"НОВОСТИ" ДОБИТНИЦИ БОРБИНОГ ПРИЗНАЊА: Одржана академија поводом 102 године постојања (ФОТО/ВИДЕО)
СВЕЧАНОМ академијом у Дому војске данас је обележено 102 године постојања имена новинске куће Борба и четири године истоименог часописа за културу, у присуству бројних званица из политичког и јавног живота.
У свом обраћању, министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић је честитао "изузетно важан и успесима саткан јубилеј постојања чувеног имена Борба".
Јовановић је подсетио да је Борба као дневни лист била колевка домаћег журнализма, а излазећи 80 година из зграде на тргу Николе Пашића, на чијем врху је натпис са њеним именом, постала је "један до симбола Београда".
Подсетивши да је Борба покренута 1922. године у Загребу, Јовановић је додао да је у постратном наставку свог постојања у Београду постала институција и покренула на десетине штампаних издања од дечијег Кекеца, преко дневника Вечерње новости и Спорта. Према његовим речима, за Борбу су писала најоштрија пера српског новинарства, али и културне елите, попут Добрице Ћосића, Милоша Црњанског, Иве Андрића, Богдана Тирнанића и других. Борба је била и покретач позоришта Атеље 212 , а у њеној згради 1970. године покренута је радио станицу Студио Б, подсетио је министар.
Јовановић је нагласио да је данас Борба месечни часопис штампан на ћирилици, као подршка том писму, чија је идеја и задатак да грађанима Србије пружи могућност едукције и уживања у темама културе, традиције, образовања и других. Истакавши виталну важност очувања штампаних издања, као последњих бастиони великих имена колумни и коментара, Јовановић је додао да Борба данас држи висок ниво професионализма, поткован неговањем правих вредности.
Помоћница у Министарству културе за културно наслеђе и дигитализацију Данијела Ванушић је подсетила да је лист Борба пратио судбину земље у којој је настао, гасио се, појавивши се на крају као часопис посвећен култури. Ванушић је оценила да је Борба током постојања била синоним квалитетног извештавања, аналитичког промишљања стварности и да је то место где су објављивали најзначајнији новинари, књижевници и културни посленици.свог времена. Навевши да је Борба у великој мери обликовала изглед наше модерне културе и новинарства, Ванушић је оценила да је пре "пар година група истинских професионалаца изабрала оно најважније, а то је култура и њоме удахнула нови живот препознатљивом наслову".
У свом обраћању, директор Борбе Андрија Јоргић је подсетио да је Борба излазила током Другог светског рата на подручју Ужичке републике, а од 1944. године у ослобођеном Београду. Јоргић је истакао да је Борба "била симбол борбе против фашизма, а данас је симбол борбе за културу", и да за часопис данас пишу младе снаге, којма је пожелео да буду коректни новинари и да израсту у добре и племените људе. Борбина признања за хуманитарни рад, допринос култури, традицији, историји и друге друштвене активности уручена су представницима Универзитетске библиотека "Светозар Марковић“, Културног центра Ниш, Хуманитарној организацији "Срби за Србе“ и Музеју Козаре из Приједора. Плакете су добили и Српско културно друштво Марибор, Општина Врњачка Бања, Туристичка организације Крагујевца, Музеј Николе Тесле, Нина Мијаиловић, Биљана Шахримањан Обрадовић и породица Велимира Бате Живојиновића (1933-2014) поводом заједничке организације изложбе о чувеном глумцу. Борбини добитници су и Данијела Вујичић, Бранко Бојовић из састава Саншајн, компанија Новости, Студио Б, лист Ало, портал Република, Дунав телевизија, Радио Косовска Митровица, телевизија Мост, Радио-телевизија Републике Српске и емисија "Јутро" телевизије Прва. Плакете су добили и водитељка емисије "Јутро са душом" телевизије Пинк Јована Јеремић, најбољи радник Борбе Бранислав Ерцеговац, док је специјално признање "За најборбенију" у 2023. години додељено је младој певачици Павлини Радовановић из Ораховца.
Радовановић је поручила да се "у овој награди налазе све борбе које су се десиле на Косову и Метохији, сви дивјунаци са Кошара, Паштрика, Косовског боја и много борби". "У овој награди се налазе и уснули јунаци Стефан, Бојан и Игор, који су јуначки страдали", поручила је Радовановић, која је потом извела пар песама уз клавирску пратњу. У оквиру Свечане академије приказан је кратак документарни филм о Борби, а химну "Боже правде", а потом и неколико старих народних песама су отпевале Тамара и Татјана Ђекић.
БОНУС ВИДЕО: Председник Вучић "Новостима" доделио Сретењски орден
(Танјуг)
Препоручујемо
БРНАБИЋ ДОБИЛА НАГРАДУ ОД ЕМИРАТА: Признање за изузетан рад председнице Владе Србије
16. 02. 2024. у 13:08 >> 13:23
ИМПРЕСИОНИРАН САМ ХРАБРОШЋУ: Арно Гујон о "Најплеменитијем подвигу"
14. 02. 2024. у 14:43
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: "Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата"
ПЕВАЧИЦА Милица Тодоровић ужива у новој љубави. Како преносе домаћи медији, већ неколико месеци је у вези с бизнисменом Мариом, познатим у градским круговима, који избегава јавно експонирање.
11. 01. 2025. у 15:28
Коментари (0)