УСПОСТАВЉА СЕ СИСТЕМ ЗА ПРЕНОС ХИТНИХ ПОРУКА: Грађанима стижу информације о могућим опасностима и упутства за реаговање

З.У.

02. 02. 2024. у 13:56

Министар унутрашњих послова Братислав Гашић изјавио је данас на првом састанку Посебне радне групе за успостављање система за пренос хитних информација грађанима, у случају најаве или појаве опасности од елементарне непогоде или техничко-технолошке несреће, да ће примена овог система у великој мери утицати на смањење ризика по животе и имовину грађана Србије.

УСПОСТАВЉА СЕ СИСТЕМ ЗА ПРЕНОС ХИТНИХ ПОРУКА: Грађанима стижу информације о могућим опасностима и упутства за реаговање

Фото: МУП

- Досадашња искуства су нам показала да традиционални системи јавног узбуњивања нису у могућности да сами адекватно одговоре потребама грађана и изазовима модерног времена, због чега смо одлучили да и Република Србија, по угледу на друге државе које имају сличан систем за пренос хитних информација грађанима, унапреди постојећи систем имплементацијом такозваног „Cell Broadcast“ система. Он ће омогућити становништву да благовремено предузме одговарајуће мере ради заштите сопствених живота, живота својих ближњих и других чланова заједнице -  рекао је министар Гашић по чијем је налогу формирана Радна група којој председава Лука Чаушић, вршилац дужности помоћника министра, начелника Сектора за ванредне ситуације МУП.

Систем за пренос хитних информација грађанима, према речима министра Гашића, омогућиће слање звучног сигнала који је праћен текстуалним упозорењем и инструкцијом о поступању на све мобилне уређаје у оквиру неке дефинисане територије и у комбинацији са сиренама за узбуњивање и порукама које емитују медији, требало би да омогући да информација стигне до највећег могућег броја људи.

Такође, како је истакао, осим обавештења о опасностима које прете порука ће садржати и мере које је хитно потребно предузети, како би се негативне последице свеле на минимум.

Осим припадника МУП које је, сходно Закону о смањењу ризика од катастрофа и управљање у ванредним ситуацијама, задужено за рано упозоравање, обавештавање и узбуњивање, у Радној групи учествују представници Министарства информисања и телекомуникација, Регулаторног тела за електронске комуникације и поштанске услуге (РАТЕЛ), свих оператера мобилне телефоније, као и свих релевантних институција попут Директората за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије, Републичког хидрометеоролошког завода, јавних водопривредних предузећа „Србијаводе“ и „Воде Војводине“ и Републичког сеизмолошког завода.

- Уверен сам да ћемо кроз заједничке активности максимално допринети развоју овог веома важног сегмента система безбедности у нашој земљи -  закључио је министар Гашић.

Министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић истакао је да је данашњим састанком отпочео рад на осмишљавању и реализацији система за пренос хитних информација грађанима:

- Циљ је да се омогући истовремени пренос порука до свих оних грађана који се налазе на подручју захваћеним елементарном непогодом или техничко-технолошком несрећом. Постоје различити начини да се ово уради у сарадњи са телекомуникационим оперaторима, коришћењем СМС порука или CBS система, а крајњи циљ је увек исти - да помогнемо да грађани буду благовремено информисани о разним појавама опасности, непогода и несрећа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

НОВА ПРИЛИКА ЗА МЛАДЕ У НИС-У: Пета сезона програма „NIS ENERGY”