НА МЕСТУ СТРАДАЊА СРБА И ЈЕВРЕЈА СВЕТИОНИК СЕЋАЊА НА ЖРТВЕ НАЦИСТА: Централна кула на Старом сајмишту обновљена, спремна за сталну поставку

РЕКОНСТРУКЦИЈА, санација и адаптација Централне куле у оквиру Меморијалног центра "Старо сајмиште" завршена је у рекордном року, чиме је обезбеђен изложбени простор за сталну поставку, потврдила је за "Новости" др Кринка Видаковић Петров, директорка овог меморијала.

НА МЕСТУ СТРАДАЊА СРБА И ЈЕВРЕЈА СВЕТИОНИК СЕЋАЊА НА ЖРТВЕ НАЦИСТА: Централна кула на Старом сајмишту обновљена, спремна за сталну поставку

Фото: Беоинфо

На сталној поставци биће презентован историјат Сајмишта почев од 1937. године, када је направљена Кула и простор предратног велесајма, преко његове трансформације у нацистички логор, све до поратног периода, када су бараке коришћене за акцијаше, а преостале зграде за уметничку колонију.

- Меморијални центар основан је у априлу 2022. године као републичка, тј. национална установа културе сећања, а већ у јулу, кад још нисмо имали ни канцеларије, почели смо обнову Куле. Расписали смо тендер, Завод за заштиту споменика културе Београда направио је пројекат и пратио његову реализацију, будући да је здање заштићени споменик културе, и ангажовали смо грађевинску фирму специјализовану за рестаурацију историјских грађевина. Овај огромни посао урадили смо сарађујући с Министарством културе и с њиховом великом подршком - прича директорка Меморијала.

РАТНИ ЗАРОБЉЕНИЦИ

ДЕО логора на Сајмишту нацисти су користили за ратне заробљенике. Бараке су биле на месту данашњег Тржног центра "Ушће", где је пре рата организација ТОТ смештала немачке избеглице из Бесарабије. У том логору било је заробљених италијанских војника, припадника грчког и албанског покрета отпора, чак и један амерички пилот.

У Централној кули коју је пројектовао предратни архитекта Александар Секулић, у складу са тадашњим савременим идејама и под утицајем конструктивизма, када се оформи поставка биће изложени фотографије, документа, лични предмети страдалника, и докази о нацистичким злочинима,

Сва Секулићева архитектонска решења су задржана приликом обнове зграде, додато је двадесетак стубова који се споља не виде, а који ће држати бетонски кров. Чувени торањ морао је да буде демонтиран део по део. Будући да су и арматура и бетон толико пропали да нису могли да држе јарбол, урађене су аутентичне реплике и враћен оригинални јарбол. Цела Кула служиће као јединствени изложбени простор.

- Меморијални центар чини прве кораке да Сајмиште претвори у кључни споменик културе Београда и Србије, у светионик културе сећања, коју смо неподношљиво лако и дуго запостављали. Нашли смо старе слике на којима се види да је на врху јарбола застава Краљевине Југославије. Сходно томе, поставили смо заставу Србије - објашњава наша саговорница, и додаје да је урађен огроман посао јер је далеко теже обновити трошну и стару зграду, него сазидати нову.

Зграде некадашњег логора на Сајмишту специфичне су по томе што је то био вероватно једини новоизграђени простор у Европи коришћен за тако страшан казамат. У осталим земљама за логоре су коришћене касарне и бараке, док је у нашој престоници употребљен комплекс зграда стар једва четири године и грађен по највишим стандардима тога доба за Београдски међународни сајам. Друга специфичност је да Централна кула ни у шестоаприлском бомбардовању 1941, ни у оном савезничком, за Ускрс 1944, није оштећена. Југословенски павиљони око ње су толико уништени да су после рата морали да буду порушени, док су на Кули само попуцала стакла.

- У Кули никада није био смештај за логораше, већ су се ту налазиле канцеларије команде и официра. У једном делу Гестапо је уписивао у картоне све оне који су у логор доведени. Нису сачувани картони свих 40.000 људи, али јесу од њих неколико хиљада. После рата, у бараке око Куле смештани су млади акцијаши, који су учествовали у исушивању и изградњи Новог Београда. Још је предратна идеја била да се град шири на леву обалу Саве, што је омогућено изградњом Моста краља Александра (данашњи Бранков мост), а Сајам је био први корак у том ширењу. Пошто су бригадири измештени да раде на путевима и пругама, на предлог Моше Пијаде, три преостале зграде, укључујући и Кулу, претворене су у атеље. Ту је стварала и вајарка Олга Јеврић све до смрти, док је у Италијанском павиљону био атеље Миће Поповића - прича наша саговорница.

ИТАЛИЈАНСКИ ПАВИЉОН

У следећој фази радова, на реду је израда пројектне документације за обнову Италијанског павиљона, коме ће бити враћен аутентичан изглед. Павиљон још није испражњен, у њему су уметнички атељеи. За почетак мора да се нађе други смештај уметницима, а потом да се пренесе власништво са Града Београда на Републику.

Подсећа и да је у првој фази, од децембра 1941. до маја 1942, када је то био Јеврејски логор Земун, кроз њега прошло око 6.500 Јевреја, највише жена и деце, који су готово сви убијени у гасном камиону (душегупки), на путу до Јајинаца. Тада је у овом логору било заточено и 500 ромских жена и деце. У другој фази, од маја 1942. до краја јула 1944, кроз транзитни, тј. Проходни логор, који је то најмање био, а много више логор смрти, прошло је 31.000 заточеника, највише Срба из НДХ. Било је и заробљених партизана, али и четника. У овој фази, убијено је око 11.000 људи исцрпљивањем, стрељањем, вешањем, батинањем, ускраћивањем хране, воде и услед болести и епидемија. Укупно је усмрћено око 17.000 мушкараца, жена и деце.

- Најчешће су овде смештани цивили са Козаре или из Јасеновца, које су усташе слале на Сајмиште. Немци су тражили младу радну снагу, коју ће депортовати у логоре за присилни рад. Око 4.000 њих послато је на принудни рад у Норвешку, а само 1.000 је преживело. После капитулације Италије, Немци преузимају одређене италијанске територије, укључујући Косово и Метохију. СС Скендербег дивизија, састављена од локалних Албанаца, добија задатак да похапси Јевреје с Косова и депортује и њих на Сајмиште. Након три недеље, ови несрећни људи депортовани су даље, у Берген-Белсен, где су многи убијени - прича Кринка Видаковић Петров.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети Трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

Коментари (0)

УКРАЈИНА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Не може да верује које санкције су управо укинуте Русији