НЕЋЕ БИТИ НОВИХ РОКОВА ЗА ЗАХТЕВЕ: У реституцији донета 5.522 решења о обештећењу старих власника
АГЕНЦИЈА за реституцију до сада је донела укупно 5.522 решења о обештећењу старих власника којима је одузета имовина након Другог светског рата и у којима је утврђен укупан износ обештећења од око 193 милиона евра, изјавио је за Танјуг директор Агенције Страхиња Секулић.

лого
Навео је да је закључно са јануаром ове године старим власницима враћено 5.248 пословних простора, 1.220 станова, као и 1.406 зграда са укупно 7.874 објекта укупне површине 579.000 квадрата.
- До сада је укупно враћено и грађевинско земљиште у површини од око 683 хектара, пољопривредно земљиште у површини од око 94.620 хектара, док је површина шума и шумског земљишта који су враћени око 7.030 хектара - рекао је Секулић.
Он је додао да додатних рокова за подношење захтева за реституцију неће бити, јер, како је нагласио, тиме би се држава држала стално у недефинисаном односу према својој имовини.
- Зато је битно да смо ми након већ две године, имајући добру евиденцију, утврдили колико се имовине потражује и данас имамо одличну комуникацију са свим државним органима.
Када се планира инвестиција или отуђује неки део државне имовине, било да то отуђују локалне самоуправе или републичка министарства или други ентитети у оснивању српске државе, ми имамо податке о томе.
Према његовим речима, у наредних четири до пет г о дина требало би да се донесу сва решења о праву на обештећење, јер је тренутно од укупно поднетих захтева око 90 одсто њих решено.

Страхиња Секулић, Фото Танјуг
Секулић је нагласио да је закон предвидео да је максимални износ обештећења који може да се исплати наследницима, са каматом, 500.000 евра, додајући да ограничења за минималне исплате нема и да се на основу до сада донетих решења исплата кретала од око 100 евра па до предвиђеног максимума.
Он је подсетио да је поступак обештећења старих власника, који су имали прилику да у периоду од 2012. до 2014. пријаве своја потраживања, почео пре три године и да исплата након позитивно донетих решења тече без икаквих проблема.
- Током године имате две исплате, односно у јануару доспевају обвезнице, а у марту се исплаћује аконтација. Држава оне обавезе које је преузела, испуњава у једном дану. До сада, нисмо имали ниједну жалбу. Буде неких техничких проблема, али то решавамо врло брзо, са Управом за јавни дуг који је надлежан за исплату у обештећењу - објаснио је Секулић.
Он је навео и да од тренутка доношења решења власници треба да буду потпуно обештећени у наредних 12 година.
У фонду две милијарде евра
СЕКУЛИЋ је нагласио и да је Законом о враћању одузете имовине и обештећењу предвиђен фонд за обештећење од две милијарде евра, док је укупна вредност имовине процењена на 13,5 милијарди евра.
- Држава Србија не би могла да изнесе тај терет, а ниједна држава у Европи није ишла на потпуну реституцију, која се код нас помиње. Значи, увек се мора водити рачуна, пре свега о макроекономској стабилности земље, јер је обим одузимања имовине био огроман. Овако како Србија као држава поступа је фер - објаснио је Секулић.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)