ЗАБОРАВЉЕНА И УБИЈЕНА ДЕЧЈА ЗВЕЗДА ЛЕА ДАЈЧ: Критике на хрватско председавање ИХРОМ и прикривање геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима

ОРГАНИЗАЦИЈА Документа - Центар за суочавање са прошлошћу, одржала је конференцију за новинаре на месту некадашње синагоге у Загребу, током које је жестоко критиковала хрватско једногодишње председавање Међународним савезом за сећање на Холокауст (ИХРА), које истиче у марту.

ЗАБОРАВЉЕНА И УБИЈЕНА ДЕЧЈА ЗВЕЗДА ЛЕА ДАЈЧ: Критике на хрватско председавање ИХРОМ и прикривање геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима

Фото: Игор Маринковић

Они су протестовали јер су, како је речено, у време председавања пропуштене бројне прилике за разговор о култури сећања и информисање јавности о жртвама Холокауста, геноцида над Ромима и Србима и антифашистичком отпору. Навели су и да су тих годину дана обележили "конспирација, нетранспарентност и селективан приступ историји".

Весна Тершелич из Документе обавестила је јавност да је ова организација поднела захтев за приступ информацијама Министарству спољних и европских послова, тражећи на увид Препоруке стручне групе Међународног савеза за сећање на Холокауст Влади Хрватске, али нису добили одговор.

Због "конспирације", констатовано је и да је пропуштена прилика за јавном осудом усташког режима, одговорног за геноцид над Србима, Јеврејима и Ромима.

Између осталих, чуле су се и замерке зато што се изложба фотографија "хрватске Ане Франк" - предратног чуда од детета Лее Дајч, у холу Националне и свеучилишне књижнице, завршила без помена у медијима. На отварање нису позвани ни јавност, ни организације које негују културу сећања, а лифлет о изложби штампан је само на енглеском језику!

Фото: Wikipedia

Леа Дајч

Медији нису били позвани ни на догађање организовано 9. новембра, поводом годишњице Кристалне ноћи, а невидљива је остала и обнова Спомен гробља на локацији некадашњег фашистичког логора у Кампору, на Рабу.

Упркос договору земаља наследница бивше Југославије, и даље, како је речено, није обновљена стална поставка посвећена страдању 12.000 Југословена у логору Аушвиц-Биркенау, а мењан је и садржај привремених инфо плоча, које су у време председавања ИХРОМ постављене у Спомен подручју Јасеновац, "на тражење политичких институција".

- Шта је томе разлог? Да се не спомене геноцид над Србима за који је несумњиво одговоран усташки режим? Зато позивамо министарства да одустану од селективног приступа интерпретацијама прошлости, обуставе цензуру и објаве своје планове за предстојеће раздобље - казала је Весна Тершелич.

Иначе, Леа Драгица Дајч, којој је била посвећена поменута изложба, била је чувена хрватска дечја глумица јеврејског порекла, коју су усташе ухапсиле у Загребу и депортовале је у Аушвиц, где је на путу и умрла, у мају 1943, у својој шеснаестој години. Била је звезда у целој Краљевини Југославији и најмлађа глумица Хрватског народног казалишта. Називали су је "чудом од детета" и "хрватском Ширли Темпл".

Отац Стјепан био је адвокат, а мајка Ивка образована домаћица, која се активно бавила шахом. Дајчеви су живели у загребачкој Гундулићевој улици, у двоспратници.

Леа Дајч је почела да глуми у ХНК у Загребу већ са пет година, а прва улога јој је била у Фројденрајховим "Граничарима". У београдској Задужбини Илије М. Коларца гостовала је 1934.

Foto Arhiva

Представници ИХРА у Јасеновцу

Када је основана НДХ, према расистичким законима, Леи је као Јеврејки било забрањено да наступа. У нади да ће избећи најгоре, Дајчеви из јудаизма прелазе у католицизам, а отац се скрива у Клиничком болничком центру "Сестре милосрднице". За Дајчеве су се заузимали многи Загрепчани, али нису успели да их спасу. Леа је ухапшена и са млађим братом Сашом и мајком Ивком послата пут Аушвица. Умрла је у сточном вагону, мајка и брат страдали су у логору, једино се отац извукао.

Судбина Лее Дајч инспирисала је познатог књижевника Миљенка Јерговића да напише чувени роман "Рута Таненбауем".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

КАКВА ИГРА ЈОКИЋА: Никола уништио великог ривала, сви у чуду због овог потеза (ВИДЕО)