ТРИ САОБРАЋАЈНА ПРАВИЛА КОЈА НИКАКО НЕ БИ ТРЕБАЛО ПРЕКРШИТИ: Казне могу бити папрене, боље припазите шта радите
УКОЛИКО возите нерегистрован аутомобил, ризикујете казну од бар 10.000 динара, ако се паркирате тамо где није дозвољено, можете бити кажњени са 25.000 динара, а колико ће вас коштати уколико регуларно паркинг место заборавите да платите, зависи од тога у ком граду Србије сте се затекли.
Реч је о честим саобраћајним прекршајима, иако казне за њих нису нимало благе. За вожњу у нерегистрованом возилу и паркирање возила тамо где му није место, казне су универзалне за целу територију Србије, али за неплаћање јавног паркинга зависе од града до града.
Казне за нерегистровано возило
Да бисте уопште били у саобраћају неопходна је регистрација возила, а минимална казна за управљање нерегистрованим возилом, како је прописао Закон о безбедности саобраћаја (ЗБС), износи 10.000 динара, а новчане казне за овај прекршај расту како се време од последње регистрације продужава.
Казна тако износи 10.000 динара уколико је од истека регистрације прошло 30 дана
Казна од 20.000 динара је прописана уколико је од последње регистрације прошло више од 60 дана
Минимална казна за вожњу нерегистрованог возила износи 10.000 динара
Међутим, још оштрије казне следе возачу који се нађе за воланом аутомобила који уопште није уписан у јединствен регистар возила, зато што је или одјављен или никада није ни регистрован. Та казна се креће у распону од 20.000 до 40.000 динара, али може бити замењена и затвором до 30 дана, уз 6 казнених поена и забрану вожње од најмање 3 месеца.
Важно је да власници аутомобила знају да након истека регистрације не постоји никаква толеранција за вожњу нерегистрованог возила, јер у ЗБС прецизно стоји следеће: “Моторно и прикључно возило не сме да учествује у саобраћају на путу након истека рока важења регистрационе налепнице”.
Казне за непрописно паркирање
Попут казни за вожњу нерегистрованог возила, и казне за непрописно паркирање регулисане су ЗБС, “униформисане” су за сваку локалну средину с обзиром на то да их изриче саобраћајна полиција МУП-а, али њихов износ зависи од тога где је непрописно паркирано возило затечено, па на основу тога крећу се од 5.000 до 25.000 динара.
Најблаже казна од 5.000 динара предвиђена је за случајеве где је возило паркирано на тротоарима, где се не омета много кретање пешака или у споредним улицама. Под непрописно паркирање чија казна износи 5.000 динара, како је дефинисано ЗБС, спадају и сва возила која се буду кретала, заустављала или паркирала поред и око стамбених и пословних зграда, те у оквиру и између блокова стамбених и пословних зграда.
Најдрастичнија казна за непрописно паркирање износи 25.000 динара
Казна од 15.000 динара предвиђена је за паркирање возила на травњацима, дрворедима и другим засадима, зеленим површинама дуж обала река и других водених површина, пошумљеним теренима и рекреационим површинама, као и на зеленој површини у јавном коришћењу.
Коначно, најдрастичније казне од 25.000 динара су приписане када је возило паркирано на пешачком прелазу, жутој траци и трамвајским шинама.
Како причају саобраћајци, у пракси се најчешће изричу оне минималне казне од 5.000 динара, а и та глоба, као и остале прописане казне за непрописно паркирање, може бити преполовљена уколико је власник возила плати у року од 8 дана.
Казна за неплаћен паркинг није свуда иста
Што се тиче казни за неплаћање паркинга тамо где је то дозвољено, односно на обележеним паркиралиштима, оне зависе од града до града и у надлежности су локалних ЈКП која имају услугу паркинг сервиса.
Те казне се крећу у распону од 1.000 до 1.800 динара, у оним локалним самоуправама где не постоји могућност да глоба буде преполовљена уколико се плати у року од 8 дана. У општинама и градовима где та могућност постоји, с друге стране, казне за неплаћање паркинга у највећем броју случајева иду и преко 2.000 динара.
У Београду, на пример, казна за неплаћање паркинг места или прекорачење времена паркирања износи 1.870 динара. Возачима у главном граду остављена је могућност да уколико тај цех намире у року од 8 дана, казну плате упола мање – 935 динара.
(Блиц)
БОНУС ВИДЕО: ЛЕЧЕ ВИРТУЕЛНО: У шабачкој Општој болници први пут коришћена холограмска технологија за консултације
Препоручујемо
ПРОДАВАЛИ НАРКОТИКЕ: Ухапшена двојица Новосађана осумњичена за трговину дрогом
20. 03. 2024. у 12:01
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)