ОД ПОЖАРА И РУШЕЊА ДО НАПАДА И РАЗАРАЊА: Шта је све преживео манастир Бањска у седам векова српске историје

Кристина Шпирковић

26. 09. 2023. у 07:17

ПО средњовековним изворима Бањска је била на гласу као један од најлепших српских манастира. Израђена је у чистој рашкој градитељској концепцији српског класицизма, српско-византијски стил.

ОД ПОЖАРА И РУШЕЊА ДО НАПАДА И РАЗАРАЊА: Шта је све преживео манастир Бањска у седам векова српске историје

Фото: Игор Маринковић

Манастир Бањска, који припада Епархији рашко-призренској Српске православне цркве, у жижи је јавности након сукоба на КиМ у ком су учествовали припадници тзв. Косовске полиције.

Манастир Бањска се налази код Звечана у северном делу Косова и Метохије, и представља непокретно културно добро као споменик културе од изузетног значаја.

Манастир Бањска са црквом посвећеном Светом Стефану саграђен је између 1313. и 1317. године, као задужбина српског краља Стефана Уроша II Милутина. Један је од ретких манастира са очуваном оснивачком повељом "Повеља краља Милутина манастиру Бањска".

Монументално здање са црквом, трпезаријом, библиотеком, конацима и "царском палатом" почетком 15. века захватио је пожар, а у другој половини истог века манастир је напуштен. Путописац Курипешић забележио је да је по наредби султана манастир у 16. веку разорен јер су се у њему сакупљали хришћански бегунци из турског ропства.

По средњовековним изворима Бањска је била на гласу као један од најлепших српских манастира. Израђена је у чистој рашкој градитељској концепцији српског класицизма, српско-византијски стил која је обавезно примењивана приликом градње краљевских маузолеја од манастира Студенице Стефана Немање до манастира Светих Арханђела цара Душана.

Бањска је грађена по угледу на манастир Студеницу. Тако храм има облик једнобродне базилике са слепом куполом. Источна апсида је полукружна и изразито монументална.

Фото: Игор Маринковић

Седам векова постојања

Већ скоро сасвим срушена Црква Светог Стефана је у 19. веку адаптирана и претворена у џамију, и као таква, служила је до Првог светског рата. Црква је први пут конзервирана 1939. године, а други пут 1990. године када је делимично реконструисана. 

Манастир је августа 2013. прославио седам векова постојања, а годину дана раније почела је обнове саме цркве и ширег манастирског комплекса.

Планови владике Артемија били су да се након обнове манастиру врате мошти светог краља Милутина. Потврдан одговор стигао је од Синода Бугарске православне цркве у децембру 2006. али се на томе стало.

 

Чувено "бањско злато"

Главни понос Бањске било је чувено "бањско злато", опевано у народној песми и описано у путописима. Чинили су га танки златни листићи којима је облагана позадина фресака, такође по узору на маузолеје претходних владара — манастире Студеницу, Милешеву и Сопоћане.

Данас је од тог живописа очувано само неколико избледелих фрагмената.

Од осталог блага икона, рукописа, сребрних, позлаћених и златних свећњака, кандила, кадионица, хороса, којима је краљ украсио своју задужбину, није сачувано ништа.

Фото: Игор Маринковић

Накит мајке цара Душана

Тимпанон је некада красила монументална седећа фигура Богородице са малим Христом на крилу, израђена на начин на који су рашки уметници интерпретирали западне уметничке стилове — романику и готику.

Ова Богородица се данас чува у цркви Соколици, недалеко од манастира, док се делови каменог украса манастирских фасада налазе у Народном музеју у Београду, Археолошком музеју у Скопљу, а нешто је уграђено у објекте села око Бањске.

Једини налази скупоценог накита ископани су случајно, за време Првог светског рата 1915. године, из гроба краљице Теодоре, прве жене краља Стефана Дечанског и мајке цара Душана.

То су два златна прстена: први је украшен античком камејом, а на глави другог је представа двоглавог орла и натпис: "Ко га носи, помози му Бог". Први прстен се данас налази у поседу породице познатог колекционара Љубомира Недељковића, а други се чува у Народном музеју у Београду.

Поводом славе манастира, Светог архиђакона Стефана, августа месеца 2007. године обновљена је традиција именовања славског домаћина.

(Ало)

БОНУС ВИДЕО:

МОНСТРУОЗНО: Послушајте снимак разговора косовских полицајаца док пуцају на Србе

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно

ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.

03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.

02. 04. 2025. у 10:16

Коментари (0)

ОДБИЈАО ЛЕЧЕЊЕ ЗБОГ СЕКТЕ КОЈОЈ ЈЕ ВЕРОВАО: Вал Климер је мислио да рак који има није болест