ПРВИ НЕМАЧКИ БРОД СЕ ВАДИ СА ДНА ДУНАВА: Почиње уклањање нацистичке речне флоте
ПОМОЋНИК министра за водни саобраћај Предраг Петровић рекао је да Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре тренутно ради истраживање на пројекту "Уклањање потопљене немачке флоте код Прахова" и да се очекује да први брод из Дунава буде извађен ове године.

Потопљени немачки бродови увек "изроне" при ниском водостају Дунава, Фото Б. Субашић
Он је рекао да ће истраживање показати на који начин ће моћи да се изместе бродови и да је циљ уклањања флоте да се омогући прописана ширина пловног пута и да се пловни пут учини безбедним за све учеснике.
Петровић је објаснио да је пројекат изузетно сложен и да ће трајати пет година, као и да ће од неких 200 или 180 бродова који су потопљени, гледати да извуку 21, а можда чак и 23, у зависности од тога колико они сметају пловном путу.
Потопљена немачка флота угрожава пловни пут, јер га сужавају са 180 метара, на 90 метара, додао је он.
- Када падне вода, односно у условима нижег водостаја, имамо ситуацију да се бродови буквално на том делу Дунава мимоилазе, због потопљене флоте, што никако није безбедно - рекао је он.
Самим уклањањем, како објашњава Петровић, биће омогућена безбедна пловидба, али и бржи проток људи и робе.
- Комплетне информације имаћемо када се поднесе истраживачки извештај, који опет зависи од стања и услова на терену, могућности роњења, снимања, јер вода је жива ствар, а временски услови некада иду наруку, некада не - рекао је Петровић.
Како је рекао, сумња се да на тим бродовима има мина.
- Људи који раде су професионалци, тако су и бирани и због тога ћемо овај пројекат довести безбедно и успешно до краја - рекао је он.
Он додаје да има различитих историјских прича и извора и да на то обраћају пажњу људи који раде на овом пројекту, а истраживање ће рећи како ће се уопште вадити бродови који су 80 година под водом.
- Дефинитивно је у том конвоју постојао брод-болница, били су и миноловци са минско-експлозивним средствима. Сама флота је бројала негде око 220 бродова, а неких 20 је успут потопљено - рекао је Петровић.
Постоји одређени ниво воде када могу да се ваде бродови из реке.
- Како ће бити уклањање, да ли ће се бродови вадити у целости или ће се вадити из делова, или ће неки делови бити само склоњени са пловног пута то ћемо видети.
Урадићемо то да буде најбезбедније и најбоље, да се задовољи сврха циља и пројекта, али првенствено морамо пазити на безбедност свих који учествују у том пројекту - рекао је он.
Петровић је рекао да се нада да ће ове године први брод бити извађен из Дунава.
- У току ове године сигурно ће почети вађење. Све зависи од метеоролошких услова, од брзине воде, од видљивости, од могућности роњења. На крају, морамо задовољити и одређене факторе заштите природе, јер у неким периодима године не може ту да се ради, због мрешћења моруне и јесетре. Надам се и мени је жеља да то буде у току ове године - рекао је он.
Операција "Дунавски вилењак"
ОПЕРАЦИЈА "Дунавски вилењак" је представљала неуспешан покушај пробоја око 200 патролних чамаца, санитетских бродова и баржи немачке црноморске флоте Дунавом од Црног мора до Београда у септембру 1944.
Одлуку да се флота потопи донео је адмирал Паул Зиб, јер су и совјетске јединице почеле да стижу до Дунава, а потапање је урађено 7. септембра код Прахова и 14, 16. и 17. септембра код Брзе Паланке.
Процењује се да је током операције "Дунавски вилењак" потопљено између 160 и 220 немачких бродова на путу од Црног мора до луке Прахово у близини Неготина, а према неким историјским документима, са бродова је евакуисано 1.600 рањеника. Неколико бродова је извађено после рата и служили су у речној флоти ЈНА.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (1)