СИЛОМ ХОЋЕ ДА РАЗБИЈУ ПОРОДИЦУ: Правници упозорили на контроверзе Закона о родној равноправности и погубне последице његове примене

Д. Матовић

20. 03. 2024. у 06:30

Џендер идеологија обухвата многе аспекте друштвеног живота, са акцентом на разбијање породице и образовања.

СИЛОМ ХОЋЕ ДА РАЗБИЈУ ПОРОДИЦУ: Правници упозорили на контроверзе Закона о родној равноправности и погубне последице његове примене

Илустрација Тошо Борковић

Овој идеологији недостаје дубина, која јој, заправо, није ни потребна зато што снагу не црпи из искреног веровања у демократске вредности слободе, једнакости и људских права, на које се свесрдно позива и крије, већ из сирове моћи, која се манифестује у насилном спровођењу њене утилитаристичке политике. Последња линија одбране од тога је Српска православна црква.

Ово су закључили учесници скупа "Правни аспекти и последице Закона о родној равноправности" који су крајем прошле седмице организовали СПЦ и Матица српска. Професори права и други стручњаци из ове области говорили су о контровезама које садржи Закон о родној равноправности, као и последицама његове примене.

Фото: Радио Светигора

Велибор Џомић

- Све се сада може окренути наопако, чак и Свето писмо - каже за "Новости" адвокат Миленко Радић који је говорио о неуставности и немогућности примене Закона о родној равноправности. - На скупу смо сви говорили шта је лоше у Закону, али морамо наћи решење проблема и излаз из тога. Штета је што нико од аутора спорног прописа није био присутан. Нажалост, већ је Министарство просвете прихватило практикум у коме се каже да се деца не рађају као мушко и женско, него ће тек кад стасају да се определе. Питање тренутка је када ће матичарима бити речено да нема више полова, већ само родова.

Правници су истакли да 38 држава признаје нечији пол, док је у девет уведен систем самоопредељења. Медицинску дијагнозу тражи 26 земаља, 13 захтева стерилизацију, а 17 држава нема старосних препрека за примену џендера.

- Према европским стандардима за признање или примену џендер идентитета довољна је лична жеља и не тражи се интервенција или мишљење треће особе - каже Радић. - Поступак је брз и не укључује трошкове, а изричито су забрањене дијагностичке методе или било какво тестирање дететовог родног идентитета. Од особа се не захтева да претходно живи одређени број година у другом "џендер" идентитету и да одређен период користи име које жели да узме. Све ово пише у препоруци Комитета министара СЕ и Резолуцији СЕ 2048.

УДАР НА ТРАДИЦИЈУ

ПРОФЕСОР Православног богословског факултета у Београду, др Зоран Деврња је указује на проблеме са којима се суочава Национални просветни савет, чији је члан:

- Ова институција је веома значајна у систему образовања, али су неке законске промене довеле до промене статуса. Раније је савет имао конституван и вредносно одлучујући значај у систему образовања, а од 2017. је постао само тело чије одлуке не обавезују. То је отворило врата свим другим променама, као што је промена статуса верске наставе, која је постала само изборни програм, чиме је дегредирана. Та промена није могла да се догоди без сагласности комисије свих верских заједница о верској настави. Све је то довело до промоције нестандардних понашања који нису у нашој традицији, а могло је да буде спречено да је НПС задржао улогу коју је имао.

Протојереј ставрофор др Велибор Џомић је говорио о скандалозним одредбама Нацрта закона о правном препознавању родног идентитета на основу самоодређења у Црној Гори. Указао је да је интонација "промотера" џендер идеологије у Црној Гори да уведу и административну, а не само медицинску промену пола.

- На посебном удару су деца која ће већ од 15 године моћи да доносе одлуке. По истом науму и нормама следи и промена такозваног родног идентитета. Нацрт закона у Црној Гори показује да уопште нису у питању права и равноправност жена већ суштински удар на човекову личност и породицу - рекао је Џомић.

 

Миленко Радић / Фото Танјуг

Миленко Радић

 

Учесници скупа су приметили да иако се појмови "џендер" (род) и "џендер" идентитет у нашим прописима налазе 15 година, нико до данас није објаснио шта ти појмови значе. А, према извештају светског форума, Србија се по родној равноправности налази на 23 месту од 146 земаља.

- Џендер идеологија јавно ниподаштава Цркву и њен ауторитет - истакао је презвитер Драган Поповић, докторанд Православног богословског факултета у Београду. - Много перфидније делује изнутра, за сад је умерени тренд да се на нов начин тумаче делови Светог писма како не би било у супротности са идеологијом џендеризма. У овоме се истичу неприхватљиве интерпретације појмова достојанство и слобода.

Поповић је приметио да је (не)званична политика савремених постмодернистичких друштава западног културног одређења у великој мери инспирисана џендер идеологијом:

- Наше друштво је у овој култури ограничено, најпре услед историјских околности, али и чињенице да се хришћански, православни етос - дијаметрално супротан постмодернистичком, налази дубоко укорењен у биће српског народа, те да га није лако из њега истргнути. Очигледно се силом намећу "вредности" које су сасвим неприродне нашем унутрашњем осећају. Читавој заједници се силом закона намеће такозвани родно-сензитивни језик, који је - и поред тога што је скривен иза борбе за права, слободу и једнакост једног од два уставом призната пола, заправо један од огранака џендер идеологије.

 

БОНУС ВИДЕО - ДР НОВОСТИ: Како бити емоционално интелигентнији?


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ЦЕНА СИРОВЕ КАФЕ НИКАД ВЕЋА: И произвођачи у Србији морали да коригују цене