И ОДЛИКАШИМА СМАЊЕНЕ ОЦЕНЕ: После измене закона, први пут на крају првог полугодишта владање ушло у просек
НЕОПРАВДАНИ изостанци и непримерено понашање најчешћи су разлози због којих је ђацима на крају првог полугодишта из владања уписана мања оцена од петице. Међу онима чије понашање није било примерено има чак и осмогодишњака, али и ученика са одличним успехом.
Највише смањених оцена из владања бележи се у средњим стручним школама, посебно оним које нису популарне међу малим матурантима.
Од септембра, први пут "несташлуци" и бежање са часова утичу и на просек. Иако је требало да измене Закона о основама система образовања и васпитања појачају дисциплину у школама, не зна се да ли је циљ постигнут, пошто школе не шаљу Министарству просвете извештаје о успеху и владању ученика на крају полугодишта, нити им је то икада неко тражио. Судећи по информацијама из појединих школа, нова правила нису повећала, али ни смањила број проблематичних ученика.
- Владање је сада као и сваки остали предмет. Више се не подразумева да ученик има примерено владање, већ се оцењује његово понашање, однос према настави и остало и даје оцена - каже Иван Ружичић, директор Гимназије у Чачку. - Од 963 ученика, на крају првог полугодишта примерено владање (5) је имало 95 одсто ученика, четворку односно врло добро - 31 ђак, добро (3)- шест, задовољавајуће (2) 10, док је један ученик из владања оцењен - незадовољавајуће (1).
Ружичић наводи да је, у односу на прошлу годину, за два одсто мање ученика са примереним владањем. Он истиче да је најизраженија разлика у броју гимназијалаца чије је понашање оцењено као задовољавајуће, а то значи са оценом 2, лане их било троје, а ове године 10.
- Најбоља мера коју је Министарство просвете могло донети је укључивање оцене из владања у просек, јер за описне оцене није било санкције као сада - каже Дарко Егер, директор ОШ "Кнегиња Милица" у Новом Београду. - Оцењује се понашање ученика у учионици, однос према другим ђацима, професорима, особљу, школској имовини... Најчешћи разлог за мању оцену из владања је непримерено понашање: причање на часу, ометање наставе, уништавање личне имовине ученика (цепање јакне). Нема јединица, али имамо одличних ученика чије владање није примерено. И то од другог до осмог разреда.
ОНЛАЈН НАСТАВА КАЗНА ИЛИ НАГРАДА?
ИЗМЕНАМА закона је предвиђено да ученици могу да буду суспендовани са наставе на најкраће пет радних дана, а најдуже до окончања васпитно-дисциплинског поступка.
Поступак се покреће за теже повреде обавеза ученика - насиље, злостављање, занемаривање, дискриминација, повреде угледа, части и достојанства, као и поседовање и употреба дроге, алкохола, никотинских производа, уношење оружја и других предмета којим може да се повреди друго лице у школи.
Док је на снази мера удаљења са наставе, родитељ ученика и ученик дужни су да се информишу о току наставе, а школа је у обавези да ученику достави материјал за рад како би се обезбедио континуитет у процесу наставе. Његово одсуство третира се као учење на даљину, односно онлајн настава.
Према речима Милорада Антића, председника Форума средњих стручних школа Београда, између 30 и 40 одсто ученика у појединим средњим стручним школама има смањену оцену из владања.
- Најчешће су то двојке и тројке, и то у школама које су ученици уписали, јер нису имали довољно бодова за ону коју су желели - наводи Антић. - Из тих разлога беже са наставе, због чега им се и смањује оцена из владања. Следи непримерено понашање, односно ометање часа, расправа са професорима, вређање. Иако постоји могућност да директор школе поднесе прекршајну пријаву против родитеља, рецимо, због великог броја изостанака, то се не дешава.
Изостанци су "болна" тачка и у Графичко-медијској школи у Београду и основни разлог што владање није - примерено. Директор Милош Букумира каже да више проблема има са родитељима који бесомучно правдају своју децу, а дијагоноза од које већина болује и појавила се пре пар година је - "фобија од школе".
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)