ВЕЧНО СЕ КЛАЊАМО СЕНИМА ЈУНАКА: У нашој земљи низом церемонија обележен Дан примирја у Првом светском рату
ШИРОМ Европе данас је обележен Дан примирја у Првом светском рату. Дан кад је име Србије уписано у анале ратних победника Великог рата свечано је обележен низом церемонија широм земље и у државама региона. Представници државне власти, Војске Србије и удружења бораца ратова 1912-1918. положили су венце на местима страдања српске војске и народа. Централна државна церемонија одржана је код Спомен-костурнице бранилаца Београда на Новом гробљу.
- За српски народ Велики рат представља један од историјских међаша, епизоду страдања и славе, без које се не може разумети наше национално биће и карактер наше душе - рекао је Никола Селаковић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и председник Одбора за неговање традиције ослободилачких ратова Србије после полагања венаца.
Селаковић је истакао да без разумевања Великог рата, величине жртве нашег народа и цене којом је плаћена слобода, не може да се разуме српски народ са обе стране Дрине, његова љубав према отаџбини и према Косову и Метохији:
- Ко схвати ту нашу особину и прихвати је - у Србима ће имати доброг пријатеља и верног савезника. Управо данашња Србија, предвођена председником Александром Вучићем, опредељена је да за себе не тражи ништа више, али ни ништа мање него што свакој сувереној земљи припада - да води политику мира и посвећености оним вредностима које је напредна Европа извојевала и у Првом и у Другом светском рату.
Венце су положили и делегације Министарства одбране и Војске Србије, представници Града Београда, представници удружења опредељених за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, борачких удружења и дипломатског кора.
Потпредседник Владе и министар одбране Милош Вучевић положио је венац на Споменик Незнаном јунаку на Авали, у пратњи начелника Генералштаба Војске Србије генерала Милана Мојсиловића и начелника Оперативне управе Генералштаба генерал-мајора Тиосава Јанковића. Уз интонирање химне Републике Србије и свечани строј Гарде Војске Србије, министар одбране уписао је у спомен-књигу:
- Слободу, мир и љубав према отаџбини, породици, према ближњем свом, оставили су нам у наследство сви знани и незнани јунаци пали у ослободилачким ратовима Србије. Њихов залог били су њихови животи. То нас обавезује као људе, као њихове синове и кћери, унуке и праунуке да се вечно клањамо сенима ових бесмртних јунака. Њихова жртва треба да нам буде завет и водиља да свим својим срцем и душом бранимо и градимо нашу отаџбину. Да је чувамо за будућа поколења, за сву нашу децу, јер је сав смисао наше борбе сигурна, вечна и срећна наша отаџбина Србија!
На Француском војном гробљу венце је положио амбасадор Француске Пјер Кошар, који је подсетио да је 50.000 Француза погинуло на Солунском фронту борећи се, како је рекао, уз своју српску браћу, чију је издржљивост и борбеност хвалио и маршал Франше Д'Епере.
- Ваше присуство овде, поштовани представници српских власти и поштоване колеге амбасадори, сведочи о нашим везама створеним у рововима или везама које смо створили градећи заједно мир, везама које су постојале годинама упркос изазовима историје. Њихов напредак од нас захтевају ови гробови пред нама. Живело пријатељство наших народа - истакао је Кошар.
На церемонији је пуковнику Мирославу Николићу уручена Медаља националне одбране, златни ешелон, за изузетно залагање у својству изасланика одбране у Паризу.
Церемонијима су, између осталих, присуствовали и први потпредседник Владе Србије Ивица Дачић, шеф Делегације ЕУ у Србији Емануеле Жиофре и амбасадор САД Кристофер Хил.
Церемонија је одржана и код Спомен-костурнице руских војника страдалих у Првом светском рату, а у њој је учествовао амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко, уз присуство српских званичника и представника Војске Србије.
У Врању је Дан примирја обележен минутом ћутања, парастосом и полагањем венаца и цвећа крај Споменика жртвама бугарског окупатора од 1915. до 1918. Помен свим страдалима служио је епископ врањски Пахомије са свештенством Епархије врањске.
ДОДИК: ПРАЗНИК ЈУНАШТВА
ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Милорад Додик честитао је српском народу Дан примирја истичући да је то празник јунаштва у славу српске војске која је својим јунаштвом и храброшћу остварила вековни сан о ослобођењу.
- Наши преци су извојевали велику победу, на шта треба да будемо поносни, али су нам оставили и вечни завет да памтимо њихову жртву и чувамо српски народ и нашу слободу - рекао је Додик.
Полагањем венаца на споменик српским ратницима и у Краљеву је на скроман начин обележн Дан примирја у Првом светском рату.Венце су положили председник Привременог органа града Краљева др Предраг Терзић са сарадницима, представници Рашког округа, Војске Србије, МУП, као и делегације овдашњих борачих удружења и политичких партија.
- Као што је познато, Србија је у Првом светском рату, нажалост, остала без трећине свог становништва, али српска војска се показала као најснажнија војска, не само у Европи, већ као најснажнија војска на свету. Све оно што је наша војска извојевала у оба светска рата, слободу српског народа, ми данас морамо да чувамо. Зато морамо да будемо мудри и паметни, да се водимо политиком мудрога Милоша Обреновића, да Србију кроз ова турбулентна времена спроведемо неокрњену, неоштећену, да се боримо за нашу слободу, да гајимо слободарски дух и да и даље будемо независна држава, ретка у Европи, можда и једина - поручио је Дејан Ковачевић, председник Општине Горњи Милановац испред споменика Живојина Мишића.
НОВАК И РАМОНДА
ПРОСЛАВЉЕНИ тенисер Новак Ђоковић на друштвеним мрежама објавио је слику амблема који би требало носити на реверу за Дан примирја у Србији, испод које је написао текст: "Наталијина рамонда. Цвет који симболизује Дан примирја у Великом рату. Молитва за све жртве Великог рата. Нека енергија мира и љубави коју емитује овај љупки цвет испуни живот сваког човека."
Занимљиво је да је пре пет година због овог празника на удару био Немања Матић, који је одбио да на дресу Манчестер јунајтеда носи симбол мака који у ту сврху користе Британци. Цвет дивљег мака, који у тој земљи превасходно симболизује сећање на жртве Великог рата, односи се и на погинуле британске војнике у свим сукобима, укључујући и онај који се Матићу урезао у сећање. - За мене, то је подсетник на напад који сам лично проживео као уплашени дванаестогодишњи дечак у селу Врело, када је моја земља уништена у НАТО бомбардовању - рекао је Матић.
Дан када је пре 105 година потписано примирје у француском граду Компјену између земаља Антанте и Немачке, чиме је окончан најразорнији рат који је историја до тада забележила, обележен је и у Неготину, Нишу, Пожаревцу, Крушевцу...
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (33)