СЕЛО ЈЕ САДА ДОМ ЈОШ 10.000 МЛАДИХ ЉУДИ: Акција ресорног министарства у оживљавању руралних средина
СВОЈ дом на селу за три године програма Министарства за бригу о селу добило је 10.000 људи.
Толико становника има једна мања општина попут Аде у Војводини или десет Црних Трава на југу Србије. Још значајније од бројке јесте то што су села оживели млади
Само је прошле године оживело 980 напуштених сеоских кућа широм Србије. Укупно, 2.650 домова од почетка програма доделе бесповратних средстава за куповину сеоских кућа са окућницом. Министар Милан Кркобабић као покретач целе ове приче враћања живота у напуштеним сеоским срединама, каже да је на делу мисија препорода села Србије.
Мењамо демографску слику, подмлађујемо села, доводимо радно активно становништво,
покрећемо привредне активности. Основно у овој мисији је додељивање празних сеоских
кућа. То је нешто најбоље што се тренутно у нашој земљи догађа, али и што ће се наставити - наглашава Кркобабић.
- Позивам младе људе да се припреме за нови конкурс ове године. Већ је издвојено 500 милиона динара и спремни смо да изађемо у сусрет свим захтевима.
Војвођанска села предњаче по броју нових комшија. Нарочито у Сомбору где је усељена чак 151 кућа.
Рекордер је Бачко Петрово Село општине Бечеј, са 82 дома, али, буде се и напуштена насеља Књажевца, Пирота, Димитровграда... Оживели сокаци села Жељуша, на југу
Колико је овај програм значајан најбоље говоре грађани који су нови дом добили у сеоским срединама. Многи су живот у граду заменили за село, иза себе оставили подстанарске
муке и кренули у нови бољи живот. Вероучитељ Јарослав Милишић је глава петочлане породице, која је захваљујући Министарству за бригу о селу недавно добила кућу у Трновцу
код Велике Плане.
- После осам година подстанарског живота коначно имамо своје парче земље под овим
небом и захвални смо држави која је и нашој породици дала прилику да живимо од свог рада на свом имању. Сада имамо и шта да оставимо деци - није крио емоције Милишић.
Да је ово један од најзначајних програма које Влада Србије реализује сматра ректор
Београдског универзитета, проф. др Владан Ђокић, који је на челу Комисије за доделу
средстава за куповину сеоских кућа:
- Чињеница да трећина ових младих људи иде из града у села, говори да се циљ програма остварује.
Агроекономиста Милан Простран, заменик председника Комисије који је активно допринео осмишљавању ове акције Министарства често истиче њен значај са аспекта активирања
Ове године Комисија је заседала чак осам пута и усрећила су готово 1.000 породица.
Претходна година је за Министарство за бригу о селу била изузетно успешна, реализовани
су програми у чак 144 јединице локалне самоуправе у Србији, од укупно 174. У тесној
сарадњи са Српском академијом наука и уметности министар Кркобабић осмислио је значајне програме који су за кратко време променили слику села Србије. Допринос опоравку сеоских насеља било је оснивање Националног тима за препород села Србије, који окупља више од 80 стручњака и ауторитета из различитих области, а чији су копредседници министар Милан Кркобабић и председник Академијског одбора за село, академик Драган Шкорић.
- Деценијама смо указивали на проблем пропадања и пражњења села, али без успеха.
Коначно, спона САНУ и Министарства за бригу о селу је најбољи пример конкретне сарадње науке и државе. Препород села снажно је подржан конкретним програмима, а не само декларативно и резултати су већ видљиви - рекао је академик Шкорић.
Према Кркобабићевим речима неупитна подршка за овај програм долази од председника
Минибусеви бесплатни
СЕОСКОМ становништву значајно је олакшао живот Програм доделе бесповратних средстава за куповину минибусева, за три године возила је почело да користи више од 400.000 становника у 1.200 села. Само у току прошле године, превоз за своја села добило је 26 локалних самоуправа, а укупно од почетка програма их је 61. У групи најнеразвијенијих и девастираних је 35, док се 23 локалне самоуправе налази у пограничним подручјима, а чак 31 није до сада имало организован градски или приградски превоз.
"Михољски сусрети"
ШИРОМ Србије и ове године реализовани су "Михољски сурети села", манифестација коју је осмислио и заједно са песником Љубивојем Ршумовићем утемељио министар Кркобабић. Спортским такмичењима, вишебојем, изложбама, фолклорним наступима, укусним традиционалним јелима од јуна до децембра ова манифестација окупила је у рекордном броју око 200.000 учесника, из 1.500 села у 95 општинa широм Србије.
Задруге окосницa развоја
СВОЈ зацртани циљ н адмашио је Програм ревитализације задругарства "500 задруга у 500 села". За кратко време оживљене су мале фабрике под ведрим небом и враћено поверење у удруживање. Захваљујући овом програму основано је 1.100 нових задруга најразличитијих делатности широм Србије, које су данас окосница развоја својих средина. Финансијским средствима Министарства помогнуто је 207 задруга. Председник Академијског одбора за село, академик Драган Шкорић изразио је задовољство видљивим резултатима који су за кратко време постигнути.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)