РАЗАРАЈУ НАМ ЈЕЗИК, ЧУШАЈУ СРПСКИ КОРЕН: Патријарх и лингвисти упозорили на тешке последице примене Закона о родној равноправности
ЗАКОН о родној равноправности, који још од доношења 2021. изазива бројне реакције стручне јавности, са идеолошких позиција је против хришћанског начина живота утемељеног кроз хиљаде година око Српске православне цркве. Он прописује инжењеринг над српским стандардним језиком, а циљ овог документа је разарање српског културног обрасца у чијим темељима су СПЦ и српски језик. Кад би се он применио, од српске културе би остала Картагина.
На ово је јуче упозорено на научном скупу "Српски идентитет, српски језик и Закон о родној равноправности" у Народној библиотеци Србије, који су организовали СПЦ и Матица српска. У расправи, у Народној библиотеци Србије, учествовали су лингвисти и представници Српске православне цркве.
- Култура не треба и не сме да цепа друштво, да прави недоумице у друштву тако да појединац изгуби оријентир у простору и времену, а оцена је многих да Закон о родној равноправности баш то чини - на потпуно вештачки начин креира живот друштва и појединаца, дијаметрално супротан историјском искуству начина живота и савременим стремљењима нашег друштва - нагласио је патријарх Порфирије у поздравном говору. - Овај Закон има потенцијал да појединца дели изнутра диктирајући под претњом санкцијама људима потпуно несвојствен начин мишљења и општења. Овај Закон ствара могућност да млади нараштаји, форсирани притиском и манипулацијама оним што се зове "брејнвошинг", престану да буду оно што су Божијом вољом постали, оно што су по својој природи.
Председник Матице српске Драган Станић подсетио је да су овим Законом, који би у потпуности требало да почне да се примењује у јуну ове године, дефинисане казнене мере за оне који не буду хтели да га поштују:
- Ми треба да се вољно и страсно изражавамо сопственим језиком, а уводе се казнене мере којима треба се спроведе облик правног, државног насиља над оним ко не може својим бићем да прихвати прописани начин изражавања. На делу је облик насиља групације људи са извесним идеолошким опредељењем и против тога се мора борити. Закон није у целини неприхватљив, али у добром делу јесте.
Председник Одбора за стандардизацију српског језика САНУ Срето Танасић истакао је да српски језик није дискриминаторан ни према којим особама, и да се у њему, за разлику од неких других, никад не може сумњати о ком полу особе је реч:
- Српска јавност је обавештена да се управо овакав закон може донети, што није истинито. У смерницама Уједињених нација за равноправну употребу енглеског језика каже се да се такав језик може применити, а не мора. Ни у документу Европског парламента родно сензитиван језик се не намеће, нити се из темеља мењају језици. Насилна феминизација имала би несагледиве последице, између осталог, и укидање разлика између конкретног и општег, па и апстрактног мишљења - упозорио је Танасић.
Увод у легализацију педофилије
- ПОСЛЕДЊИХ 23 године направили смо правни, друштвени и образовни систем у коме је кривично дело постала не само борба да васпитавамо, дисциплинујемо у својој традицији и вери сопствену децу, већ да и о томе говоримо и да критикујемо нове помодне и екстремно штетне идеологије из чијег окриља долазе све лоше праксе и идеје које су потпуно овладале нашим универзитетима, а све више улазе и у школе - рекао је др Миша Ђурковић. - Забрањено нам је да говоримо и о томе да овај идеолошки систем свуда води демографском одумирању нација. Џендер идеологија и из ње проистекли закони јесу успутна станица у западним друштвима јасно препознатљиве агенде која на следећим корацима има актуелну припрему укидањем моногамног брака односно увођење законске полиаморије, затим декриминализацију, а потом легализацију педофилије, инцеста и зофилије као последњих табуа који су опстали.
Протојереј-ставрофор Велибор Џомић подсетио је на изреку "од луда језика у закону долазе многе неприлике" и навео разлоге због којих Закон није прихватљив за СПЦ и верујући народ:
- Поједине одредбе Закона нису у складу са Уставом Србије и имају изразито дискриминаторски карактер. Равноправност је уставни принцип, а не ексклузивно право које припада новоустановљеним џендерима, односно законски дефинисаном роду под којим се подразумевају ејџендери, адамс џендери, аероџендери, естетиџендери, елиусџендери, ембиџендери, астерџендери и још 62 до сада установљена џендера, односно рода. За СПЦ није прихватљив тзв. родно осетљив језик. Реч је о дивљој градњи у сфери права и насиљу над идентитетом српског народа. Циљ овог закона није да се нормирају постојећи друштвени односи, него да се у Србији и свуда где се говори српским језиком креира нова а ко зна где пројектована стварност, односно неки нови идентитет који је у потпуности стран историјском идентитету српског народа.
Стварање изопачених речи
- ОСИМ што законодавац није уважио меродаван став струке, није чак ни прихватио чињеницу да већина жена, у чије име је Закон усвојен, не желе да свој језик и биће предају "џендер идеолозима" - истакао је др Владан Јовановић. - Последице залагања против дискирминације жена су стварање изопачених речи и појмова српског језика. Екстремна намера законодавца је да сва лица женског пола у језику морају бити видљива код сваког носиоца занимања, положаја и слично. Џендер идеолози имају зацртане циљеве, а један од њих је да под плаштом заштите жена од дискриминације учини управо супротно - да уведе дискриминацију по разним основама у српско друштво.
Не треба прво мењати језик да би мењали друштво, истакла је професор др Рајна Драгићевић и упитала:
- Може ли се равноправност међу социјалним групама постићи суфиксима? Од седам главних суфикса за грађење именица које означавају жене, скоро половина служи искључиво за пежоративе. Такви су: -уша, -ача, -ара. Тако су настале речи аљкавуша, блебетуша, дивљакуша, алапача, глупача, лудача, торокача, вештичара, ђубретара, језичара, лажара, опајдара... Има и других мање продуктивних суфикса, као што је -уља: беснуља, грдуља, смрдуља.
Драгићевићева је изнела податак да од укупно 2.000 именица које означавају женска лица у речнику српског језика, има укупно 500 оних које означавају жену као носиоца особине.
- Чак 85 одсто тих именица има пежоративно значење! Јасно је да и именице које се насилно укључују у лексички систем српског језика не могу бити неутралне, а посебно не могу бити позитивно маркиране, већ ће се утопити у систем негативно маркираних именица - додала је Драгићевићева и упутила поруку онима "који би да врше језички инжењеринг" да им српски језик поручује да се о равноправностима међу половима ваља бринути у неким другим сферама, а не насилним грађењем нових лексема.
У Закону о службеној употреби језика и писма, који теба мењати, српски језик има лошији статус него мањински језици, оценио је професор др Милош Ковачевић и додао:
- Докле ће у Србији у закону о језику и писму, мимо осталог света, постојати законски неодређена "јавна употреба" супростављена "службеној употреби", и докад ће се закон о употреби језика и писма односити само на државне органе? Докле ће Србија бити једина земља у Европи која ће законски чувати садржај термина "службена употреба"? Докле ће у Србији закон о службеној употреби језика и писма бити несагласан са Уставом, који, као ни било који устав нити закон о језику било које друге европске земље, не познаје "јавну употребу језика и писма" супротстављену "службеној употреби језика и писма"? Одговор је јасан: све док је на снази постојећи Закон, који је понајвећи кривац за садашње врло тешко стање српскога језика и посебно ћирилице.
Препоручујемо
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (1)