ОСЕТИЛИ ДАМАРЕ ИСТОРИЈЕ И РАНЕ ЗБОГ ПОГРОМА: Чланови Друштва за српски језик и књижевност одржали семинар у Штрпцу на Космету
ПРЕДСТАВНИЦИ Друштва за српски језик и књижевност Србије одазвали су се позиву колега из Друштва за српски језик и књижевност "Старо Косово" и одржали су семинар "Ка савременој настави српског језика и књижевности" у Дому културе "Свети Сава" у Штрпцу. Семинар је наишао на велику пажњу јер се за учешће пријавило 86 србиста.

приватна архива
Међутим, ово окупљање имало је и много шири одјек, па су му присуствовали и професори разредне наставе, страних језика, историје, математике, физичког и здравственог васпитања, ликовне културе, библиотекари, директори основних и средњих школа из Штрпца, Гњилана, Косовске Каменице, Лапљег Села, Грачанице и других места. Предавања су одржали проф. др Весна Ломпар, председник Друштва за српски језик и књижевност Србије, проф. др Славко Петаковић, заменик председника и проф. др Милан Алексић.

приватна архива
Руководство Друштва ѕа српски језик и књижевност
- Захваљујем колегиници Душанки Илић, председнику Друштва за српски језик и књижевност "Старо Косово", и свим њеним сарадницима јер су узорно организовали семинар и били прворазредни домаћини - каже за наш лист проф. др Славко Петаковић. - Њиховим залагањем Штрпце је било место културног окупљања просветних радника и интелектуалаца са којима смо у пријатној атмосфери размењивали искуства из наставне теорије и праксе.
Наш саговорник наглашава да је својеврсну радост донело сазнање да међу учесницима има и колега чија ужа струка није србистика, који су дошли јер су желели да непосредно учествују у неговању српског језика, књижевности и културе.
Помоћ и подршка без крупних речи
Свечано и емотивно било је и у Богословији, где је основан огранак Вукове задужбине за Косово и Метохију, за чијег председника је изабрана проф. др Валентина Питулић.
- Сви саговорници - колеге, свештенство, житељи појединих места, од најстаријих до најмлађих, зрачили су специфичним достојанством, одређеном врстом отмености и стоицизма који одликују човека каљеног на тешким искушењима - наглашава проф. Петаковић. - Видело се то када нико од њих своје невоље, а обремењени су многима, није истицао у први план, већ се свако трудио да буде домаћин у најбољој традицији српског народа, позивајући да изнова дођемо, уз молбу да не замеримо ако нешто није било како треба. А све је било баш како треба и другачије није могло бити јер нам је од срца дато. Мало је на то рећи хвала. На нама је да уздаром - не крупним речима чији одјек замире са ишчезнућем изговореног, него конкретном помоћи и подршком, узвратимо. Све осим тога било би варљиво ходочашће сопственој таштини.
Након боравка у Штрпцу представници Друштва за српски језик и књижевност посетили су манастир Свети Архангели код Призрена, цркву Богородица Љевишка и Богословију у овом граду, као и Велику Хочу у време прославе празника Кирјака Отшелника у народу познатог као Михољдан.
- Домаћини су нам уприличили обилазак симболичких средишта историјског трајања српског народа које сведочи о вековној укорењености његовог културног бића на Косову и Метохији - каже проф. Петаковић. - Осетили смо дамарање повести додирујући зидине древних грађевина у чијем окриљу се отварају видици ка вечности, али смо сведочили и ранама, нанетим им током погрома који је у неколико наврата претрпео наш народ. Разговарали смо са сународницима и осведочили се у њихову чврсту опредељеност да, иако живе у тешким условима подносећи свакодневно недаће незамисливе многим Србима ван Косова и Метохије, не напуштају свој завичај. Без претеривања може се рећи да је на особен начин био дирљив сваки тренутак проведен у посети нашим сунродницима - и док је трајао семинар у Штрпцу, и када смо се доцније уверили са каквом ревношћу млади богослови и њихови професори обављају своју службу у царском Призрену, као и када смо имали привилегију да будемо угошћени током Михољданске свечаности у Великој Хочи.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)