КОНТРОЛОРИ И ЗА ЈЕДНАКОСТ ПОЛОВА: Органи власти и фирме до 31. јануара у обавези да доставе извештаје о родној равноправности

КОЛИКО жена учествује у органима власти, колико су заступљене у предузећима, имају ли идентичне плате за сродне послове као њихове мушке колеге, знаће се после подношења извештаја на које власт и послодавце до краја месеца обавезује Закон о родној равноправности.

КОНТРОЛОРИ И ЗА ЈЕДНАКОСТ ПОЛОВА: Органи власти и фирме до 31. јануара у обавези да доставе извештаје о родној равноправности

Фото: Танјуг/Страхиња Аћимовић

Наиме, органи јавне власти и послодавци који имају више од 50 запослених и радно ангажованих дужни су да, најкасније до 31. јануара, Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог доставе податке у складу са Законом и два правилника: о вођењу евиденције и извештавању о остваривању родне равноправности, и о изради и спровођењу Плана управљања ризицима од повреде принципа родне равноправности.

Како кажу у Министарству за људска и мањинска права за "Новости", према Глобалном извештају Светског економског форума о родном јазу за 2022. годину, Србија је на 23. месту када је у питању генерално стање родне равноправности, испред САД које су на 27. месту, као и Црне Горе (на 54. месту), Северне Македоније (на 69. месту) и БиХ (на 73. месту). Најбоље су рангиране нордијске земље - Исланд, Финска, Норвешка и Шведска.

- Напредак је забележен и у приступу жена образовању и по том критеријуму наша земља је напредовала за 15 места (у 2022. години је била на 37. месту, а 2021. на 52). По критеријуму здравствених услова и животном веку, Србија је напредовала за чак 18 места (у 2022. години је била на 71. месту, а 2021. на 89) - кажу у овом министарству.

Најбоље смо рангирани када је реч о учешћу жена у политичком животу, где две године заузимамо 21. место.

Изазов, као и у другим земља, јесте платни јаз.

- Према подацима РЗС-а, родни јаз у зарадама, тзв. платни јаз, у Србији у септембру 2022. године износио је 14,4 одсто, будући да су мушкарци просечно зарађивали бруто 110.915 динара, а жене 94.911 динара. Према критеријуму укључености жена у економски живот, Србија је са 54. места у свету у 2021. пала на 77.

Фото Shutterstock

Заступљеност жена међу корисницима подстицајних средстава за развој предузетништва у свим привредним областима још је мала. Према подацима АПР-а, мушкарци су три пута заступљенији међу заступницима и оснивачима привредних друштава, па у наредном периоду треба финансијски подржати већу заступљеност жена међу корисницима кредита ради покретања сопственог бизниса, а нарочито у пољопривреди, кажу у ресорном министарству.

После избора 3. априла 2022, у Народној скупштини било је, од укупно 250 народних посланика, 90 жена.

Прошле године сачињен је и Извештај о остваривању родне равноправности у Србији за 2022. годину захваљујући достављању података 5.870 органа јавне власти и послодаваца, тела за родну равноправност на различитим нивоима власти, политичких странака, синдиката и удружења - укупно 11.745 прилога и извештаја поднетих Министарству. Број достављених прилога и извештаја био је пет пута већи него годину пре.

Шта је то што органи власти и предузећа морају да доставе, а на основу чега се формира слика о стању родне равноправности?

Између осталог, достављају изводе из годишњих планова рада који се односе на примену посебних мера за остваривање и унапређивање родне равноправности, као и годишње извештаје. Дужни су да воде и евиденцију о запосленим и радно ангажованим лицима разврстају по полу, на прописаном обрасцу, и да је једном годишње достављају Министарству. Разврставање према полу, осим на мушки и женски, укључује и друге родне идентитете. Органи јавне власти су у обавези да спроводе родну анализу буџета и да приходе и расходе планирају с циљем унапређења родне равноправности.

КАЗНЕ ОД 5.000 ДО ДВА МИЛИОНА

Уколико неко "заборави" на законске обавезе, запрећене су казне до два милиона динара! За прекршаје послодаваца, осигуравајућих друштава и средстава информисања распон казни је од 50.000 до два милиона динара. Одговорна особа у фирми може се казнити са 5.000 до 150.000 динара, а предузетник 10.000 до 500.000 динара. Предвиђена казна за одговорну особу у органу РС, територијалне аутономије или локалне самоуправе је 5.000 - 150.000 динара. Казне за прекршаје партија су од 50.000 до два милиона динара, баш као и за синдикалне организације.

Сви органи власти, без обзира на број запослених и радно ангажованих, обавезни су да донесу План мера за отклањање ризика од повреде принципа родне равноправности и да о томе обавесте Министарство. Синдикалне организације и политичке партије обавезне су да израде План за остваривање и унапређивање родне равноправности и такође га доставе Министарству. Наравно, сви достављају и извештај о реализацији.

И тела за родну равноправност на свим нивоима одлучивања достављају Министарству податке из евиденције и извештаје, а органи власти који имају више од 50 запослених морају да одреде особе задужене за родну равноправност.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.

07. 01. 2025. у 18:50

ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.

07. 01. 2025. у 18:12

Коментари (1)

МЕЛБУРН, НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ: Прекинут меч Новака Ђоковића и неће се наставити