ПОДСТАНАРСКА МУКА СВУДА ИСТА: Колико кошта изнајмљивање станова у великим градовима региона

Е. В. Н.

26. 02. 2024. у 11:04

КИРИЈЕ за станове у великим градовима у региону отишле су у небо, јављају дописници "Новости".

ПОДСТАНАРСКА МУКА СВУДА ИСТА: Колико кошта изнајмљивање станова у великим градовима региона

Фото Shutterstock

За грађане са просечним примањима изнајмљивање некретнине је постало прави луксуз, а многе који зарађују испод просека поскупљење ренте је довело на руб егзистенције.

Поређење ренте за једнособан стан, показује да најмање на месечном нивоу плаћају подстанари у Бањалуци, од 200 до 250 евра, и Скопљу где је потребно издвојити од 220 до 320 евра. Највећа цена најма за некретнину исте структуре је у Подгорици, Загребу и Љубљани, а креће се од 350 до 700 евра. Београд је негде између ове две категорије, закуп једнособних станова углавном иде од 300 до 500 евра.

Како за "Новости" објашњава Александра Михајловић, са портала специјализованог за некретнине "4зида", цене издавања станова варирају у односу на локацију и квадратуру.

- Сада је просечна оглашена цена на нивоу Београда за гарсоњеру 290 евра, за једнособан 380, а за двособан 700 евра месечно - каже Михајловићева. - Анализа на нашем порталу показује да је најскупље оглашен стан у главном граду на Савском венцу. Његов месечни закуп је 9.500 евра, а у питању је петособан намештен стан са гаражом.

Она наводи да је у односу на прошлу годину приметан је пад цена за све структуре станова.

Просечна оглашена кирија за гарсоњеру на крају 2023. била око 400 евра, једнособног стана 500, а за двособан је требало издвојити 1.260 евра. Цене се, како додаје, нису вратиле на ниво цена из 2019. али сада бележе стагнацију.

- Најтраженији су станови до 50 квадрата - каже Михајловићева.

- Звездара је, због свог положаја омиљена дестинација оних који долазе да живе у Београду, а желе да буду близу центра града. Миријево, које такође припада овој општини, једно је од насеља које највише привлаче младе брачне парове и породице са децом.

Фото Shutterstock

Цене најма станова у великим хрватским градовима отишле су у небо и стално расту.

Једнособни стан у центру Загреба може да се изнајми од 400 до 700 евра, у зависности од квалитета, а има и оних у новијим зградама који коштају преко 1.000 евра. На периферији је око 10 до 20 одсто јефтиније, али само срећници успевају да нађу стан за 300 евра.

Двособни станови у центру Загреба се нуде за 700 до 1.000 евра, а луксузнији коштају и 1.500 евра, док су на периферији цене умереније, између 500 и 800 евра. Трособне некретнине у центру изнајмљују се од 900 до 2.000 евра, а у луксузнијим зградама и за 2.500 евра. На периферији су цене различите, али за ову структуру стана нису ниже од 600 евра.

Са просечном платом која је Загребу око 1.200 евра, изнајмљивање стана је велики луксуз, па све више младих људи остаје да живи са родитељима. За оне који узимају кредите за куповину некретнине отплата готово да је повољнија од најма. И у Љубљани су цене исте као у Загребу, али је куповна моћ грађана виша, плате су најмање 20 одсто веће.

Илустрација В. Н.

Цене некретнина, али и месечних ренти у Црној Гори достигле су историјски максимум.

Захваљујући великом броју странаца у претходних пар година цене су увећане за око чак 40 одсто, тако да се у Подгорици изнајмљивање гарсоњера и мањих станова месечно плаћа, у најбољем случају, око 350 евра и то углавном негде на периферији. Када је реч о центру града, али и најпопуларнијем Сити кварту, те насељима Блок пет и Стари аеродром цене су нешто веће и крећу се од минимум 450 све до 1.000 евра. На приморју је рента још и већа.

