу града није проузрокована никаква штета.
Претходно се из Словеније појавио застрашујући снимак торнада. Пијавица је ломила дрвеће и кровове, а ветар је дувао брзином од преко 100 на сат.
Олујно невреме дуж фронта хладног времена, који се спушта преко северне границе, захватило је током вечери северозападни део Словеније, а направило је проблеме и на истоку. Ватрогасци су на појединим местима морали да интервенишу. У Илирској Бистрици беснео је торнадо, а на Бледу дрво је пало на туристички воз.
Истог дана снимљен је торнадо и у Италији, где је суперћелијска олуја погодила регион Венето. Торнадо се формирао дуж обале између градова Језола и Кавалина.
Како преносе тамошњи метеоролози, олуја мањих размера напредовала је у суперћелијску током које се створио мезоциклон, тачније структура која се приликом ротације може претворити у торнадо.
Италију је такође 21. јула погодио торнадо. Силовито невреме са екстремним појавама попут вихора и "лоптица" града већих од тениских, пречника и до 7-8 центиметара, тада је захватио северни део Ломбардије и Венета.
Ватрена торнада у Америци
У међувремену у САД, амерички ватрогасци се боре са “ватреним торнадима” у калифорнијском националном резервату Мохаве док велики шумски пожар постепено захвата и суседну савезну државу Неваду у јеку опасног топлотног таласа праћеног снажним ветровима.
Пожар је избио у петак у близини забаченог планинског подручја канјона Карутерс, дела огромног природног резервата, потом се у недељу проширио преко државне границе Неваде и послао облак дима даље на исток, све до долине Лас Вегаса, преноси АП.
Измаглица проузрокована димом заклонила је у подне сунце изнад Лас Вегаса и поглед према планинама које окружују овај град и његова предграђа. Због слабе видљивости, летови на међународном аеродрому Хари Рид у Лас Вегасу одложени су на скоро два сата.Ватрени вртлог, који се назива и ватрени торнадо, заправо је "вртложни стуб ватре" који настаје када се комбинују интензивна топлота и турбулентни ветрови, саопштено је из управе Националног резервата Мохаве.
Пожар назван Јорк је избио у планинском ланцу Њујорк у Калифорнији, а ватрени вртлози, који могу бити високи од једног до неколико десетина метара са различитим брзинама ротације, примећени су у недељу на северном делу Националног резервата Мохаве.
Нови топлотни талас у другој половини августа
Да је екстремно лето далеко од краја показују наводи прогностичара, према којима ће нови топлотни талас погодити југ Европе и подручје Медитерана у другој половини августа.
Већи део копнене Европе биће влажан и ветровит у августу, са температурама испод просечних. Међутим, у другој половини месеца ће нови топлотни таласи захватити Шпанију, јужну Италију и Грчку са највишим температурама икад забележеним, кажу прогностичари.
Шумски пожари који су опустошили Медитеран углавном су стављени под контролу, али тек након што је од 15. јула изгорела област скоро величине Великог Лондона. У деловима Грчке и Шпаније наставиће се сушнији услови од уобичајених, задржавајући висок ризик од пожара.
Потенцијал да тропске олује ступе у интеракцију са атлантским млазним струјама створиће неизвесност и ризик од топлоте преко границе нормале у другом делу августа.
- У остатку Европе до августа предвиђамо хладније, влажније, ветровитије и облачније услове на већем делу копна, са температурама изнад нормалних ограниченим на Иберију, јужну Италију и југоисточну Европу, где постоји потенцијал за даље екстремне врућине и рекорде – упозорила је шефица метеоролошких операција за Европу из "Атмосферик Г2" Ејми Хоџсон.
Топлотни талас у Азији
Топлотни талас захватио је и Јапан и Јужну Кореју и однео више људских живота, а на списку жртва необично високих температура у Јапану нашла се и једна 13-годишња ученица.
У Јужној Кореји је до сада умрло укупно 12 људи од последица изузетно топлог времена, док су у Јапану страдале укупно три особе, укључујући и 13-годишњу девојчицу која је изгубила живот враћајући се из школе, преноси “Гардијан".
У Јапану је од уторка у већем делу земље на снази упозорење на топлотни талас које се издаје када температура пређе 35 степени Целзијуса.
БОНУС ВИДЕО: НЕВРЕМЕ СТИГЛО У НОВИ САД - Пљуштала киша и падао град
(Блиц)
Препоручујемо
ОВИ ДЕЛОВИ СРБИЈЕ ЋЕ СУТРА БИТИ НА УДАРУ ВРЕМЕНСКИХ НЕПОГОДА: Могућ град и олујни ветар
29. 07. 2023. у 20:22
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (1)