МАГЛОВИТИ ЦИЉЕВИ У СОЦИЈАЛИЗМУ: Комунистичка партија тек 1948. године излази из илегале

ПОРЕД свих поремећаја који су направљени после 1965, када нагли раст индустрије стаје, мора се рећи да је претходни период од краја рата 1945. представљао историјски цивилизацијски преокрет.

МАГЛОВИТИ ЦИЉЕВИ У СОЦИЈАЛИЗМУ: Комунистичка партија тек 1948. године излази из илегале

Радно председништво: Ђуро Пуцар Стари, Моша Пијаде, Јосип Броз Тито, Спасенија Цана Бабовић и Едвард Кардељ , Фото Документација „Новости“ , Архив „Борбе“, Музеј Југославије, Архив Југославије и Википедија

Комунизам је заиста још био религија и он је управо због тога био тако ефикасан. Масовне омладинске радне акције су примењиване од почетка стварања ослобођених територија, после 1941, иако њихова пракса није постојала у Совјетском Савезу. Изграђује се железничка пруга Брчко - Бановићи, па Шамац - Сарајево, где се уски колосек напушта и изграђује европски. Ауто-пут Загреб - Београд се подиже масовним радним акцијама омладине. У европским земљама и у Немачкој тај систем је, након што су нацисти преузели власт 1933, произвео улогу замајца за извлачење економије из кризе и стагнације.

Иако се не може тврдити да је таква југословенска пракса позајмљена из немачког примера, она је и овде вршила функцију замајца да се друштво из историјске кризе аграрне пренасељености убрзано трансформише у урбану индустријску заједницу.

Први петогодишњи план из 1947. почивао је на инвестицијама које су исцеђене из пољопривредне производње. Постојале су различите форме задруга, неке наслеђене из предратног времена. Сељачке радне задруге, по моделу совјетских колхоза, процветале су 1949. као доказ верности совјетском типу социјализма, после прекида веза са Совјетским Савезом, 1949. Уследила је насилна колективизација. Она је највише погодила Војводину, која је све више постајала житница Југославије. У Србији је 21% обрадивих површина упало у сељачке радне задруге. У Босни је тај проценат био нешто нижи, а у Македонији и Црној Гори тај проценат је достизао до 50, па и до 80% обрадивих површина, највише у целој држави. У Хрватској и Словенији је био најнижи - 12% и 14%.

Од ослобођења 1945, уводи се систем присилног откупа од државе по одређеним ценама.

Он је настављен и после 1946. Показало се да сељачке задруге по копији совјетског система не доносе профите и повећање производње.

Радна акција Врчко- Бановићи , Фото Документација „Новости“ , Архив „Борбе“, Музеј Југославије, Архив Југославије и Википедија

Такве задруге уопште нису биле комунистичког порекла ни у Совјетском Савезу. Настале су копирањем тржишних задруга (Marktgenossenschaft), које 1919. стварају немачки комунисти у покушају социјалистичке револуције, како би исхранили гладне раднике у градовима.

Други пример су давали анархисти по Украјини, угледајући се на традицију задруга из ХIX века. Систем тракторских станица је напуштен 1950, а обавезни откуп годину дана после.

Насилно стварање задруга је изазвало отпор. У децембру 1949, у околини Велике Кладуше, побунило се муслиманско становништво. Тамо је, иначе, кампања за укидање муслиманске ношње за жене довела до отпора, који је генерал Хамдија Омановић угушио. Део албанског становништва је искористио споразуме краљевске дипломатије и турске владе пре рата, па се иселио у Турску.

Копирање  совјетског система је брзо напуштено, а уместо њега је остављено да се откупом обрадиве површине и арондизацијом стварају јака пољопривредна добра индустријског типа. Од 1955. знатније се уводи и механизација. У 1974. у Југославији је било 195.125 трактора, према 6.266 у години 1951. Без обзира на све суровости које су у овом начину стварања модерне пољопривредне производње показане, то је ипак био изразито успешан цивилизацијски успон. Најзначајнија је била подела југословенске територије на оне на којима се производе житарице и оне на југу, где се оставља простор другим културама.

* * * * * * * * *

СЕЉАЦИ ПОЧИЊУ ДА КУПУЈУ ГОТОВ ХЛЕБ

ПРВИ ПУТ  у историји, сељаци јужних области (Црна Гора, Херцеговина, Далмација) не употребљавају дрвену ралицу да преору осамљене парцеле у каменом кршу. Није успео покушај да се у топлијим крајевима, уместо јечма, гаји памук, а крш ублажи садњом еукалиптуса. Гајен је и кикирики, али није успео. Заједно са ишчезавањем дрвене ралице, нестало је јаребица, а дивље свиње су потражиле дебљу хладовину на северу. Први пут у нашој историји сељак почиње да купује готов хлеб, уместо да га прави код куће. Модернизација друштва једино није успела код албанских и босанских муслимана. Угушена је због демографске експлозије.

Југославија се почела изграђивати као социјалистичка, федеративна држава, на оним територијалним тековинама које је успоставила ранија вековна традиција и уједињење 1918. Ипак, није сасвим јасно да ли је ужи круг руководилаца око маршала Тита заиста рачунао да ће Југославија увек остати таква. Они су, ипак, били деца васпитана у духу циљева планетарног уједињења свих радника света у једну нову творевину, у којој остварене националне државе нису биле њихов идеал.

Генерал Хамдија Омановић говори у Цазину , Фото Документација „Новости“ , Архив „Борбе“, Музеј Југославије, Архив Југославије и Википедија

У РАЗГОВОРУ  са страним новинарима 1953. Тито је изјавио да би он “хтио доживјети да Југославија буде до максимума стопљена у једну чврсту заједницу, да она не буде формална заједница, већ заједница у којој ће бити једна, југословенска нација, у којој ће од пет народа постати једна нација”. Другом приликом је говорио да су границе међу југословенским републикама биле тамне шаре на мраморном ступу, које мрамор не раздвајају него интегришу.

Завет за испуњење петогодишњег плана , Фото Документација „Новости“ , Архив „Борбе“, Музеј Југославије, Архив Југославије и Википедија

Остаје ипак питање да ли је идеал припадника Титовог круга био да усавршавају такву земљу какву им је историја стрпала у шаке да брину о њој. Тек ће раскид са Совјетским Савезом значити и прекретницу у којој су неки магловити циљеви о друкчијем социјализму у будућности престали да постоје. Комунистичка партија је стриктно задржавала кадровски карактер строго конспиративне организације. Нарасла је од 12.000 људи пре почетка револуције, на 141.066 чланова на крају. Тек кад због критике совјетског вођства 1948. постане јавна у својој сопственој земљи, она ће постати огромно тело, најпре са 283.000 чланова, а затим 483.000.

На првомајским парада се славио рад , Фото Документација „Новости“ , Архив „Борбе“, Музеј Југославије, Архив Југославије и Википедија

Пре 1948, она је једно тело “у магли”. Тек се у мају 1945. ствара Комунистичка партија Србије, са издвојеним деловима - Војводина и Косово и Метохија, а у августу 1946. стварају се комунистичке партије Босне и Херцеговине и КП Црне Горе. За Босну и Херцеговину је то урађено на тајном конгресу у Мостару. Нису објављени записници, да би историчари имали барем основне податке.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

ПОСЛЕДЊЕГ ДАНА У 2024. ГОДИНИ СТИЖЕ НАМ - ЦРНИ МЕСЕЦ: Астролошки феномен доноси буру промена за 3 знака Зодијака