Месечна кирија креће се од минималних 500 евра, па навише.

Најам станова у Федерацији БиХ и Републици Српској расте из године у годину. У Бањалуци за месечни најам гарсоњере, потребно је издвојити најмање 180 до 200 евра, а за једнособне станове од 200 до 250 евра. Закуп двособних станова од 50 и више квадрата минимално кошта 250, а у зависности од локације иде и до 400 евра. У Сарајеву је кирија већа, па за гарсоњеру најмање треба издвојити 250 евра, а у центру града се месечни најам креће око 500 евра па на више. Двособни станови се издају од 350, па до 1.000 евра, ако су у центру.

Рентирање боље опремљеног двособног или трособног стана у строгом центру Скопља премашује 500 евра. Нешто су ниже цене у околним насељима, па се иста структура станова у просеку издаје за око 250 до 300 евра. У старијим зградама на периферији могуће је закупити гарсоњеру и за 150 евра.

Траже помоћ државе

ПРОСЕЧНА плата у Црној Гори је око 807 евра, али велики број грађана месечно зарађује знатно мање од тог просека, па је раст цена кирија многе довео на руб егзистенције. На то већ неко време указују чланови Удружења подстанара Црне Горе "Мој дом" који траже помоћ државе. Захтевају да им се обезбеде субвенције за кирије, режије, наводећи да цела месечна плата често није довољна да се плати закуп.

* * * * * * * *

КИРИЈЕ У ГРАДУ СВЕТЛОСТИ ПАПРЕНО СКУПЕ, ПОСЕБНО ОКО АЈФЕЛОВЕ КУЛЕ И ТРИЈУМФАЛНЕ КАПИЈЕ, А ПОТРАЖЊА ЈЕ ОГРОМНА

Гарсоњера у Паризу закупце кошта бар 1.000 евра месечно

ИЗНАЈМЉИВАЊЕ станова у Паризу је папрено скупо, сходно интересовању многих људи из целога света да се настане у Граду светлости. Најам квадратног метра стана просечно кошта од 27 до 30 евра, у пристојним деловима града. На даљој периферији то може да спадне и на 20 евра, али исто тако да порасте у неслућене висине, на 50 евра и више у најлуксузнијим деловима око Ајфелове куле или Тријумфалне капије. Конкретно, то значи да за стан од 70 до 80 квадрата у бољим квартовима треба рачунати најмање од 2.500 до 3.000 евра месечно.

Гарсоњере су нарочито тражене због студената и самаца, мада неретко у њима живи двоје, па и троје људи. Изнајмљивање минијатурних простора до двадесетак квадрата је још скупље од класичног стана, и по квадрату кошта око 35 евра. Најчешће се за гарсоњере плаћа од 800 до 1.000 евра месечно. Недавно је објављено да просечна цена најма једнособног стана у Паризу износи 1.361,78 евра. Треба имати на уму и да се станови у огромном броју изнајмљују празни, само са намештеном кухињом, да би они који ту станују могли да донесу свој намештај. То за неке представља додатни трошак.

Социјални станови, које изнајмљује држава, два до три пута су јефтинији, због чега за њима постоји права јагма. Чека се годинама, некада и више од деценије. Тако је 2022. социјални стан у Паризу тражило близу 800.000 људи, док су власти успеле да сместе тек десетину. Али, социјални станови са собом доносе често и живот на периферији и у крајевима где је висок степен незапослености и криминала.

Потражња станова за изнајмљивање је огромна, јер је куповина готово мисаона именица.

Стицање квадратног метра стана у Паризу кошта од 7.000 до 12.000 евра, зависно од локације, тако да они од осамдесетак квадрата у бољим деловима града коштају и до милион евра. У сумњивим и запуштеним крајевима, цена се спушта на 5.000, док у луксузним улицама иде до 25.000, па и преко.                                                            Г. Ч.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

ТОНИ КРОС ЖЕСТОКО ПОНИЗИО ЛУКУ МОДРИЋА: Хрват ово никако није очекивао