МАЈЧИНО МЛЕКО ДАЈУ СВЕ МАЊЕ И КРАЋЕ: Стручњаци о утицају дојења на дете

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

10. 08. 2023. у 09:50

ОБЕЛЕЖАВАЊЕ светске недеље дојења овог августа Србија је дочекала са подацима да је више од 90 одсто беба по рођењу дојено, што је за 10 одсто бољи резултат у односу на онај од пре две године.

МАЈЧИНО МЛЕКО ДАЈУ СВЕ МАЊЕ И КРАЋЕ: Стручњаци о утицају дојења на дете

Фото: Shutterstock

Међутим, у првих 48 сати живота искључиво је дојено свако треће дете, док су остала била на дохрани. Национална база података о дојењу показује и да половина мајки када дете напуни три месеца, уз дојење, беби даје адаптиране млечне формуле, док када дете напуни пет месеци то чини чак 70 одсто мама.

- Ситуација је боља него што је била, али далеко од идеалне - каже за "Новости" др Љиљана Станковић, неонатолог ГАК "Народни фронт" и координатор Националног програма за подршку дојењу.

Др Станковић истиче да је дојење најједноставнији, најздравији и најекономичнији начин да се обезбеди задовољење потреба новорођенчета за правилном исхраном.

- Мајчино млеко је потреба сваког новорођенчета, одојчета и детета до навршене друге године живота - прича наша саговорница. - Састав и количина мајчиног млека прилагођени су узрасту детета и његовим потребама. У току самог подоја почетно млеко има већи проценат воде да беба утоли жећ, а током даљег сисања расте садржај масти и енергије. Интересантно је да у току лета млеко има више воде и да мајка дечака има 25 одсто енергетски јаче млеко. Дакле, реч је о непроцењивој природној храни која обезбеђује све нутријенте за нормалан раст и развој одојчета до шест месеци, штити од инфекција, јер садржи имуноглобулин А, леукоците, матичне ћелије, бифидобактерије, помаже изградњи здраве цревне флоре и даје дугорочну заштиту здравља мајке и детета.

Најчешћа недоумица

СЕРВИС "Хало беба" који ради у оквиру Завода за јавно здравље Београда, доступан је мајкама 24 сата. У сервису нам кажу да родитељи најчешће зову ово саветовалиште због недоумица у вези дојења.

Осим што задовољава потребу за храном, дете сисањем остварује повезаност са мајком и задовољава потребу за блискошћу, стимулише развој свих својих чула, постиже бољи психомоторни развој и развој интелигенције.

Наша саговорница истиче да Србија мора више да уради на едукацији будућих мама јер је утврђено да је проценат трудница које су добиле савет о дојењу изузетно низак:

- Током 2022. године психофизичку припрему за порођај је похађало 13 одсто трудница, а школу за труднице само шест одсто. Одлука о дојењу се формира много пре порођаја и зато је неопходно радити на промоцији природне исхране и дојења од основне школе па надаље.

FOTO: Arhiva novosti

др Љиљана Станковић

Стручњаци већ дуже време истичу да се многе мајке одлучују да дају дохрану беби, јер им је непријатно да дете доје на јавном месту.

- Важно је усвојити јавноздравствене политике које охрабрују жене да доје на радном месту и у јавности - каже др Станковић. - Јер, дојење у јавности је постало потреба савремене жене која не жели да њен друштвени или професионални живот стане у периоду дојења. Потребно је одредити више места или простора за подој. Чињеница је и да се мајчино млеко лакше вари од адаптираног, па и зато жене не би требало да буду у дилеми да ли да доје дете на јавном месту.

Више емпатије

ДОКТОРКА Станковић напомиње - да би свет беба био бољи и хуманији, морамо да мењамо своје ставове:

- Подршка здравствених радника порођеним женама требало би да буде уз велику количину емпатије и на начин који поштује њихову мајчинску улогу. 

Светска недеља дојења се сваке године обележава у више од 170 земаља света како би се повећала свест о значају и предностима дојења. Циљеви овогодишње кампање усмерени су на подршку запосленим родитељима, јер је захтев за брзи повратак на посао за многе мајке кључна препрека да доје дете. Према Конвенцији Уједињених нација о правима детета, свака држава чланица обавезује се на пружање обавештења, образовања и подршке за коришћење основних знања о дечјем здрављу и исхрани, предностима дојења, поготово родитељима и деци.

- Дакле, дојење је основно право детета и његове мајке, а заједница је дужна да осигура најбоље могуће услове за остваривање тих права - каже др Љиљана Станковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.

17. 04. 2025. у 11:29

Коментари (0)

У ТЕШКОЈ САОБРАЋАЈНОЈ НЕСРЕЋИ ПОГИНУО НАРОДНИ ПОСЛАНИК: Настрадали Срђан Тодоровић, његова супруга и малолетно дете