ИДЕОЛОШКО НАСИЉЕ НАД ЈЕЗИКОМ И ИДЕНТИТЕТОМ: СПЦ и Матица српска- родно осетљив говор је у супротности са стандардним и неуставан је
НЕ може власт да законским нормама, противно науци о српском језику, под претњом кажњавања прописује обавезну употребу такозваног родно осетљивог, уместо стандардног српског језика и да се, увођењем ове нове врсте вербалног деликта, новчано и затворски кажњавају грађани зато што у сопственој земљи говоре српски. Заснован на "родној" (џендер) идеологији, тај језик је у супротности са стандардним српским и као такав је неприхватљив за Српску православну цркву, Матицу српску, Одбор за стандардизацију српског језика и већину грађана Србије.
Ово је један од закључака недавног научног скупа "Српски идентитет, српски језик и Закон о родној равноправности" на коме су учествовали наши најугледнији језикословци и представници СПЦ. Уз напомену да је за српски народ равноправност свих људи, без обзира на пол, расу и вероисповест, темељна вредност која вековима одређује начин његовог живота и нормирана је Уставом Србије, у документу се још наводи:
- Нажалост, већи број правних норми Закона о родној равноправности није усклађен с појмом равноправности по слову и духу Устава Србије. Бројним законским нормама, према званичном ставу Одбора за стандардизацију српског језика, врши се насиље над српским језиком као значајним чиниоцем идентитета српског народа, будући да је ова неприродна језичка структура, названа "родно осетљив језик", Законом уведена као обавезна.
Језички стручњаци и представници СПЦ подсећају да је Закон о родној равноправности неуставан зато што Устав Србије не познаје категорију рода, него (у члану 15) прописује равноправност жена и мушкарацa:
- Појам "рода" из Закона о родној равноправности нема никакве везе с појмом рода у српском језику, па ни с његовим историјским и до данас очуваним значењима, већ је утемељен на антихришћанским и антицивилизацијским одређењима више од стотину различитих "родова" (џендера) као друштвених конструката који су већ у употреби у појединим државама у свету, и искључиво је у функцији такозване родне (џендер) идеологије која је једнострано наметнута дискриминаторним и неуставним одредбама поменутог закона, као и Законом о изменама и допунама Закона о забрани дискриминације од 2021. године.
Потписници документа
На скупу "Српски идентитет, српски језик и Закон о родној равноправности" су, поред Станића и Ђурковића, учествовали и др Срето Танасић, председник Одбора за стандардизацију српског језика, проф. др Александар Милановић, председник Савета за српски језик, проф. др Милош Ковачевић, др Јованка Радић, проф. др Рајна Драгићевић, проф. др Исидора Бјелаковић, проф. др Виктор Савић, др Владан Јовановић, научни саветник, др Марина Спасојевић, виши научни сарадник, доц. др Катарина Беговић, др Душан Илић, самостални истраживач Марија Стајић, адвокат Момир Радић, адвокат, као и протојереј-ставрофор Велибор Џомић и Оливера Јовановић, главни и одговорни уредник "Православља". Они су и потписници документа у коме се у форми закључака изнети аргументи за укидање Закона о родној равноправности.Изражавајући велику забринутост због намера да се идеолошко насиље над српским језиком и идентитетом спроводи од основних школа до универзитета путем уџбеника и наставних програма, потписници документа указују да је реч о насилно уведеном специфичном виду изражавања. При том се под плаштом уклањања такозваних родних стереотипа намеће промена свести и начина живота појединца и друштва у целини, промовишу се идеологија, политика и пракса LGBTQIA+ од вртића, преко основних и средњих школа до универзитета и свакодневног живота свих грађана, што заговорници ове идеје и не крију.
- Прописано је да се насилно увођење такозваног родно осетљивог језика финансира из републичког буџета, односно од средстава свих грађана Србије, као и од средстава предузећа, привредних друштава и других установа сваког месеца - пише у документу. - Због тога је овај закон дискриминаторан према апсолутној већини грађана Србије. А, јавност треба да зна да ће више од 10.000 повереника, односно комесара пратити његову примену. Како повереник за заштиту равноправности користи Закон о забрани дискриминације као средство притисака и претњи према оним научницима и интелектуалцима који се јавно залажу за очување традиционалног брака и породице, нас је, као и друге грађане, овај државни службеник инкриминисао.
Законом о родној равноправности грубо се нарушава унутрашња аутономија СПЦ, као и уставна одвојеност цркава и верских заједница од државе, а за Матицу српску потпуно је неприхватљиво увођење новчаних и затворских казни и разних облика правног насиља у тако нејасном проблематском пољу, у којем нови појам рода има засада око стотину различитих значења, с могућношћу њиховог даљег умножавања.
- Ако смо разумни и ако доносимо промишљене одлуке, ова иницијатива би морала да има ефекта. Није разумљиво да се спроводи правно-државно насиље над људима који имају одређене ставове у вези са језичком нормом и лепотом језичког изражавања, јер то би био суноврат свих социјалних релација. Овај проблем отвара страшно поље искушења и не би требало подлећи притисцима одређених идеолошких групација које као да желе да унесу хаос - каже за "Новости" проф. др Драган Станић, председник Матице српске, и додаје да се не противи јавном дијалогу оних који су за Закон и оних који су против, да се види чија је аргументација паметнија и јача.
Шта ћемо предати потомцима
ПОТПИСНИЦИ документа предложили су да Синод СПЦ, Матица српска и Одбор за стандардизацију српског језика оснују заједничко тело, састављено од истакнутих научника из различитих области, које ће се интензивно бавити овим важним питањем све док не буде донето решење у корист српског народа и свих грађана Србије.- Сви смо у обавези, а посебно држава, да негујемо, чувамо и штитимо српски идентитет, српски језик, ћириличко писмо, српску културу и српско наслеђе како бисмо их могли предати нашим потомцима - истичу они.
Миша Ђурковић, директор Института за европске студије, подсећа да би од 1. јуна требало да почне примена свих одредаба Закона које се тичу употребе родно сензитивног језика у јавном простору:
- Једни неће знати како да га примењују, други неће хтети а предвиђене су озбиљне, радикалне и драконске санкције. Држава је себе довела у проблем доношењем овог закона. Постоји неколико потенцијалних могућности како да се проблем реши. Једна је да охрабримо Уставни суд пред којим се налази иницијатива за оцену уставности појединих чланова закона да их стави ван снаге. Или да нови парламент донесе меру суспензије или привремене суспензије или измене Закона. Ово је позив да држава започне дијалог са СПЦ и Матицом српском.
Препоручујемо
ДАНАС ЈЕ КРСТОВДАН: Ево шта ваља да урадите како вам година не би била наопака
18. 01. 2024. у 07:15
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)