ЗА РЕТКЕ БОЛЕСТИ СРБИЈА УЛАЖЕ 200 МИЛИОНА ЕВРА ДО 2027: Између 300 и 400 милиона људи траже помоћ, дијагноза је кључна

Татјана Његомир

07. 03. 2024. у 16:46

У АМБАСАДИ Јапана у Београду данас је одржан скуп посвећен ретким болестима, а министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић поручила је да Влада Србије препознаје значај науке и иновација када је реч о ретким болестима као и да је план да Србија до 2027. године уложи 200 милиона евра у те сврхе.

ЗА РЕТКЕ БОЛЕСТИ СРБИЈА УЛАЖЕ 200 МИЛИОНА ЕВРА ДО 2027: Између 300 и 400 милиона људи траже помоћ, дијагноза је кључна

Фото Танјуг

- Србија и Влада Србије препознају значај науке, иновација и сарадње са компанијама када је реч о ретким болестима. Улаже се све више средстава, 2014. године 130 милиона динара, до преко седам милијарди динара ове године, а до 2027. године планирамо да дођемо до износа од 200 милиона евра, рекла је она.

Беговић је рекла да без обзира што су ретке, процене су да између 300 и 400 милиона људи на планети болује од једне од девет до 10 хиљада ретких болести.

- Оно што је кључно јесте да 80 одсто ових болести има генетску основу, самим тим често се испољава рано у детињству, представља заиста велики проблем и за пацијенте и за њихове породице и велико оптерећење за здравствени систем зато што је дијагностика ретких болести изузетно комплексна, рекла је Беговић.

Додала је да за неке од ретких болести постоје третмани, али да је битно да на време крену да се дају пацијентима.

- Када причамо о ретким болестима, кључни моменат је дијагностика која треба да буде ефикасна, прецизна и да се у што краћем временском периоду да права дијагноза пацијенту, рекла је она и додала да ту лежи велика шанса за иновације.

Према њеним речима, без обзира на велику стручност лекара тешко се долази до дијагнозе те би употреба вештачке интелигенције у комбинацији са клиничком сликом, у комбинацији са генетским подацима, скратила време и дала нову шансу пацијентима.

Подсетила је и да је прошле године је Влада Србије са компанијом Такеда, уз велику подршку јапанске амбасаде и народа Јапана, потписала уговор о сарадњи како да се унапреди дијагностика ретких болести у Србији употребом нових технологија, комбинацијом секвенцирања, вештачке интелигенције и стручности лекара.

Фото: Ј.С.

 

Беговић је захвалила компанији Такеда и јапанској амбасади која је, према њеним речима, прва препознала значај БИО4 кампуса. Амбасадор Јапана у Србији Акиро Имамура рекао је да је одржавање конференције о ретким болестима које се одржава у Београду, изузетно важно посебно због подизања свести о овим обољењима, као и потешкоћама које погађају обелеле и њихове породице.

Он је захвалио супрузи председника Србије Тамари Вучић као и министрима који су показали велику подршку у области ових компликованих обољења и показали велику посвећеност.

- Због потешкоћа које су повезане са ретким болестима Јапан је усвојио закон о специјалној подршци пацијентима са ретким болестима у 2014. пре готово 10 година, и овај закон представља посебну подршку и промовише истраживање и развој могућих лекова и нових дијагностичких метода за ове болести, рекао је Имамура.

- Такеда учествује у овим истраживањима као једна од највећих фармацеутских компанија у свету рекао је Имамура и поздравио одлуку коју је та компанија донела да учествује у српском пројекту БИО4 кампус. Јапан је близак партнер Србије у промоцији вештачке интелигенције, додао је Имамура, посебно након што се Србија придружила светском партнерству у вештачкој интелигенцији 2022. године током Самита у Токију.

Стефан Фирс из компаније "Такеда" рекао је да је за дијагностиковање појединих ретких болести потребно и до шест година, а да постоји више од 6.000 њих.

- Код неких пацијената је потребно и да се уради 17 медицинских интервенција док се не утврди права дијагноза, рекао је он.

Фото: Илустрација/Унспласх

 

Додао је да је из тог разлога потребно много финасијских средстава за лекове и навео пример Велике Британије у којој је за лечење ретких болести издвојено током претходних 10 година 34 милиона британских фунти.

Фирс је закључио да је из тих разлога изузетно значајно што су ретке болести у Србији препознате и што се у њиховом лечењу напредује на свим пољима. Након отварања скупа одржан је панел о ретким болестима на којима су се, поред осталих, обратили супруга председника Србије Тамара Вучић, министарка за бригу о породици Дарија Кисић, министарка здравља Даница Грујичић.

БОНУС ВИДЕО: СИВА КЊИГА 2024: Одржана 16. годишња конференција о економским реформама у Србији

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

УСКОРО ПАДА КЉУЧНИ ГРАД, РУСИ НАДИРУ СА СЕВЕРА, ИСТОКА И ЈУГА: Детаљна анализа украјинских стручњака о стању на фронту