СРБИ САМО ЖЕЛЕ ДА СУ СВОЈИ НА СВОМЕ Др Љиљана Вернер: Уверила сам се, наш народ на КиМ не плаче и не плаши се
АКО хоћемо да Космет остане српски, мора се ходочастити у нашу јужну покрајину. Да се уверимо да је Косово српско. Делегација нашег Фонда "Дијаспора за матицу" вратила се управо из посете КиМ и потпуно смо сигурни да наш рад има циљ и смисао.
Овим речима почиње разговор за "Новости" др Љиљана Вернер, председница Управног фонда "Дијаспора за матицу", једне од најстаријих хуманитарних организације Срба из расејања. Много утисака понела је ова угледна српска лекарка из Хановера са Косова и Метохије које је посетила са Слободаном Аћимовићем и Гојком Слијепчевићем у делегацији. Тешко је, каже, изабрати шта је прече:
- Седели смо у вртићу "Ђурђевак" у Грачаници са директорком Радицом Прлић и васпитачицама, а претходно су нам деца извела културни програм сачекавши госте са хлебом и сољу. Радица је причала о потреби да се набави котао за загревање вртића пред зиму, будући да Албанци искључују струју. Сузе су ми саме потекле. Деца и васпитачице нису заплакали. Срби на Космету не плачу, они желе да остану своји на своме. А само у "Ђурђевку" има 830 деце.
Обишли су гости из дијаспоре Народну кухињу у Новом Брду, о којој брине НВО "Мајка Југовића" на челу са Светланом Стевић. Те кухиње хране око 2.500 људи.
- Цела Немачка "труби" о одрживости, а сточна фарма у селу Прекавице и повртарници ми објашњавају шта та реч уопште значи - говори др Вернер. - Када би само по један евро месечно дало свако српско домаћинство у расејању, никакав, ама баш никакв проблем Срби на КиМ са храном не би имали.
Од оснивања 1999. помажу редом
ФОНД "Дијспора за матицу" постоји од 1999, а основали су га наши људи који живе у иностранству. Новцем из те касе делом су грађени мостови после НАТО агресије у Новом Саду, код Варварина, Крушевца...
Насиље привремених приштинских власти видела је др Вернер у сваком делу покрајине где Срби живе. Лекари из КЦ Косовска Митровица причали су јој о забрани доставе лекова из централне Србије.
- То је страшно... Приштинске власти страхују од тога што Дом здравља у Гњилану уместо 22 лекара, колико је било 2020, сада има њих 55. Плаши их што се у српском породилишту рађа око 1.000 деце годишње. Зато не дозвољавају да лекови дођу у српске апотеке.
Љиљана Вернер наводи да се од државе и њене Канцеларије не може очекивати оно што је немогуће јер су, како каже, "албанске бране и барикаде за сваку врсту институционалне помоћи велике и дубоке". Албанци, истиче, сматрају да је људско право на живот Срба на Космету нешто што њихова администрација треба да одобри. Зато је потребна помоћ што већег броја људи и у матици и у расејању.
Албанци сматрају да је право на живот Срба на Космету нешто што они треба да одобре
Из прве руке чула је ова делегација и о проблемима верника и свештенства наше цркве од владике рашко-призренског Теодосија.
- Потребан је новац за Фонд из којег би црква могла да откупи земљу даље око манастира и цркава. Албанци имају паре и лицитирају високо да би уплашили и свештенство и вернике - закључује др Вернер.
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
ШТА ЈЕ СА СРЂАНОМ ЂОКОВИЋЕМ? Новаков отац оперисан у Ургентном, а ево шта се десило пре шест месеци
ЗА сада није познато о каквој операцији се ради, али је стање Нолетовог оца стабилно.
07. 11. 2024. у 16:43
Коментари (0)