КРСТАШИ НА АЕРОДРОМУ „НИКОЛА ТЕСЛА“: Кампања ДЗППС „Заједно за птице“ за спас птице којој прети изумирање
ДРУШТВО за заштиту и проучавање птица Србије (ДЗППС) покреће нову, трајну кампању „Заједно за птице“ са циљем да сакупе новчана средства за наставак својих програмских активности, за рад на заштити орлова крсташа и других угрожених врста птица, за акције пописивања и проучавања као и за бројне делатности популаризације посматрања птица. Почетак камапање уприличне је на Асеродрому „Никола Тесла“, где је отворена поставка посвећена крсашима.
Како би могли да наставе свој рад на заштити крсташа, али и бројним другим активностима заштите и проучавања птица као образобвања јавности које спроводе током читаве године ДЗППС покренуло је нову трајну кампању, а подршку је прва пружила управа Аеродрома „Никола Тесла“ на којем је капмања отпоћела отварањем специјалне поставке са скулптуром орла крсташа у природној величини и позивом посетиоцима да донирају.
- Чињеница да се орао налази на рубу изумирања, са свега осам преосталих парова, представља алармантан сигнал за све нас и стога смо одлучили да се активно укључимо у кампању Друштва за заштиту и проучавање птица Србије – изјавила је Сенка јеленковић, извршна директорка за администрацију компаније Belgrade Airport. - Ова поставка посвећена орлу крсташу на Аеродрому „Никола Тесла“ представља више од обичне изложбе. Она симболизује нашу посвећеност заштити биодиверзитета и очувању природне равнотеже у складу са циљевима матичне компаније VINCI Airports. Подршка кампањи „Заједно за птице“ није само део нашеодговорности према заједници, већ и начин да демонстрирамо нашу посвећеност заштити природе и осигурамо да наша природна баштина остане нетакнута за будуће генерације.
У прошлогодишњој кампањи „За наше крсташе“, помоћу донатора, скзупљена су средства којима су орнитолози ДЗППС могли да обилазе 0сам парова крсташа током гнездеће сезоне, а млади крсташ Јоца добио је сателитски одашиљач како би био лакше праћен и проучаван. Опстанак ове критично угрожене врсте и даље није известан, током марта у бачкој отрована је млада јединка, а забележен је стравичам помор птица у близини Кикинде, највероватније отрованих, недалеко од места гнежђења једног пара крсташа. Ово су, како наводе у ДЗППС, само неки од примера који показују са каквим се опасностима срећу птице и читав живи свет.
- За свако бројање птица, за сваки излазак на терен да би се истражило тровање или да би се спречио криволов потребна су средства – каже Милан Ружић., орнитолог и извршни директор Друштва за заштиту и проучавање птица Србије. - Као противтежа свему томе, да би се развила љубав према птицама, Друштво је направило бесплатну апликацију за распознавање птица, објавило прву систематичну књигу о њоиховом распознавању, организовали смо на десетине излета са посматарњем птица широм Србије. Птице су наше заједничко добро које морамо сачувати и пренети будућим генерација,ма. Не смемо им оставити свет без птичје песме.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)