ОЛИМПИЈСКА ШТАФЕТА ИЗ БЕРЛИНА СВЕДОК ХИТЛЕРОВОГ БЕСА: Музеј жртава геноцида дошао до артефаката који дочаравају живот под нацистима

В. Црњански Спасојевић

28. 03. 2024. у 11:00 >> 07:48

ШТАФЕТА у којој је олимпијски пламен преношен с Олимпа, преко Атине и Београда, ка Берлину за чувене летње Олимпијске игре 1936. године, када је побеснели немачки канцелар Адолф Хитлер напустио стадион, не желећи да додели четири златне медаље афроамеричком атлетичару Џесију Овенсу, ускоро ће постати саставни део збирке Музеја жртава геноцида.

ОЛИМПИЈСКА ШТАФЕТА ИЗ БЕРЛИНА СВЕДОК ХИТЛЕРОВОГ БЕСА: Музеј жртава геноцида дошао до артефаката који дочаравају живот под нацистима

Фото: D. Milovanović

Штафету је у Југославију унео учесник Олимпијаде, осамнаестогодишњи атлетичар Вељко Вељковић из Вргудинца, код Беле Паланке, члан Соколског друштва.

Овај и још неколико важних артефаката пронађених у околини Ниша налазе се у процедури за откуп за збирке овог музеја, потврдила је за "Новости" виши кустос Јасмина Тутуновић Трифунов.

- Стручна комисија је дала позитивно мишљење и у наредним данима очекује се потписивање уговора за откуп грађе - каже наша саговорница.

Међу предметима пристиглим из околине Ниша, налазе се и црна колица за бебе, с кровом, направљена тридесетих година двадесетог века, која су највероватније припадала породици једног немачког војног лица.

- Ту је и војнички ранац од телеће коже, власништво члана Вермахта, пронађен између Ниша и Алексинца. Претпоставља се да је служио за мапе и важна документа. У збирци ће се наћи и војнички есцајг, односно нитном спојени кашика и виљушка из 1937. године, са знаком Вермахта, као и ковани новчићи са идентичним ознакама. Из истог извора стигле су и две чутурице за воду од кокосовог ораха, које је немачка војска користила на афричком ратишту, кутија за гас-маску, ознаке нацистичке војне полиције, као и платнени амблем са "свастиком" који је могао да припада и фолксдојчерској политичко-административној управи. Ту су и два феса, оба са подручја БиХ: један је припадао војним формацијама Аустроугарске, у Првом светском рату, а други војним формацијама НДХ, у Другом - каже наша саговорница.

Ова грађа значајна је због тога што сведочи о настанку, развоју и последицама нацистичке идеологије, истичу у Музеју.

На годишњем нивоу, према речима Николе Милошевског, кустоса Збирке оружја и војне опреме, Музеј откупи или добије као донацију више хиљада историјских артефаката. Само прошле године реализовано је неколико десетина откупа, а од почетка ове више од 20, тако да ће ова институција бити спремна за формирање сталне поставке када коначно добије своју зграду, у оквиру Спомен-подручја Јајинци, које им је поверено на бригу.

Међу недавно откупљеним предметима налази се и нацистичка улична табла из Баната, највероватније из Вршца, на којој на немачком пише "Јевреји су овде непожељни". Откупљено је и више од 10 војничких униформи, како припадника Вермахта, тако и усташких и италијанских. Једна од њих има ознаку СД на рукаву, што значи, како каже Милошевски, да је припадала фолксдојчеру из заштитног корпуса у Банату.

- Откупили смо и блузон који је био саставни део униформе италијанске војске. Када су усташе извршиле атентат на краља Александра у Марсељу, већи број њих интерниран је на Липарска острва, близу Сицилије. Одатле су после успостављања НДХ кретали за Хрватску, управо дужећи ове италијанске униформе, карактеристичне за трупе у Северној Африци - објашњава Милошевски.

У ЗАМРЗИВАЧ ПРЕ КОНЗЕРВАЦИЈЕ

УСТАШКЕ униформе и шињели неретко су прављени од биљних влакана, односно коприве. Наши саговорници напомињу да су дошли до једног таквог шињела који је преживео неоштећен, јер су мољци од њега - бежали. Остале униформе, које имају проблем с мољцима, пре конзервације две недеље морају да "одлеже" у замрзивачу.

Уз блузон, он нам показује и усташке војничке чизме, које би по изгледу, такође, могле бити из неког италијанског пустињског војног контигента, затим металну плочицу која је припадала официру Југословенске краљевске војске, ратном заробљенику у војном логору Офлаг 6Ц, у предграђу немачког града Оснабрик, па усташки бајонет, као и СС ознаке, али и официрску и војничку металну ознаку припадника хрватских "зенги" из рата деведесетих.

Посебно вредан је један мађарски пиштољ, калибра 7,65 милиметара, који се одавно не производи.

- Реч је о пиштољу мађарске производње, под именом "фромер стоп", који се производио 1912-1945. године. Користиле су га мађарске војне снаге, али и други - каже наш саговорник.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.

07. 01. 2025. у 18:50

ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.

07. 01. 2025. у 18:12

Коментари (0)

ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава