ЦРНА ЈЕСЕН ЗА ПРАВОСЛАВНЕ РОМЕ: Крајем октобра и почетком новембра 1941. већина је завршила у логорима Топовске шупе и Сајмиште

В.Ц.С.

31. 10. 2023. у 16:28

КРАЈ октобра и почетак новембра у историји страдања у Србији остаће забележени као дани када је, 1941. године, велики број Рома насилно изведен из својих домова у Београду и одведен у логор Топовске шупе, на Аутокоманди, одакле ће отићи у смрт. Њихове жене и деца нешто касније биће спроведени у логор на Старом сајмишту. Оно што је за Србе геноцид, за Јевреје холокауст, за Роме је самударипен.

ЦРНА ЈЕСЕН ЗА ПРАВОСЛАВНЕ РОМЕ: Крајем октобра и почетком новембра 1941. већина је завршила у логорима Топовске шупе и Сајмиште

Музеј жртава геноцида

Историчар др Милован Пизари подсећа у делу "Страдање Рома у Србији за време Холокауста", а Музеј жртава геноцида преноси, да су 27. октобра 1941. ромске породице из Јатаган мале, у Београду, отишле, као и свако вече, на спавање. За многе је то било последње заједничко вече. Неколико сати касније, пред саму зору, српски жандарми, по наређењу немачких окупационих власти, упали су им у куће. Мушкарцима су рекли да се облаче, да морају да секу шуму и да ће се брзо вратити. Уместо тога, одвели су их најпре у локалну полицијску станицу, а после у Топовске шупе.

Наредних дана ухапшени су мушки Роми из Маринкове баре, Миријева, са Пашиног брда, Звездаре, Чубуре... Сабијени у логор, смештени су на места Јевреја који су стрељани претходних дана, а, према неким сведочењима, немачки стражари су се иживљавали над њима. Спалили су им и музичке инструменте, које су многи понели. У логору су остали тек неколико дана, у неким случајевима само један, а чешће три. Онда би их, изјутра, почетком новембра, спровели у већим групама улицом Франша Д Епереа до раскршћа Мостар, а затим у непознатом правцу.

 Фото А. Севановић

Некадашњи логор Топовске шупе


 Верује се да су стрељани са Јеврејима, у Јабуци код Панчева. Њихове жене и деца месец дана касније одведени су у логор на Сајмишту. Укупан број Рома страдалих у овим трагичним догађајима процењује се на 1.000 - 1.500.

У књизи Милован Пизари преноси изјаву Милене Станковић:

,,29. октобра 1941. г. приликом извршеног опкољавања Маринкове баре од Немаца, упали су у наш стан у Зајцовој ул. 9 два агента и жандарма С.Д.С. и захтевали да се одмах спреме мушкарци који су се затекли у стану. Мој муж Велимир Станковић, радник О.Г.Б, 53 год. стар, ожењен, 1 дете, рођ. на Убу, зет Живорад Радосављевић, музикант, 20 год. стар, рођ. у Мељаку, ожењен, отац троје деце, и Жика Матић, радник у О.Г.Б, 20 год. стар, ожењен, отац двоје деце, оба рођена на Убу, сви вере православне, српске народности. Из стана су одведени у логор код Аутокоманде, где су после два дана задржавања, отерани у непознатом правцу. До данас нисам од њих примила вести."

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност

БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.

22. 04. 2025. у 12:01

Коментари (0)

Алиса те води од Стадиона до Дизниленда